Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Relatii bilaterale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt mai multe cauze. Nu toti maghiarii reprezinta o cauza, la fel cum nici toti romani nu-s sfinti.

 

Mie nu-mi plac urmatoarele lucruri:

 

1. Cand, desi observa ca tu nu stii limba maghiara, insista sa iti raspunda in limba maghiara, chiar daca stiu aproape la perfectie si limba romana.

2. Considera ca Transilvania este un 'bun' al lor, dar uita ca acest 'bun' a fost luat cu forta, daca este sa consideram dupa 'acte'. Si sa fie asa, omit treaba cu 'a fost', chiar daca in prezent asa scrie in acte.

3. Destul de multe locuri de munca impun cunoasterea obligatorie a limbii maghiare, chiar daca nu este un domeniu si un job in care normele sau strictul necesar sa impuna acest lucru.

4. Desi vorbesc intre ei in limba materna, solicita scoli cu profil de limba maghiara, chiar si facultati, chiar daca intentioneaza sa le ramana copiii mai departe in tara. Tot ei se plang insa cand din aceasta cauza, copiii lor sunt 'criticati' si 'dezavantajati' pentru ca nu stiu sa scrie si sa vorbeasca decent limba romana. Prin aceasta traditie, le ingreuneaza viata propriilor lor copii, contribuind la frustrarea de a trai intr-o tara cu limba romana ca limba oficiala, limba pe care ei nu doar ca nu sunt incurajati, dar sunt de-a dreptul descurajati - sa o stapaneasca.

5. Victimizeaza cat ii haul si pamantul.

 

Mentionez ca nu am nimic personal cu maghiarii, ci cu toti oamenii, de orice etnie, care se comporta dupa cele descrise mai sus. Am cativa prieteni maghiari, educati si din familii exclusiv maghiare, dar si mixte. Ei nu simt nevoia sa fie stapani peste Transilvania si nu au nici o problema in a vorbi limba romana cand la masa sunt si romani care nu cunosc limba maghiara. Din respect si din buna cuviinta.

 

Cred si eu ca la asemenea atitudine sa existe animozitati intre romani si UNII maghiari, care singuri se definesc mai presus de a fi oameni - ca sunt maghiari! Mare branza, ce sa spun.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt cauzele animozitatii in relatiile dintre unguri si romani?

Plus alte explicatii politico-istorice.

Ungurii au in "sange", prin educatie, ideea ca sunt rasa superioara.

De exemplu pentru fascisti acest concept al rasei superioare a fost un concept de tip pretext pentru a desfasura un razboi. In cazul germanilor totul a fost provizoriu si nespecific.

Superioritatea rasiala pe care au promovat-o germanii cativa ani, ungurii au practicat-o sute de ani in Transilvania si doar ei. Germanii, sasii etc nu au avut aceste apucaturi.

Apoi aceasta caracteristica nationala vine din istoria ancestrala, ungurii sunt la origine popor migrator tipic de jefuitori. Sunt singurii de acest tip care s-au aciuat in Europa veniti din Asia.

Si tatarii si turcii sunt veniti din Asia dar diferenta e ca acestia s-au oprit la marginea Europei, apoi tatarii au fost pusi cu botul pe labe de rusi, iar turcii au fost manati de credinte religioase.

Apoi poporul roman a nascut o capodopera universala, se numeste Miorita. Miorita isi arata valoarea cand este luata din perspectiva crestina.

Deci este vorba in linii mari de intalnirea intre un popor barbar si migrator cu o populatie stabila pasnica si crestina.

Apoi tu fiind din zona ar trebui sa stii ca exista doua mari marturii istorice de data recenta: Ip si Treznea cu privire la caracterul unguresc, care din nefericire sunt prea putin mediatizate. Cred ca exista de partera romana si o caracteristica tampa a generatiilor actuale pretextata de scuza de a nu starni si provoca. Dupa aprerea mea aceasta atitudine este mai periculoasa pentru ca animozitatile n-o sa se opreasca niciodata in schimb fiind ignorate se acumuleaza si ajung sa izbucneasca cu mai multa putere.

Mai trebuie avut in vedere un aspect extrem de important, ungurii nu au animozitati cu romanii, ungurii au animozitati cu toti vecinii lor. Cel mai mult mi-a placut propunerea Cehiei (sau Slocaviei) care le-a zis ungurilor in felul urmator: va dam toti maghiarii care traiesc la noi si ne dati toti cehii care traiesc in ungaria si la revedere.

Exceptionala solutie de rezolvare, evident neacceptat de unguri, altfel le-ar disparea principala preocupare.

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti maghiarii reprezinta o cauza, la fel cum nici toti romani nu-s sfinti.

 

Mie nu-mi plac urmatoarele lucruri:

1. Cand, desi observa ca tu nu stii limba maghiara, insista sa iti raspunda in limba maghiara, chiar daca stiu aproape la perfectie si limba romana.

 

Eu nu am intalnit aceasta situatie in cele cateva luni cat am avut treaba in 2011 la Sfantul Gheorghe. Am stat acolo la hotel, am mancat in restaurante (majoritatea detinute de unguri) si am lucrat cu romani si cu unguri si absolut niciodata nu am fost in situatia de a fi lasat pe dinafara in discutii sau in aceea sa mi se refuze ceva in vreun magazin/hotel. Cand intram spuneau "Jo napot Buna ziua" dintr-un foc si asteptau sa vada in care limba raspund si dupa aia treceau pe romana. Stricata, e adevarat, dar nici un refuz de a-mi raspunde. Ba chiar dimpotriva, am fost imbiat chiar cu mai mult decat m-am gandit crazy.gif Iar in magazine as putea sa spun ca, fata de comerciantii romani, sunt mult mai atenti, iti dau mai multe raspunsuri si detalii despre produsele lor.

 

E adevarat ca ceva afaceristi romani mai in varsta se vaitau ca ungurii pun mana pe toate posturile din administratie, dar, desi ei ii bombaneau pe unuri, mie mi s-a parut mai putin o schema nationalista cat una de concurenta a diverselor retele de influenta (ca sa nu zic mafiilor) locale. La fel cum in Dambovita sau la Brasov se vaitau cu aceeasi ura "au pus mana pesedistii (sau pedelistii sau liberalii) pe toate posturile".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca ceva afaceristi romani mai in varsta se vaitau ca ungurii pun mana pe toate posturile din administratie, dar, desi ei ii bombaneau pe unuri, mie mi s-a parut mai putin o schema nationalista cat una de concurenta a diverselor retele de influenta (ca sa nu zic mafiilor) locale. La fel cum in Dambovita sau la Brasov se vaitau cu aceeasi ura "au pus mana pesedistii (sau pedelistii sau liberalii) pe toate posturile".

In cazul asta cred ca e vorba de naivitatea romaneasca, pe langa ofensiva maghiara romanul trebuie sa se confrunte si cu asta.

Exista acuma un caz cu o eleva romanca pedepsita pentru ca a purtat tricolor la scoala.

 

PS Daca vrei pot sa-ti explic ce anume s-a petrecut la vizita ta: Tu erai privit ca un turist roman in Ungaria.

Evident ca minoritatile romane locale prezentau plangeri, dar tu cum crezi ca au disparut minoritatile din adevarata Ungarie? Exact asa.

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult mi-a placut propunerea Cehiei (sau Slocaviei) care le-a zis ungurilor in felul urmator: va dam toti maghiarii care traiesc la noi si ne dati toti cehii care traiesc in ungaria si la revedere.

Exceptionala solutie de rezolvare, evident neacceptat de unguri, altfel le-ar disparea principala preocupare.

Astea sunt soluţii care se practicau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai puţin de 15 ani de la luptele din Kosovo, dar se vede că n-ai înţeles nimic din asta. Dacă vrei să te convingi că şi România se poate dezmembra la fel ca Serbia, insistă în direcţia asta.

Pai da, si crezi ca Romania recunoaste Kosovo? Niciodata.

Daca vrei pot sa-ti spun cum a inceput Kosovo: Milosevici ca presedinte a facut o vizita in regiune. L-au asaltat sarbii care se plangeau: musulmanii nu ne lasa sa traim. Milosevici a zis: Asa ceva n-o sa se intample in Yugoslavia

Apoi a urmat ce a urmat.

 

Bunicii mei s-au născut în Imperiu, într-o zonă administrată de la Viena, nu de la Budapesta. Nu i-a împiedicat nimeni să vorbească româneşte acasă, iar contemporanii lor născuţi în Harghita sau Covasna vorbeau în mod firesc ungureşte. Faptul că în 1919-1920 s-au modificat graniţele nu justifica nici expulzarea lor, nici obligarea lor să vorbească româneşte în familie.

Pai e vorba de Transilvania, crezi ca daca s-ar fi nascut in Transilvania ocupata te mai chema "harald"? te chema "harӧld"

 

 

iar dacă masacrele comise de unguri în Transilvania de Nord au fost abominabile, ar trebui să fii capabil să înveţi ceva din ele.

Pai la cat mai multe daca asa e mai bine, eu doar am militat pentru prezentarea lor continua ca exemplu

 

Nu să admiri soluţii bazate pe expulzări şi schimburi de populaţii. Acolo unde te-ai născut e ţara ta şi nu te poate da nimeni afară. Poţi să pleci tu, dacă vrei, nu te poate ţine nimeni cu forţa, dar statul care stăpâneşte teritoriul respectiv nu te poate da afară.

Nu este vorba de minoritati ci de o minoritate, nimeni n-are niciun diferend cu lipoveni, slovaci, tatari, turci, germani, sarbi etc

Iar solutia schimbului am spus ca era propusa intre slovacia si Ungaria. Ungurii din Slovacia sunt grupati intr-o regiune mai mica langa granita.

La noi evident ca nu e posibila o astfel de solutie. Noi suntem condamnati la neantelegeri continue.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Exista acuma un caz cu o eleva romanca pedepsita pentru ca a purtat tricolor la scoala.

 

2. tu cum crezi ca au disparut minoritatile din adevarata Ungarie? Exact asa.

 

1. Povestea aia a fost mult umflata. O simpla ancheta administrativa era de ajuns, fara toata inflamarea care a urmat.

 

2. Si ce-ar trebui sa faca pentru a nu disparea?

 

Eu am fost in Ungaria si am gasit in est regiuni intregi unde placutele cu numele localitatilor sunt trilingve iar la magazine mi-au vorbit in romaneste. Chiar si politaii lor mi-au dat indicatii in romaneste pe unde sa ma duc (dupa ce eu incercam sa ma inteleg cu ei in germana :lol2).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Povestea aia a fost mult umflata. O simpla ancheta administrativa era de ajuns, fara toata inflamarea care a urmat.

Cum sa faci anchete administrative frate roman? Esti turc?

Nu intelegi ca acela nu e pamantul Ungariei ci al Romaniei? Tu ai propune sa-i ancheteze militia pe cei care-si pun steagul tricolor la poarta?

 

Eu am fost in Ungaria si am gasit in est regiuni intregi unde placutele cu numele localitatilor sunt trilingve iar la magazine mi-au vorbit in romaneste. Chiar si politaii lor mi-au dat indicatii in romaneste pe unde sa ma duc (dupa ce eu incercam sa ma inteleg cu ei in germana :lol2).

Asta am zis si eu, cata vreme aduci plusvaloare si le lasi banii, e clar ca nu le e greu sa te maguleasca pe limba ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×