Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Cata apa beti pe zi?

Evaluează acest topic

"nu beau apa ca ruginesc!!!!!" spun unii...voi?  

32 membri au votat

  1. 1. beau pe zi:

    • cca. la 2 litri, apa plata
      18
    • beau lichide, (suc, cafea, ceai) dar nu apa
      4
    • beau numai sucuri, apa mi se pare insipida
      2
    • uit sa beau apa sau lichide
      8


Postări Recomandate

hmm... de regula beau undeva la 2-3 l de apa plata sau/si (rar) carbogazoasa. si totusi mi se intampla sa treaca o zi intreaga fara sa beau nimik pana seara.de regula apar devin nervos in acele seri si incerc sa suplinesc printr'o "doza" de 3-4 litri in max 1 ora.apa ma calmeaza! :alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu depasesc demult in vara cota de 2 litri pana la pranz si precum dupa amiaza este cel mai cald, se mai bea foarte mult pana sa se intunece dar nu s-a oprit nici atunci bautul de apa.   Pe caldura excesiva se poate dezhidrata extem de repede, care duce la moarte sigura ... in Desertul Sonora, azi sint 47*C si umiditatea aerului doar 17%.  Parca acum e Luna lui Cuptor!!! ...  :sweating:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste 2 l pe zi, la chintalul meu. :D Uzual, apă de robinet filtrată, dar acum sunt într-o "cură" de apă de izvor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apa din izvor am baut ultima oara dintr-un munte in Harghita spre Odorhei de la Gheorgheni ... mai rece ca gheata, ne gaurea capul ca l-am baut repede desi nu era prea cald dar ne-a fost sete si a fost foarte gustoasa.   Am umplut damigene sa luam cu noi si la dus si la intors ... aici nu se stie unde-i izvorul.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bautul de apa depinde de activitatea persoanei si cat este de cald unde activeaza care la fe depinde ca e in cladire cu A/C sau afara pe ogor!!!   

Varsta si starea sanatatii mai sint factori determinanti in necesitatea de a bea apa, si multe altele ca nu se poate forta apa in multe persoane.

Copiii beau si rade, cu adulti este problema!!!


Acum cand sint zile toride si la Suseni, Harghita, nu se masoara apa, doar se bea cat mai mult. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe canicula cafeaua la unii are un efect aparte, dar precum nu sintem egali la nimic, sint vorbele sfatuitorilor sa facem niste lucruri, dar nu si altele!!!

Eu merg mereu dupa cum ma simt si ce poftesc.   

 

Dentistul: - cafeaua pateaza dintii!!! ... ha??? adica pacientii dentari nu mai bea cafea???  pai, platim curatarea dintilor de 2 ori cel putin pe an sa aibe si ei de lucru ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu beau mai mult ceai, sau apa cu lămâie, apa simpla când rămân fără celelalte două. Dar de ce întrebi?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×