Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Femei soldat combatante

Postări Recomandate

Pe vremea comunistilor doar se executau trageri in timpul liceului cu clasa. Ii zicea pregatire patriotica sau ceva de genul asta, dar nu se facea instructie militara si elevii nu erau incazarmati.

 

Doar femeile de liceu??? N-ai vazut pe strada femei din facultati in uniforma militara????

Iti spun ca eram numiti soldati nu femei in acele momente cand raportam ca sintem gata de orice cu arma-n mana!!! Nu dormeam in cazarma ... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Era de datoria ei. Faptul ca este femeie nu face sa fie mai de apreciat actiunea ei decat daca era barbat.

 

Atitudinea de superioritate o pun pe seama varstei si a plictiselii. Armata israeliana, patronata de subventiile SUA, este bine dotata, dar nu cred ca i-au murit laudatorii.

 

Merkava este un tanc foarte bine protejat, printre cele mai bine protejate din lume, doar ca e extrem de lent. Este cu 2 generatii peste tancurile sovietice pe care le aveau in dotare statele arabe la momentul ultimului conflict de amploare din zona.

 

F-16 au fost facute cadoul Israelului de catre SUA. Armata romana asteapta cu interes sa-si schimbe flota de MiG-21 tot cu cadouri de la americani. Ghici ce, noua astia nu ne fac cadouri jetfighter-e, doar cateva Humvee din generatia veche si vreo 2-3 vehicule logistice.

 

GalilARM este in dotarea a putine trupe si este un descendent al AK-47.

 

Tavor este ingrozitor de scumpa.

 

Altfel spus, un topic de laudare a ȚAHAL nu cred ca are rost, atat timp cat nimeni nu o denigreaza.

 

Tancul Merkava 4 cu greutate de 62 de tone are o vitezade 64 km/ora pe camp care este o viteza nu mica la un tanc greu. Tipul 5 care este azi in curs de fabricare are o viteza mai mare si o noua conceptie. echipajul este de trei oameni, tot incarcatul tunului este automat,nu mai are turela si tunul incarcat se ridica in sus ca sa traga.

 

SUA ne sprijina ca aliatii ei in OM CU 3.6 miliarde de dolari pe an careni se da cu echipament militar. Bugetul apararii Israelului este mai mult de 25 miliarde de dolari. Avioanele care le comandam vin numai de la fabrica noi-noute. De exemplu, am comandat avioane F-35 care sunt invizibile la radar si care costa cam 140 milioane de dolari fiecare avion si care le vom primi in 2015. Israelul este singura tara care va primi asa avioane. Daca Israelul are sprijinul americaqnilor astase datoreste ca suntem unicii adevarati aliati a lui SUA inregiune cu o armata moderna si cu...mai multe tancuri decat NATO. Romania nu are mare importanta la americani deoarece nu se afla intr-o regiune care ar putea sa intereseze strategia mondiala a lui SUA.

 

Pusca Galil este in curs de a fii scoasa din armata si inlocuita cu Tavor.

 

Nu am laudat armata israeliana. Cinstit am scris despre soldatele care fac serviciu combat . Am crezut ca asta va trezi interes la fapt.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va trezi, doar ca nu intr-o forma ofensiva. Ma gandesc ca un veteran este satul de conflict, fie el si verbal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Lasa eschivarile ca nu prostesti pe nimeni. De cand esti pe forumul asta, o data nu te-am vazut sa scrii ceva care nu are legatura intr-un fel sau altul cu Israelul, cu natia voastra, cu destinul vostru, samd. Orice cuvintel care-ti iese din tastatura e dedicat reclamei si propagandei evreiesti.

Ai adus omagiu o laie. Ai gasit inca o ocazie prin care sa-ti proslavesti natia cu tipicul aer de superioritate pe care il aveti voi evreii fata de restul omenirii. Voi aveti numai doua placi. Una canta proslaviri si cealalta victimizare. Jewish overdose.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu am laudat armata israeliana. Cinstit am scris despre soldatele care fac serviciu combat . Am crezut ca asta va trezi interes la fapt.

 

Dupa cum vezi n-a trezit . Asa ca ne lasi.....

Eventual comenteaza stirea cu "soldata" judecata pentru dezertare

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va trezi, doar ca nu intr-o forma ofensiva. Ma gandesc ca un veteran este satul de conflict, fie el si verbal.

Ce a trezit deocamdata sunt simturile de inferioritate care hartuieste o mica parte din membrii care au replicat aci. Nu asta a fost intentia mea.

 

La aria sanatate am scris zeci de replici si am fost primit cu bunavointa . Aci,probabil am calcat pe bataturi fara sa vreau dar zau ca nu-mi paqsa. Nimeni nu va putea sa-mi inchida gura numai din cauza ca evreii nu sunt bineveniti la ei.

 

De veteran, da ai dreptate. Am facut serviciu militar multi ani si in cursul lor am luat parte la 5 razboaie cum si la nenumarate incidente. Na, ca ma laud .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreule te asigur eu ca absolut nimeni pe forumul asta nu se simte inferior tie sau voua. Nu te mai flata atata. Chiar si faptul ca ai impresia asta, arata cat de arogant esti.

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu va putea sa-mi inchida gura numai din cauza ca evreii nu sunt bineveniti la ei.

 

 

Nici mie nu-mi va putea inchide gura cineva , cu atat mai mult unul care nu-si mai incape in piele de cat de grozav este el.

Indiferent de natie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreule te asigur eu ca absolut nimeni pe forumul asta nu se simte inferior tie sau voua. Nu te mai flata atata. Chiar si faptul ca ai impresia asta, arata cat de arogant esti.

 

Eu sunt mult mai putin arogant decat dumneata ai complexe care ar face fericit un psiholog.

Nu ca eu sunt superior. Asta nu am afirmat deloc. Dumneata te simti cu musca pe caciula . Te simti cum te simti si crezi pe altii ca-s superiori sau "se simt" superior. De necrezut cata energie ai risipit aci in zadar.Din principiu, eu nu ma jignesc de zisele fiecarei pesoana cu complexe.

 

Nici mie nu-mi va putea inchide gura cineva , cu atat mai mult unul care nu-si mai incape in piele de cat de grozav este el.

Indiferent de natie !

 

Inca un complexat care vede cai verzi pe perti si este si el convins ca asta este inca o conspiratie evreiasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×