Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Femei soldat combatante

Postări Recomandate

numai ca pentru voi romanii asta-i o curiozitate.

 

:crazy: Asa ai hotarat tu? :doh:

 

Cand Vlaicu, Vuia si Coanda zburau pe primele avioane din lume, voi pe unde erati?

 

Cat despre femei pilot, combatante, ia d-acilea :o:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca de armata israeliana este vorba,atuncia sa-ti amintesti ca apara o tara de 8 milioane de cetateni pe un petec de pamant inconjurat de cam 150 milioane de arabi care de 64 de ani vor sa ne invinga in razboi si nu reusesc. 64 de ani iese IDF victorioasa din toate luptele cu dusmanii nostrii. Inteleg ca asta ti-e greu dar totus norocul este ca rautatea ,ciuda si prostia nu doare.

 

cu chestia asta ai bagat definitiv frica in mine

dar acum inteleg ca daca soldatii romani vor fi inarmati cu pusti evreiesti sigur vom fi salvati de cotropitori. sa speram sa nu fie tot evrei ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca dumneata esti din Caracal. Ce s-a intamplat la caruta voastra?

Eu mi-s ardelean , ai aici amanunte despre cei posibili sa fie in caruta

http://www.jewish-romania.ro/u/media/patrimoniu/patrimoniu-studiu-caracal.pdf

 

O completare despre femeile soldat din Israel gasesti si aici;

http://www.digi24.ro/stire/Israel-O-femeie-soldat-acuzata-de-lasintate-pe-campul-de-lupta_46043

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde ,in ce armata se mai poate vedea piloate de avioane de lupta si elicoptere de combat? Unde se pot vedea soldate combatante care fac serviciu exact ca soldatii?. Cineva crede ca nu este interesant?

In armata romana, jandarmeria romana, politia romana. La pompieri nu prea sunt femei ca acolo trebuie forta mai mare decat au ele in general. In rest le gasesti peste tot.

De asemeni si celelalte armate europene au si femei. Si armatele nord-americane.

Fortele speciale diverse din Romania au in dotare G36, AK-74, Steyr AUG, MP5, Sig 552... lista poate continua.

Avioanele romanesti si fregatele romanesti sunt modernizate in colaborare cu Israel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piloata pakistaneza este piloata de avion civil si nu de F-16 sau elicopter Cobra si Apas . Mica diferenta dar de unde sa stii asta?

Mai urmareste odata videoclipul ala. Cum stai cu engleza ? Un F-7 fighter jet e avion civil ? In care companie aeriana, ca vreau sa ma dau si eu cu el. :lol: Au si first class ?

 

Daca de armata israeliana este vorba,atuncia sa-ti amintesti ca apara o tara de 8 milioane de cetateni pe un petec de pamant inconjurat de cam 150 milioane de arabi care de 64 de ani vor sa ne invinga in razboi si nu reusesc. 64 de ani iese IDF victorioasa din toate luptele cu dusmanii nostrii.

Si uite asa se ajunge de fapt la adevaratul scop si subiect al acestui topic. Subtila introducere Evreule, trebuie sa recunosc.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care este scopul acestui topic?

 

 

Este 8 Martie si cred ca fiecare aduce un omagiu femeii cum poate ... unii cu :flowers:

altii cu :nep:

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti scapa multe lucruri

offtopic eram eu ca nu-ti raspundeam la topic

pentru ca te corectam: iti spuneam ca in limba romana corect se spune femei soldat si nu femei soldate cum ai postat initial

 

Jojo draga,avand in vedere ca nu am vorbit si scris romaneste cam 50 de ani,permite-mi sa fac cateva greseli de stil si ortografie. Cand eu am invatat la liceul Matei Basarab din Bucuresti,probabil ca nici tatal tau inca nu s-a nascut... :spiteful:

 

:crazy: Asa ai hotarat tu? :doh:

 

Cand Vlaicu, Vuia si Coanda zburau pe primele avioane din lume, voi pe unde erati?

 

Cat despre femei pilot, combatante, ia d-acilea :o:

 

Prima femeie pilot din România pe MIG 21 Lancer Link

 

Toata onoarea la prima femeie pilot din Romania pe MIG 21 .Intrebarea este daca sunt mai multe decat una. La o tara in care femeile nu sunt obligate sa faca serviciu militar este ceva intr-adevar interesant.Jos palaria .

 

Am un singur lucru sa mentionez.Diferenta intre Mig 21 si F-16 este ca intre trotineta si motocicleta. Apropo, inainte cu cativa ani au fost modernizate MIG-urile romanesti la IAI ,Industria Aeronautica Israeliana.

 

Eu mi-s ardelean , ai aici amanunte despre cei posibili sa fie in caruta

http://www.jewish-romania.ro/u/media/patrimoniu/patrimoniu-studiu-caracal.pdf

 

O completare despre femeile soldat din Israel gasesti si aici;

http://www.digi24.ro/stire/Israel-O-femeie-soldat-acuzata-de-lasintate-pe-campul-de-lupta_46043

 

 

Numai cine habar nu are de armata. Cine nu a fost implicat intr-un incident armat in care sau tras gloante in directia sa poate sa fie asa de .... sa judece pe altii.

Ce ai "uitat" sa mentionezi este ca in acest articol scrie si: " O altă femeie soldat s-a dovedit, însă, mai curajoasă și a reușit chiar să-l ucidă pe unul dintre atacatori.

 

Nu inteleg cat dumneata nu intelegi situatia. In lupta totii au frica. Unii pot stapani frica lor si actiona cum este nevoie si altii mai putin si cad prada la panica lor.

 

Soldatei care a fost paralizata de panica nu i s-a intamplat nimica afara de o conversatie cu o psiholoaga.

 

Caracal este si numele unei pisici salbatice http://ro.wikipedia.org/wiki/Felis_caracal

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un singur lucru sa mentionez.Diferenta intre Mig 21 si F-16 este ca intre trotineta si motocicleta. Apropo, inainte cu cativa ani au fost modernizate MIG-urile romanesti la IAI ,Industria Aeronautica Israeliana.

 

Eu ce am scris mai sus ? Te-ai prins, sunt militar.

 

Numai cine habar nu are de armata. Cine nu a fost implicat intr-un incident armat in care sau tras gloante in directia sa poate sa fie asa de .... sa judece pe altii.

 

Nu este un forum al veteranilor. Iar veteranii nu vorbesc asa.

 

Ce ai "uitat" sa mentionezi este ca in acest articol scrie si: " O altă femeie soldat s-a dovedit, însă, mai curajoasă și a reușit chiar să-l ucidă pe unul dintre atacatori.

 

Era de datoria ei. Faptul ca este femeie nu face sa fie mai de apreciat actiunea ei decat daca era barbat.

 

Nu inteleg cat dumneata nu intelegi situatia. In lupta totii au frica. Unii pot stapani frica lor si actiona cum este nevoie si altii mai putin si cad prada la panica lor.

Soldatei care a fost paralizata de panica nu i s-a intamplat nimica afara de o conversatie cu o psiholoaga.

 

Apropo, statul roman nu si-a obligat niciodata femeile sa faca armata. Pe vremea comunistilor doar se executau trageri in timpul liceului cu clasa. Ii zicea pregatire patriotica sau ceva de genul asta, dar nu se facea instructie militara si elevii nu erau incazarmati.

 

Atitudinea de superioritate o pun pe seama varstei si a plictiselii. Armata israeliana, patronata de subventiile SUA, este bine dotata, dar nu cred ca i-au murit laudatorii.

 

Merkava este un tanc foarte bine protejat, printre cele mai bine protejate din lume, doar ca e extrem de lent. Este cu 2 generatii peste tancurile sovietice pe care le aveau in dotare statele arabe la momentul ultimului conflict de amploare din zona.

 

F-16 au fost facute cadoul Israelului de catre SUA. Armata romana asteapta cu interes sa-si schimbe flota de MiG-21 tot cu cadouri de la americani. Ghici ce, noua astia nu ne fac cadouri jetfighter-e, doar cateva Humvee din generatia veche si vreo 2-3 vehicule logistice.

 

GalilARM este in dotarea a putine trupe si este un descendent al AK-47.

 

Tavor este ingrozitor de scumpa.

 

Altfel spus, un topic de laudare a ȚAHAL nu cred ca are rost, atat timp cat nimeni nu o denigreaza.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[/size]

Mai urmareste odata videoclipul ala. Cum stai cu engleza ? Un F-7 fighter jet e avion civil ? In care companie aeriana, ca vreau sa ma dau si eu cu el. :lol: Au si first class ?

 

 

Si uite asa se ajunge de fapt la adevaratul scop si subiect al acestui topic. Subtila introducere Evreule, trebuie sa recunosc.

 

Nu te supara dar dumneata habar nu ai cum arata un avion de vanatoare. F-7 este un avion chinez de scoala. Instructorul sade paralel la elev/a. Avioanele adevarate de vanatoare sunt inzestrate cu scaune ejectabile .Pilotul care merge la zbor cu parasuta pe spate zboara cu o trotineta.

 

"Adevaratul scop" cum scrii dumneata sa referat la ce ai replicat si nu eu am initiat sau deviat discutia ca sa pot face reclama la armata israeliana ca cine stie,poate te convingeam sa te dai voluntara ca avem cica nevoie de p-ersoane ca tine.

M-ai prins. M-ai desvaluit in public. I-mi ramane numai sa-mi fac auto-critica la apropiata intrunire a partidului.

 

Fie vorba intre noi, ce faceai dumneata daca nu "cadeai" pe subiectul meu? Te plictiseai mortal?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×