Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

imposibil cand pleci in alta tara, unde nu stii limba si naiba intelege ce scrie pe etichete sa nu dai gres. cate produse aiurea n-am cumparat crezand ca sunt cu totul altceva.

Nu scria pe eticheta ca praful respectiv se foloseste doar la deserturi. Vina e a mea pentru ca nu am citit ingredientele, nu pentru ca n-as fi stiut limba. Scria in engleza. Daca as fi citit poate as fi vazut ca contine zahar. :lol:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu scria pe eticheta ca praful respectiv se foloseste doar la deserturi.

 

 

Pe un pachet similar aici scria ca este facut din colagen obtinut din oase de porc si se folosea, era recomandat pentru deserturi si prajituri :soc: nu contine zahar ...

 

 

OnT ... Am macinat cu robotul ramasite de struguri, intr-o zi de vara sa fac vin.

L-am strecurat sa fie clar dupa fermentare si l-am pus pe geam in alta sticla.

A venit o prietena si voia sa-l gustam ... doar ca am atins dopul, a sarit ca din tun si in tavan direct si inapoi pe noi 5 in bucatarie si peste tot era dintr-un pic de vin.

Abia am reusit sa tin mana pe sticla sa-l si gustam, avea o forta enorma ... a fost extrem de dulce si foarte aromat dar si tare licoarea, insa noi si bucatarie lipiciosi, copiii radeau ca le-am facut dus cu alcool, prietena cu fiica ei erau nervoase, parca eu eram fericita de ce munca ma astepta!!!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O boacana recenta... eu pun in piureul de cartofi un pic de zahar. Ii da alt gust, puteti sa incercati, numa ca eu am scapat... mai mult. :roll:

In speranta ca voi scapa de gustul dulceag, am pus o groaza de sare in el... si tot dulce era... pe urma am pus branza si intr-un final l-am aruncat la gunoi. :focus:

Apropo de ciorba de vacuta a Oliviei, ati mancat ciorba de vacuta cu menta in loc de leustean ? Eu am mancat, pentru ca leusteanul statuse in acelasi loc cu menta si prinsese miros de menta. Va dati seama ce gust avea. :doh:

Editat de heidy
  • Like 1
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... ati mancat ciorba de vacuta cu menta in loc de leustean ? Eu am mancat, pentru ca leusteanul statuse in acelasi loc cu menta si prinsese miros de menta. Va dati seama ce gust avea. :doh:

 

 

M-a servit cu tort dobos din congelator prietena, care a stat langa slanina fumata si a absorbit toata aroma ca niciuna nu era invelit ca lumea, era sa mor :crazy:

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu aproape ca am dat foc la toata casa. Ca-mi iese mancarea oribila, e o chestiune ce tine de gusturi.

Ia zi ce ai facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am macinat piper cu aparat electric si cand am dezsurubat masinuta sa-l golesc, am tinut destul de aproape de mine ca la shoc sa nu-l rastorn iar de la respiratie mi-a sarit piper in ochi ... era sa mor de usturime. Noroc ca avem mereu picaturi de ochi in casa in Arizona si pe pipaite am ajuns in baie ca n-am mai deschis ochii de frica sa nu orbesc si intai cu apa m-am spalat pe fatza, si pe urma am aruncat cu nemiluita picaturile in ochi si in cateva secunde eram inafara de pericol :stars: dar m-am speriat tare, cinstit. N-as fi imaginat ca mi se intampla asa ceva.

Din cauza umiditatii scazute in aer, aici si ochii trebuiesc mereu lubrifiati ca altfel ne ustura, scartziie si se face rosu. Recomand oriunde traiti cateva picaturi de lacrima artificiala sau ceva picaturi de ochi zilnic ca sa vedeti mai clar :good:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia zi ce ai facut?

Faceam spaghete si voiam sa apuc oala cu doua prosoape, ca sa nu ma frig. Am uitat sa inchid focul, iar cele doua prosoape au luat imediat foc. Le-am aruncat pe jos si a luat mocheta foc. M-am enervat si am lasat-o sa arda de tot. Oricum trebuia s-o schimb.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faceam spaghete si voiam sa apuc oala cu doua prosoape, ca sa nu ma frig. Am uitat sa inchid focul, iar cele doua prosoape au luat imediat foc. Le-am aruncat pe jos si a luat mocheta foc. M-am enervat si am lasat-o sa arda de tot. Oricum trebuia s-o schimb.

:crazy: Aoleuuuu, pai ... si mie imi iau adesea foc prosoapele cu care mai tin cate o cratita, dar le arunc imediat in chiuveta si dau drumul la apa.

No, si ti-ai luat alta mocheta?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am pus frunze de menta in loc de leustean uscat in ciorba, dar am mancat ca imi era o foame.................................

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×