Jump to content
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Rate this topic

Recommended Posts

S-a ... putrezit materialul in timp de macerat, ca a devenit deodata un val de caldura de 47*C si peste iar acele proceduri chimice nu-s valabile in clima asta, in frigider trebuia tinut nu la soare, si in congelator se facea ... avem magazine cu tot feluri de bauturi alcoolice de pe planeta in mai multe variante si ne scoate din noroi mereu.        

Trei zile am fost implicata in cumparaturi pentru a gati ... iar cand a fost gata, n-am apucat nici sa gust ca s-a si terminat.   Nu mancat de noi 2, ridicat de cateva persoane #1 a fost un tehnician chemat sa fixeze ceva si a lesinat aproape cand a vazut ce gatesc, voia sa cumpere totul,  #2 un fost coleg al sotului trecea in apropiere si ne-a sunat, al 3-lea erau vecinii ca se iriga gradinile si in aer era doar arome de ginger, usturoi, ceapa prajita.   La toti am impachetat ca nu se intra in casa decat tehnicianul dar si el a luat acasa sa manance cu familia.  Pe langa am mai dat si desert, fructe si clatite umplute cu branza de vaci amestecat cu marar proaspat, stafide, smantana ... N-am stiut ce pomana fac dar mi-am adus aminte acum ca pe 27 Julie este ziua onomastica Olga in calendarul Catolic si Reformat, pe 26 a fost Ana dar acest an este fara "Marele Party pentru Anna-bál".  

• Like 1

Ce plasa am luat ... cautam in congelator inghetata, am preparat paharele cu fructe si seminte diferite, sirop si nuci, iar cand deschid cutia de hartie groasa ... gasesc carne de oaie in ea :surrender: eu am pus in cutie mai demult si am uitat.  Pe o caldura de 45*C a trebuit sa merg sa cumpar ca altceva nu se poate manca.   Cu ocazia asta am decongelat si carnea si-l prajesc bine sa-l avem rece de mancat.     

Imi plac supele de cartofi, zarzavaturi, de fasole verde sau uscat, dovleac, cu smantana si scot din frigider cutia de aproape 1 kg sa adaug in castron.   L-am deschis cam repede si m-a stropit toata de la gat in jos dar cu ceva stricat care putea sa mor!!!   Am fugit in curte si am azvarlit departe containerul dar aparece din furtun  "ardea" nu puteam sa dau jos mizeria aia de pe mine si-mi venea deja rau de la acel miros de mancare stricata  =P~    Doar cutia era de la smantana, inauntru era ceva mancare de mai demult care s-a stricat ca nu se putea recunoaste ce a fost pus initial acolo,  si eu credeam ca e smantana.   Si dupa multe ore inca am in nas acel miros, sper sa ma lase sa dorm.   De o vreme totul pun in cutii transparente sa stiu ce deschid eventual, asta era deja din antichitate acolo, cred ca am cumparat frigiderul cu ea.   Beau la apa cu lamaie sa-mi treaca.   Recent, tot mai multe neplaceri ma ajung.   

Azi dimineata am observat ca o sticla de suc de Grapefruit s-a separat in frigider la temperatura constanta de 4*C si am hotarat rapid ca-l torn in sticla de lichid de spalat vasele cu mana ca le da o stralucire frumoasa.  Asa facem pe aici cu toti citrusii cu putin efort, dar se merita.   Dezsurubez sticla de 1 litru repede si deodata explodeaza pe mine, pe jos, pe tavan, in chiuveta ca doar acolo am lucrat.   Mirosea cam urat dar era fermentat deja la care fapt deloc nu m-am gandit, desi ieri am observat pe o ceapa uitata intr-un colt, cozi veri de 25 cm, tot in frigider.  Era foarte rece compresa de dimineata, dar nu stiam unde sa incep, cu mine sau bucataria!!!   Deloc nu sint pregatita sa mai gasesc ceva fermentat in frigider la rece desi incolteste totul daca nu este folosit de o vreme.   O sa fac o curatenie amanuntita in week end numai ca am de mers in multe locuri in fiecare zi si n-am chef de curatat nimic.  Sint sigura ca adun material  sa speriu ciorile cand scot dopurile dar le voi face in curte de data asta cu furtunul langa mine la 47*C sa n-am de retusat nimic  :lol2: