Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:crazy: Aoleuuuu, pai ... si mie imi iau adesea foc prosoapele cu care mai tin cate o cratita, dar le arunc imediat in chiuveta si dau drumul la apa.

 

 

Voi n-aveti manusi acolo din alea care nici in cuptor nu va ard??? lungi pana la cot!!!

Eu am trimis la sora mea ca ea nu prea circula prin magazine ca-i bolnava, dar voi, tineretul, trebuie sa cititi si instructiunile scrise cu litere mici de pe etichetele cu lucruri mai curioase!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce dar nu-mi plac, ajung sa se murdareasca urat si nu le mai scot curate si ma enerveaza si le arunc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum noi avem mereu in cuptor de sarbatori curcanul, trebuie sa fim si echipati cu cele mai noi metode de a ramane ne_arse din gresala ca e fierbinte rau de tot cratita aia imensa si ar fi pacat sa stam in spital cu arsuri. S-a inventat un material din care poarta si pompierii imbracamintea ca nu ia foc, din care se fabrica manusi si sortz ca flacare este aproape de multe ori pe unele masini de gatit mai moderne. Asta nu trebuie sa fie asa de curata, ca-l folosesti doar in cuptor sau oriunde e o cratita fierbinte, nu se asorteaza cu altceva nimic din garderoba!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici mie nu-mi place sa folosesc manusile

si am din alea de zice Olga , sotul le mai foloseste din cand in cand

eu cred ca trebuia sa fiu berbeaca cand nu suport ceva asa ramane :lol:

 

cand eram la mama fata am vrut sa o ajut , am pus o gaina la fiert sa fac supa si orez

asta seara pe la 20 , mama era la munca

am adormit la tv iar cand m-am trezit oala era scrum , gaina disparuse iar peretii erau negri -la bucatarie

si in toata casa fum , noroc ca era vara si erau geamuri , usi deschise altfel.....

 

si uite asa ce mai ajutor a avut mama 8)

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De un Thanksgiving am avut 6 Pumpkin Pie in cuptor electric la foc mic. Am spus la cineva din casa sa opreasca cuptorul ca pana se raceste, n-au nevoie de mai multa caldura insa a uitat si a mers toata noaptea cuptorul emanind acea aroma de enibahar, scortisoara si cuisoare plus restul de arome exotice. Cand sa le scot a doua zi pentru desert ... cuptorul mai ardea si aveam 6 tavi carbonizate dar frumoase de ... ceva ca si-au pastrat forma si decoratia cu care m-am chinuit atit. Si eu stiu demult ca nu pot conta pe nimeni daca am nevoie de ceva!!!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca gatesc chiar decent, insa nu prea se suprapune cu gusturile publicului tinta. Asa incat, oricat de tare ma doare asta, se pare ca intreaga mea activitate in bucatarie a fost o nazdravanie totala. Chiar sufar din cauza asta. :cry:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

cand eram la mama fata am vrut sa o ajut , am pus o gaina la fiert sa fac supa si orez

asta seara pe la 20 , mama era la munca

am adormit la tv iar cand m-am trezit oala era scrum , gaina disparuse iar peretii erau negri -la bucatarie

si in toata casa fum , noroc ca era vara si erau geamuri , usi deschise altfel.....

 

si uite asa ce mai ajutor a avut mama 8)

wow :))) esti tare

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tavanul bucatariei mele arata acum ca blanita unui dalmatian.

sotam niste carne de miel si am pus niste vin in tigaia incinsa. vinul era foarte rece tocmai ce-l scosesem din frigider. imediat a avut loc o explozie, tot sosul din tigaie mi-a decorat bucataria si pe mine. am iesit nevatamata din incident, doar cu o sperietura si cu pete pe pereti, dulap, hota, arahaz, masa, geam ...

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curat frigiderul si gasesc in spate de tot o duzina de oua cam expirata. Le-am pus la fiert ca sa le dau pasarilor ca-s dragalasi si au meru pui si aduna toate alea sa faca un cuib moale pentru ouale fragile. Prima oara in viata mea am experimentat un dans al oualelor, aproape ca sareau din cratita ca nu coborau in apa, doar la suprafata inotau si de la caldura mare sareau afara!!!

Am terminat repede procesul si l-am aruncat in coltul lor cu alte mancaruri, le-am spart ca e calciu coaja de oua si sa-l ciuguleasca.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o mare gramada de fructe taiate in frigider de Vineri si am decis sa fac un vin din toate ca struguri erau cel mai multi pe langa anansas, piersici, pepeni, capsuni, portocala, mango si ciresi. Din ciresi am scos samburii ca altfel nu le pot presa si dupa ce am lichifiat totul am turmat intr-un borcan de 10 litri cu samburii de ciresi cu tot pentru o aroma speciala?!?!?! ca nu voiam sa se strice pe caldura asta totul chiar si in frigider plus ocupa loc mult. Deja pe jumatate s-a separat zeama, o tin in bucatarie pe counter top sa vad cum se ridica nivelul de vin. In prima faza vinul este jos si toate alea se mai fermenteaza la suprafata parc-ar fierbe in oala pe foc si se ridica mereu. Peste cateva zile deodata se rastoarna totul, iar devine tulbure si incepe sa se aseze de data asta tot ce nu mai apartine in sticla coboara jos in borcan pana se clarifica precum cristalul. Pe urma il torn in sticla si-l racesc. Am mai facut experienta din asta. Nu concurez pentru stele, dar stiu ca va iesi ceva bun peste scurt timp!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×