Jump to content
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Rate this topic

Recommended Posts

Mi-am muscat degetul  :eek:  n-as fi crezut ca mi se va intampla asa ceva ... am taiat felii mai groase o rosie foarte mare, de peste 500 de grame, am pus piper si sare dar am uitat sa iau si furculita in mana.  Cu toata increderea am muscat una, mai un pic si ramaneam fara acea parte, era cam mare felia dar nu ma grabeam, doar pregateam ce o sa mananc la masa.   Aveam si fructe de curatat si alte legume, de scos din frigider si altele, asa ma pregatesc mereu, doar nu prea gustam nimic pana nu eram cu totul gata, si nici cu mana nu mancam.   

Incep sa scriu noi legi de respectat in bucatarie nu numai sotului, deja o latura al frigiderului este ocupat cu multe lucruri importante de stiut ca este un laborator periculos acel loc!!!   Voi folosi CD-urile ramase de copii, le atarn din tavan si lipesc pe ele informatii: - sa nu pleci de langa aragaz pana nu esti sigur ca toate ochiurile sint stinse, oprite, la fel si usa frigiderului, desi ala canta pana se va inchide dar el cum abia aude, poate sa explodexe orice, robinetele de apa in bai si in curte, nu numai in bucatarie, etc.      Daca toate s-a pus inapoi in frigider, nu cheia casei si al masinilor in congelator, iar carnea congelata in gunoi si din astea multe de tot, inventii noi de neimaginat prin care trec intr-o zi.   

Scăpați de mirosul din frigider cu pâine de secară

Bicarbonat de Sodiu este raspunsul la asta, nu pâine de secară sau alta minune!!!   Intr-o cutie de plastic eu pun bicarbonat , cam cam 500 grame si-l las in spate ca mereu cumpar cu un pachet mare de 5 kg bicarbonat ca frec si vasele, albesc si hainele si-l folosesc peste tot in casa acest produs.  Se poate cumpara si pachete speciale pentru acest scop dar nu se merita ca si asa trebuie schimbat dupa o vreme si atunci frec chiuvetele de toaleta cu praful expirat.   

th?id=OIP.YbdC1jHcdlSDutWR1Ua0pAHaHa&pid=Api&P=0&w=300&h=300th?id=OIP.aGskdi_kCnz1kXNMO9qodwHaHa&pid=Api&P=0&w=300&h=300

Curatam vreo 9 kg de ceapa, am uitat sa ma spal mai mult pe maini si am atins ochii  ... noroc ca peste tot am picaturi de ochi si cumva am revenit din acea usturime.                             

Maine voi prepara sarmale multe, nu folosesc toata ceapa dar imi place sa fie gata de folosit ca eu mananc zilnic ceapa cruda cu mancare ca si sotul pe langa usturoi.   

Respect regula ca orice intra in casa din magazine, se spala exceptie face painea si ciuperci, de asta eram cu sacul de ceapa in chiuvete ca le-am curatat de coji pe toate.