Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am curatat 4 pesti, peste 4 kg avea pachetul si ma dor degetele foarte tare, pentru ca am avut cu un cleste sa le tai de pe spate acele chestii din oase care ajuta la inot parca, nu-mi place sa le prajesc cu toate alea ca ocupa loc in cratita degeaba.   Se vand curatati pestii de solzi 95% si de alea de dinauntru dar ramane sub un strat de grasime sange coagulat pe sira spinarii care iar nu este pe apetitul meu.  

Au iesit foatre buni dupa prajit, enorm de bun gust aveau chiar si fara sare sau altceva, dar am avut de luptat ca nu-mi plac fileurile din magazine.   

Mananc rar peste dar le vreau cum imi plac.  Doar 2 am prajit, restul pentru alta data sa fie proaspeti din congelator.  

*****

Ieri am curatat 2 kg de Ginger si le-am taiat felii subtiri, am cutite care taie de minune dar e munca multa, insa ne trebuie.  Am gasti ieftin, 99 centi pe 0,454 grame, in alte magazine cu 4-5 dolari costa mai mult acea cantitate.   Noi le mancam si crud, cateva felioare deodata sau in ceai, din borcane de sticla, nu plastic sta bine in frigider.  

Si munca asta m-a distrus, dar n-a fost tot ce am facut zilele astea in bucatarie.   Si pentru ca iarna si frigul inca este actual si la noi, iar supa s-a terminat, dimineata incep iar cu oala mare Supa de Pui, sa avem zeama de baut ca este un medicament impotriva racelii.   Am cumparat si 10 kg de ceapa Lila, le-am curat iar primul rand dupa coaja, intra in oala de supa ca sint tari insa nu-i arunc niciodata, am aproape totul pregatit deja, curatat si spalat, decongelat care la fel n-a fost o terapie pe mainile mele.   Am frecat si oala in curte pe un ger aproape sa fie mai repede limpezit cu furtunul.  Aproape undeva a nins mult si mai ninge.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca n-am DREPT nici sa ma bucur de un eveniment, desi lucrez mult cu mancarea sa fie buna.   Prepar carnea in stil Irlandez conservat, pentru ultima oara in viata mea!!!  

Nu s-a fiert dupa 24 de ore. precis este de caine sau din ce, ca mereu am facut acest fel de mancare decand in America si de asa bucata n-am mai dat.   Am observat eu o schimbare de ambalaj si pret foarte ridicat dar nu m-am asteptat la animal atat de obosit sa am de gatit, din care trebuia sa faca sapun de rufe foarte murdare!!!   Obiele din opinci de exemplu.    

Asta n-a fost deajuns ... :no: ... a urmat intre timp sa prepar si Béarnaise Sauce, cumparat alaltaieri la pret de 2,79 dolari pachetelul, altadata era 2 la 3 dolari in preajma sarbatorilor.   Nu conteaza evenimentul ca aproape toata america mananca la fel ca totul se gaseste si sub forma de Glatt Kosher, Halal pentru islamisti iar restul mananca ce a mai ramas la abator!!!   

Ador aroma de Tarhon al acestui Sauce am cumparat 3 pachete sa le satur vegetabilele dar cand am pus in cratita si al 3-lea pachetel  :surrender: viermisorii au inundat totul, desi era cu data valabila insa daca l-au scumpit nu mai cumpara nimeni din ultima vreme si asta se va intampla cu mai multe produse.   Abia am reusit sa ies pe usa cu cratita fierbinte si-mi venea sa plang ca deja am ramas si fara idei cu ce voi continua aventura asta.   

Doar cu nervi, dar m-am calmat sa nu lesin singura in casa ...am reusit totusi 5 bucati sa inghit, parca mancam pietre, nici un gust nu aveau, era si radacina de telina care-i "parfumat" placut dar n-am simtit nici o placere in mancare.   Vreau sa uit si de alte sarbatori.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut de ales/curatat, sortat, 8 legaturi de Marar verde si 4 de Patrunjel ... credeam ca nu se mai termina.   Le-am si spalat si acum sint in strecuratori si castroane in cuptor fara foc, doar ca un loc unde nu li se intampla nimic pana dorm si pe urma muncesc iar foarte puternic.  

Am cumparat azi aceste verdeturi ca le-am gasit foarte proaspete si ieftine, dar departe de casa, de aceea am cumparat mai mult sa economisez si la benzina.  Legaturile americane nu sint mici deloc, in cel de marar sint 50 de fire mature de marar cu cozi lungi, in patrunjel la fel, care arata la prima vedere ca telina, este doar mare la frunze.  

Cozile la pastrez tot in congelator pentru supa sau altceva, dar este foarte plictisitoare munca deja pentru mine si repetativa.   Majoritatea intra in congelator dar asta parte al muncii am de preparat mai tarziu, noroc ca este frig iar la noi si nu se intampla nimic pentru cateva ore la scurs apa de pe frunze. 

Fiecare legatura a costat doar 50 de cents, ceapa a costat 1,36 kg = 99 cents, ardei unguresti $2.99/0,454 grame. 

Pentru mine urmeaza o noapte buna ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dreamstime_xl_18448755-scaled.jpg

Sfaturi pentru curățenia de Paște: - ori ce chimical se foloseste doar cu geamuri si usi deschise, fara copiii mici in apropiere sau animale, pasari in colivie, pisicute, etc.!!!   

Asa procedez eu dar folosesc si masca din material gros ca nu simt NIMIC.   In frigider nu se recomanda decat bicarbonatul sa nu infecteze alimentele.  Eu incep cu frigiderul de sus in jos, imi ia 6 ore sa-l termin inauntru si pe dinafra, il si misc din loc sa fie curat daca tot lucrez.  Termin si peretii de spalat din coltul in care este special facut pentru acest aparat.

Urmeaza peretele cu aragazul, pe urma peretele cu chiuveta sub geam, cele 2 usi mobile care intra in perete, cabintete nenumarate, dar trec prin toate sertarele si selectez, doar cele folosite vor ramane pe loc.      Vasele pe care le folosesc zilele astea, doar perfect frecate intra in masina de spalat vase, intre timp mereu frec si tilele pe jos sa nu transport ceva in alte incaperi ca nu sint descaltata nici in alte incaperi.   Ma dor deja degetele si mainile de abia mai stiu de mine cand realizez ca omu' a dat portia de sarmala  al unei prietene la cineva si Sambata am de mers la ea si asteapta sarmalele ca stia cu ce ma ocup si l-am intrabat special daca vrea!!!   

Maine/azi dupa amiaza spre seara iar am de facut special pentru ei 2  ca nu se stie cand vine si ceasul ei ca deja Statul l-a pus in acea ingrijire speciala de duca = Hospice Care la domiciliu = anticamera mortii, sala de asteptare al marelui eveniment, cum este si fostul presedinte american Jimmy Carter.   

Multi mi-au cerut sarmale, parintii prietenilor copiilor mei, veterani de armata, bolnavi grav, au vrut ca ultima mancare sa fie sarmele.   Asa ma voi simti si cand le fac pentru ea. 

https://evz.ro/cele-mai-mari-greseli-la-curatenia-de-pasti-ai-mare-grija-consecintele-pot-fi-grave.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In zilele astea dupa mancare omu' voia sa bea ceva si a aterizat pe o sticla de Coniac Chabanneau.  El s-a ocupat de asta si a turnat in paharul special oferit cu sticla intr-o cutie de cadou de Craciun, eu am baut Campari.   A ridicat paharul si l-a baut totul, era doar 3 cm in pahar dar a facut o mutra de m-am speriat, desi a mai baut el din asta.

A fugit in baie, tusea voia sa  =P~  dar nu-mi vorbea.   Eu tot il intrebam daca a luat inainte si medicamente, sa chem salvarea, dar nu voia nimic.

Dupa o vreme vine sa-mi spuna ca in sticla nu era coniac, ci ulei de gatit ... nefolosit.   Eu mai pun ulei de la prajit ceva in sticle dar mai mici decat 750 ml de Coniac cu eticheta neatinsa.

Nu tin minte cand am golit un bidon de ulei de Floarea Soarelui in sticle mai mici sa nu tot ridic 10 litri de ulei si ce a ramas am pus in prima sticla potrivita si l-am pus unde am uleiul din care folosesc zilnic, dar el vazand ca este coniac l-a pus in Bar inapoi ... 

Din asta am auzit destul in Sighet dar erau otravuri sau alte chimicale diluate in sticla de tuica etichetat, iar nefericitii au murit pe loc.   

Eu am obiceiul sa miros totul, daca nu sint sigura nu-l beau - mananc, cer opinia cuiva, dar el nu are acest obicei.  N-a patit nimic ca se mananca mai mult la o salata si nu era rancezit uleiul, doar ca nu era coniac.   Am avut alta sticla cu coniac, nedesfacut inca, de acolo a baut sa-i treaca, a baut si zeama de lamaie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am taiat pe deget Luni seara in timp ce scoteam carnea de pe ciont/osul de curcan!!! 

Noroc ca n-am folosit cel mai taios cutit, dar si asa am dat jos bandajul azi numai si tot degetul era de o culoare lila, dar s-a schimbat repede la cea normala.   

Inca n-am experimentat nici din asta, n-am mers la doctor, m-am tratat imediat ca am obiceiul sa tin langa mine cand lucrez cu cutitul mare si taios de macelar, cutia de Crucea Rosie cu necesarul in caz de accident. 

Alcoolul acela  este cel mai important ca imediat dezinfecteaza rana, restul este doar inconvenienta.  

Nu se poate estima niciodata ce se poate intampla in timp ce se transeaza carne, si era o bucata asa de mica!!!  Sotul l-a si terminat bunatatea, i-a placut ca nu era sarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am stors un "truck load" = o incarcatura de un camion, vorba vine, dar erau foarte multe lamai pe care am avut de sortat, spalat cu apa fiarta si bicarbonat, taiati prin mijloc sa-mi fie mai repede, dar numai cei perfecti intrau in categoria asta.   Pentru ca nu se poate stoarce 100%, am mai scarpinat si interiorul cojilor si cu restul din strecuratoare, le-am pus intr-un borcan mare cu surub si plin cu apa sa obtin o limonada in care voi pune si Sirop de Coacaze Negre dupa ce le-am mai strecurat.  

Am obtinut 4 litri de zeama de lamaie, pe care am strecurat sa nu aibe seminte de nici o marime, aproape prin sita au trecut ca va fi folosit si de nora mea in ceai si altele pentru copiii.   

Din restul care erau crapate sau mai aveau ceva, alti 3 litri au fost storsi, pe urma pusi in alte sticle pentru uz casnic la curatenie si frecat vre-un vas, dezodorizarea tigaielor dupa prajit peste, al chiuvetelor, geamurilor, etc., si mai pun sa diluez si lichidul de spalat vase cu mana ca este cam gros din magazin.   

Fructele vin de la fiul din jurul casei ca si acolo vantul le-a dat jos dar nu pe toate din varful pomilor, parca si maine merge omu' sa le mai ajute cu munca asta pana nu este inca foarte cald afara sa iasa si tantari proaspeti :meeting:  pentru fructele sparte sau mai slabe.  Trebuie sa le prelucrez ca eu beau apa cu lamaie zilnic de cate ori mi-e sete!!!    

N-am aparat de masurat nici oboseala sau durerea de brate si tot corpul ca au participat la munca ca un intreg organism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zilele astea am inceput sa-mi fac treburile in bucatarie altfel, fara sa-mi dau seama ca de fapt reduc stres pe timpul gatitului.   

Desigur stiu cand si ce voi gati, iar pentru asta ma organizez sa nu fiu prea obosita dupa prepararea ingredientelor.   

Curat si toc ceapa in mai multe feluri, Julian, patratele marunte, depinde unde am nevoie.  Le pun in borcanele cu capac fix in frigider si a doua zi n-am treaba atat de multa. 

Usturoi razuiesc dupa Ginger, dar si separat din fiecare ca folosim des si nu putin.   Aceste 2 le curat imediat cum le aduc din magazin si le pastrez in borcane de sticla, cateii mari separat de cei marunti din mijlocul capatinii de usturoi ca-i treaba foarte migaloasa si asta. 

Din Ardei gras scot semintele, le verific daca au defecte, le spal si usuc cu servetel de hartie si intra intr-o cutie de plastic ca aici sint mari acesti ardei colorati.  Cu rosiile procedez la fel, ca de la magazin pan-acasa poate sa se strice deja, daca inauntru era deja stricat dar nu s-a vazut inca, si azi au fost 38*C, aveam si oua, ma gandeam poate am deja pui in masina!!!    

Am avut niste Ardei rosii mari uscati in debara ca aerul este foarte low in umiditate, nu le-am aruncat ci le-am curatat si fiert cu rosiile taiati in bucati dar fara seminte si asa este usor de scos coaja de pe ardeii uscati si le-am si folosit deja in Lintea ce am gatit.  Restul de rosii sta perfect intr-un borcan de sticla pana la mancarea urmatoare in zeama/apa in care au fiert, sau in blender pentru un smoothie ca sotul le adora, eu mai putin.   Cand este gata orice ar fi, curatat si gata de mancat, se termina imediat, altfel se putrezeste si nu-l vede nimeni.

In acest fel nu pot sa uit nimic din ce am nevoie ca le-am pregatit dupa cum cere reteta, doar Cilantro cumpar cu 1 zi mai devreme ca este foarte sensibila si se strica repede.    

Stiu ca nu este mare scofala de inventie, dar ajuta mult cand este timp de gatit, ma scuteste de nervi inutili si nu sint nici asa de obosita.   Ceapa de mult curat cu mult inainte si sta perfect in frigider in pungi de ceva plastic in care cumpar Orez Egyptean ca se poate inchide  perfect, este din plastic mai gros, nu se rupe chiar daca as vrea.

Ieri am cumparat si 2 pesti mari Tilapia Roz, am muncit destul sa-l mai curat cum imi place mie, cu taiatul innotatoarelor avem probleme ca sint foarte tari, am cumparat un cleste din magazinul de Hardware Store unde se vand toate alea pentru munci mai grele, nu Computer Hardware  :no:  ci de taiat metale!!!  Dupa ce m-am distrus la brate, dimineata doar le prajesc, mujdeiul va fi gata intr-o secunda ca si usturoiul deja este razuit.  Voi face si o mamaliga, dar cumpar faina care se face singura, abia am de amestecat in oala, este foarte buna calitate sau poate m-am obisnuit cu marfa.   

Doar cu astea cand ajung la capat, deja ma uit unde-i patul sau canapea sa ma odihnesc un pic.

 th?id=OIP.Fu0oGIFinhedyPOdTz3pogAAAA&pid=Api&P=0   th?id=OIP.4GEA_SQmm3YQzRYJgw89rQHaFj&pid=Api&P=0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A tökéletes pörkölt titka - Recepttel, tippekkel     Pörkölt (HU) = Tocanita

Mancarea preferata al maghiarilor oriunde s-ar afla!!!   Merge si cu paine, asa-mi place mie cel mai mult si-l prepar des, am si in congelator o mare rezerva in caz ca intra cineva.

Ma joc putin in bucatarie si cu bunatatea asta, dar merita.   Se poate servi cu galuste de faina,  paste fainoase de care vrea fiecare, cartofi sub orice forma si orez fiert.  Cred ca fiecare familie are o reteta cu aromele uscate preferate, dar Boia este important si Thyme, sare si piper, ceapa si usturoi, mai nou si ardei gras si rosii, dar asta depinde de gusturi.  Totusi gustul de neegalat ii da faptul ca se prepara pe foc mic si o vreme lunga daca este din carne de vita.  Din pui sau porc este mai repede.  Eu mai fac si din ovine cu mai multe arome orientale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Record mondial la gătit. A stat în bucătărie 100 de ore pentru o performanță de Cartea Recordurilor

Bucătăria nigeriană este una foarte bună ... 

Nu stiu ce gust are acea mancare, sau a ce mirosea ea dupa 100 de ore!!! ... dar nu gasesc sanatoasa aceste idei exagerate in bucatarie mai ales.   

Oare de ce era capabila sa prepare a 3-a zi nedormita si nespalata???    Higiena acolo nu exista, am vazut africani din Ghana in Franta cum se comportau.

Gasesc vinovat Cartea Recordurilor ca accepta asa ceva ca etalon.   Bucataria este un laborator practic, nu grajd, daca gresesti ceva, se poate ucide multi.  

Eu daca fac sarmale foarte multe, stau mai mult in bucatarie, dar dupa 20 de ore sau mai putin, iau o pauza de 3 zile de la munca de orice fel.

Nu poftesc la nimic din acel continent, Cous-Cous a fost inventat in Maroc sau Algeria, dar in Franta s-a lansat in stil european pe piata mondiala. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Couscous

https://evz.ro/record-mondial-la-gatit-a-stat-in-bucatarie-100-de-ore-pentru-o-performanta-de-cartea-recordurilor.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×