Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am muscat degetul  :eek:  n-as fi crezut ca mi se va intampla asa ceva ... am taiat felii mai groase o rosie foarte mare, de peste 500 de grame, am pus piper si sare dar am uitat sa iau si furculita in mana.  Cu toata increderea am muscat una, mai un pic si ramaneam fara acea parte, era cam mare felia dar nu ma grabeam, doar pregateam ce o sa mananc la masa.   Aveam si fructe de curatat si alte legume, de scos din frigider si altele, asa ma pregatesc mereu, doar nu prea gustam nimic pana nu eram cu totul gata, si nici cu mana nu mancam.   

Incep sa scriu noi legi de respectat in bucatarie nu numai sotului, deja o latura al frigiderului este ocupat cu multe lucruri importante de stiut ca este un laborator periculos acel loc!!!   Voi folosi CD-urile ramase de copii, le atarn din tavan si lipesc pe ele informatii: - sa nu pleci de langa aragaz pana nu esti sigur ca toate ochiurile sint stinse, oprite, la fel si usa frigiderului, desi ala canta pana se va inchide dar el cum abia aude, poate sa explodexe orice, robinetele de apa in bai si in curte, nu numai in bucatarie, etc.      Daca toate s-a pus inapoi in frigider, nu cheia casei si al masinilor in congelator, iar carnea congelata in gunoi si din astea multe de tot, inventii noi de neimaginat prin care trec intr-o zi.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

     

Scăpați de mirosul din frigider cu pâine de secară

Bicarbonat de Sodiu este raspunsul la asta, nu pâine de secară sau alta minune!!!   Intr-o cutie de plastic eu pun bicarbonat , cam cam 500 grame si-l las in spate ca mereu cumpar cu un pachet mare de 5 kg bicarbonat ca frec si vasele, albesc si hainele si-l folosesc peste tot in casa acest produs.  Se poate cumpara si pachete speciale pentru acest scop dar nu se merita ca si asa trebuie schimbat dupa o vreme si atunci frec chiuvetele de toaleta cu praful expirat.   

th?id=OIP.YbdC1jHcdlSDutWR1Ua0pAHaHa&pid=Api&P=0&w=300&h=300th?id=OIP.aGskdi_kCnz1kXNMO9qodwHaHa&pid=Api&P=0&w=300&h=300

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curatam vreo 9 kg de ceapa, am uitat sa ma spal mai mult pe maini si am atins ochii  ... noroc ca peste tot am picaturi de ochi si cumva am revenit din acea usturime.                             

Maine voi prepara sarmale multe, nu folosesc toata ceapa dar imi place sa fie gata de folosit ca eu mananc zilnic ceapa cruda cu mancare ca si sotul pe langa usturoi.   

Respect regula ca orice intra in casa din magazine, se spala exceptie face painea si ciuperci, de asta eram cu sacul de ceapa in chiuvete ca le-am curatat de coji pe toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ars ceapa care trebuia sa fie doar prajit pentru Linte, nu cred ca se va mai putea folosi cratita ca nergu scrum s-a facut desi focul era la mai putin de medium iar eu langa aragaz, razuiam ginger si usturoi ...   N-am simtit NIMIC ca mergea si Range Hood, aparatul de pe poza iar usturoiul are o aroma puternica.   Nu de alta dar intra si in pereti mirosul si greu mai iese, eu ard mereu scortisoara dar nu praf, scoarta si adaug cuisoare, chimion pe acel loc langa care ies flacarile si pe minim temperatura afuma casa cu ceva mai frumos si placut.  Rar mi s-a intamplat din asta, eram singura in bucatarie, si lucram nu dormeam .... Am reinceput cu alta cratita si a iesit ceva foarte bun ca abia ne-am saturat. 

De cateva zile mancam doar lejer, eu-s pe ciuperci si vinete orientara, el ... :derisive: merge undeva si se satura cu ce vrea  pe urma-mi cere zeama de lamaie sa mai respire, si nu de la tinut post se intampla asta.    Eu nu fac abuz din post, cand am chef numai nu mananc, ca pentru mine e totul nu zeilor e dedicat nimic.

Foloseste o zeama de limpezit gura de ceva menta care mie nu-mi place si nu perg prea aproape de el sa nu-mi vina rau.    

 th?id=OP.MFeXaK6MQjpUpA474C474&o=5&pid=21.1&w=174&h=174

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveam de gand sa mananc Hamburger facut de mine acasa.   Am cumparat felii de cascaval Havarti, carne proaspata, chifle de la Boulangerie si toc ceapa dar apare omu' si comenteaza sa nu pun acolo patrunjel, dar nici sare si alte bazaconii ca pan'la urma nu mai stiam ce voiam sa fac, chiftele, mici sau hamburger  :chef:   Am terminat chiftelele, mai am si pentru maine.  Tocmai el avea treaba cu ingredientele mele, cand de o vreme refuza sa manance vita si inca ceva, sa nu moara ... ca i-a zis nu stiu care doctor.  La un moment dat nu stiam ce fac, ma mir ca au iesit bune, de obicei se strica mancarea cand vine si o influenta negativa de aproape!!! 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era sa uit, eram confuza daca pun patrunjel de ce sa nu pun si marar, dar pesmet, sau oua, dar le-am pus pe toate ca avem si verdeata proaspata, am razuit pe partea de lamaie si un cartof crud mare si l-am stors, pesmet PANKO.   

Am de luat un medicament pentru 5 zile, cate una pe zi , la ora 8 dimineata cu mancare consistenta :surrender:   Din copilarie n-am mancat dimineata nimic si mi-e asa de greu dar fiica m-a sfatuit ca sa procedez cum spune sa-mi fie si viata usoara.  Cica corpul uman produce ceva la 8 dimineata iar medicamentul dat produce la fel acel ceva si atunci corpul se retrage din producere daca vine din surse externe marfuri (de care am nevoie ca-i dat pe reteta)   De aici cateodata se deregleaza lumea ca nu se opreste la sfatul medicului si strica functionarea corpului ca si ala se incapatineaza si nu mai produce deloc!!!   Nici nu vreau sa stiu ce boli apar daca nu se respecta regula.   

Acum am de preparat si mancare de dimineata dar nu gris cu lapte sau cereale, pufuleti din porumb, ci consistent: un steak daca asi putea manca, dar nu pentru ora 8 dimineata!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara voiam sa mananc din chiftelele minunate dar nu mai erau, le-a dat pisicilor ca din gresala s-a dus in curte sa-si ia o gustare omu' in timp ce tundea iarba si a pus containerul jos langa el pe carpet si daca odata l-au mirosit si le-a placut pisicilor ... el si asa nu le-ar mai fi mancat.   Eram la dentist, pot sa-l cred sau nu, tot acolo sint.   A fost o dupa amiaza foarte placuta pentru un picnic in curte pe iarba verde, noaptea sintem aproape de ger dar numai de bruma am avut parte pe azi dimineata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti invitata, maine merg sa cumpar marfa pentru piftie ca am terminat cu sarmale pe acest sezon dar vremea de piftie acum soseste.   Salata de Boeuf mai am de facut dar mai spre Anul Nou, cu vecini vom avea un mic party in aer curat, daca vremea ne va permite.  Voi intreba si pisicii daca mai comanda ceva ca eu vreau si peste prajit.   :cool:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×