Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

S-a ... putrezit materialul in timp de macerat, ca a devenit deodata un val de caldura de 47*C si peste iar acele proceduri chimice nu-s valabile in clima asta, in frigider trebuia tinut nu la soare, si in congelator se facea ... avem magazine cu tot feluri de bauturi alcoolice de pe planeta in mai multe variante si ne scoate din noroi mereu.        

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trei zile am fost implicata in cumparaturi pentru a gati ... iar cand a fost gata, n-am apucat nici sa gust ca s-a si terminat.   Nu mancat de noi 2, ridicat de cateva persoane #1 a fost un tehnician chemat sa fixeze ceva si a lesinat aproape cand a vazut ce gatesc, voia sa cumpere totul,  #2 un fost coleg al sotului trecea in apropiere si ne-a sunat, al 3-lea erau vecinii ca se iriga gradinile si in aer era doar arome de ginger, usturoi, ceapa prajita.   La toti am impachetat ca nu se intra in casa decat tehnicianul dar si el a luat acasa sa manance cu familia.  Pe langa am mai dat si desert, fructe si clatite umplute cu branza de vaci amestecat cu marar proaspat, stafide, smantana ... N-am stiut ce pomana fac dar mi-am adus aminte acum ca pe 27 Julie este ziua onomastica Olga in calendarul Catolic si Reformat, pe 26 a fost Ana dar acest an este fara "Marele Party pentru Anna-bál".  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce plasa am luat ... cautam in congelator inghetata, am preparat paharele cu fructe si seminte diferite, sirop si nuci, iar cand deschid cutia de hartie groasa ... gasesc carne de oaie in ea :surrender: eu am pus in cutie mai demult si am uitat.  Pe o caldura de 45*C a trebuit sa merg sa cumpar ca altceva nu se poate manca.   Cu ocazia asta am decongelat si carnea si-l prajesc bine sa-l avem rece de mancat.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac supele de cartofi, zarzavaturi, de fasole verde sau uscat, dovleac, cu smantana si scot din frigider cutia de aproape 1 kg sa adaug in castron.   L-am deschis cam repede si m-a stropit toata de la gat in jos dar cu ceva stricat care putea sa mor!!!   Am fugit in curte si am azvarlit departe containerul dar aparece din furtun  "ardea" nu puteam sa dau jos mizeria aia de pe mine si-mi venea deja rau de la acel miros de mancare stricata  =P~    Doar cutia era de la smantana, inauntru era ceva mancare de mai demult care s-a stricat ca nu se putea recunoaste ce a fost pus initial acolo,  si eu credeam ca e smantana.   Si dupa multe ore inca am in nas acel miros, sper sa ma lase sa dorm.   De o vreme totul pun in cutii transparente sa stiu ce deschid eventual, asta era deja din antichitate acolo, cred ca am cumparat frigiderul cu ea.   Beau la apa cu lamaie sa-mi treaca.   Recent, tot mai multe neplaceri ma ajung.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata am observat ca o sticla de suc de Grapefruit s-a separat in frigider la temperatura constanta de 4*C si am hotarat rapid ca-l torn in sticla de lichid de spalat vasele cu mana ca le da o stralucire frumoasa.  Asa facem pe aici cu toti citrusii cu putin efort, dar se merita.   Dezsurubez sticla de 1 litru repede si deodata explodeaza pe mine, pe jos, pe tavan, in chiuveta ca doar acolo am lucrat.   Mirosea cam urat dar era fermentat deja la care fapt deloc nu m-am gandit, desi ieri am observat pe o ceapa uitata intr-un colt, cozi veri de 25 cm, tot in frigider.  Era foarte rece compresa de dimineata, dar nu stiam unde sa incep, cu mine sau bucataria!!!   Deloc nu sint pregatita sa mai gasesc ceva fermentat in frigider la rece desi incolteste totul daca nu este folosit de o vreme.   O sa fac o curatenie amanuntita in week end numai ca am de mers in multe locuri in fiecare zi si n-am chef de curatat nimic.  Sint sigura ca adun material  sa speriu ciorile cand scot dopurile dar le voi face in curte de data asta cu furtunul langa mine la 47*C sa n-am de retusat nimic  :lol2:  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai pe caldura asta din gresala am pus inghetata in frigider in loc de congelator acum 3 zile ai am uitat.  Azi, dupa ce am termintat din congelator inghetata cautam destul pana am gasit insa era moale separat deja un strat gros de apa sau zer si restul ceva spumos cu bucati de alune ciocolata.  L-am pus in congelator dar asa s-a recongelat ca partea de jos a ramas mai lichid, n-am mai vazut sau facut nici din asta si numai din partea de sus am mancat ca nu aveam chef de mers in magazin.  Am terminat tot ce se putea manca crud sa evitam plimbarea inutila prin Infernul de afara de 50*C.   In Valea Mortii sambata vor fi 52*C ... ne depasesc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 46°C nu-i usor de mancat sau de baut apa!  Cine nu se hidrareaza, moare si este foarte normala conditie naturala!!!  Mancam pepeni, adica am manca dar ieri ca niciodata am avut un ghinion sau doar pepeni necopti in toate magazinele ca ne-am plimbat pana s-a intunecat si n-am avut ce manca.   Am fost la magazinele Costco, Walmart, Target, Food City, Fry's si cand duceam unu inapoi, intram in altu sa cumparam de acolo, nici nu stiu de unde a luat omu' devreme dimineata unu si acum l-am transat ca nu aveam chef de nimic  mai devreme.  Cred ca m-am specializat la ciopartit pepene verde (cu coaja verde) ca in timp record erau in containere mici si mai mare ca altfel n-am loc in frigidere ca-s mai grele cojile decat miezul.   Am vazut la TV in documentare cum procedeaza turcii in acele hoteluri uriase cu bufetul All You Can Eat si in acest sezon estival am si exersat ca in armata la mai multe feluri de fructe miraculoase din familia pepenilor.  Doar la ananas ma pricepeam asa de bine pan'acum desi e tepoasa.   Ma dor degetele si bratul desigur de la efort ca nu se intampla automatic nimic, doar una bucata mi-a sarit din mana si praf s-a facut in mijlocul bucatariei unde a aterizat si de acolo zeama peste tot.  Incep dupa o pauza scurta curatenia mai aprofundata de care sincer n-am nici un chef dar este o necesitate ca se lipesc papucii de tiles si n-am chef sa ajunga pe Hardwood Floor in living si mai departe.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linte am poftit si crezand ca-s foarte vechi boabele, le-am pus la inmuiat pentru un scurt timp si pe urma la fiert, niciodata n-am mai facut asa, dar la TV ne-au spus ca au gasit linte si in cavitatile faraonilor dezgropati si semintele au germinat, deci nu expira data de valabilitate, de aici credeam ca-s tari si dezhidratate ca pastele fainose italiene pe rafturile alimentarilor.  

S-a facut aproape mamaliga in cateva minute ca era din acele boabe marunte si rosu la culoare din India ... dar nu l-am aruncat ca ei fac si o supa de linte, l-am strecurat si ma gandeam ce va urma ca deja prajeala era aproape gata.     Asa ca le-am aruncat bine strecurate in prajeala din ceapa,  usturoi si ginger razuit, ardei iute dar fara venele de iuteala si nu am pus decat jumatate dintr-un Jalapeño mare, dafin, un pic de scortisoara baston,  sare, piper, boia Kalocsai, si Cilantro era ultimul ingredient adaugat inainte sa opresc focul.   A iesit foarte bun, cu pita bread sau Nan indian ca n-am chef de fiert orez dar se va termina inainte sa dea in clocot apa pentru orez.   Merge si rece pe paine cu felii de rosii, castraveti sau/si ardei gras.    Credeam ca va fi doar o experienta de laborator cu elemente gresite care va exploda in fata, dar n-a fost asa :lol2:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hamburger am poftit azi dar numai din carne proaspata iese ca lumea, am plecat in magazin, unde se anunta ca se vinde la pret redus carnea tocata de 85% fara grasime costa aproape nimic ca sa recompenseze si pe cei care n-au fost liberi de Ziua Muncii, iar luna Septembrie a fost declarat pe tot restul zilelor ca Ziua Muncii observat in weekend-uri, de Vineri pana Duminica!!!   

Eram prima langa frigider si am cumparat 2 pachete familiare, cam 5 kg impreuna.   Se va termina azi mai incolo ca fac si sarmale sa donez la diferite persoane ca sa aibe nora o nastere fara probleme si in memoria familiilor noastre care nu mai sint cu noi sa se bucure de noul venit in familie si unu e in spital in ICU in RO de 3 zile. 

Desi planific o mancare buna, nu pot sa mananc mult dar prepar ca omu'l va manca mi-a spus, dar nici el n-a reusit sa manance doar sa guste.    Imi venea sa mananc crud carnea in care am razuit usturoi, piper negru macinat proaspat si Paprika maghiar, un pic de ulei, era ca si Tartar Steak dar fara oua.  Top Sirloin se numeste carnea din care era macinat pentru hamburger.

Mi-am adus aminte si de Kremzli ca n-am mai mancat de foarte mult timp si cred ca acolo s-a deplasat apetitul meu ca a iesit mai bun decat orice am mancat in ultimele 4 luni cel putin.

S-au adunat o mare gramada de vase de spalat ... am pus in frigider totul aproape intact, am facut si ceapa calita cu ciuperci si patrunjel verde, am mai pus si cascaval maghiar peste burgers dar nicicum nu m-au atras deloc.    Cu Kremzli m-am saturat, asta e cartoful pentru mine, un magnet vrajit. 

Luni este ziua in care impart ca lumea este acasa in week end, la locurile de munca le duc, am timp sa prepar comfortabil sarmale din 10 verze ca nu sint foarte mari iar ce ramane intra la acrit ca sa simt ca am muncit ceva :lol2:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte incantata ca am gasit ardei unguresti intr-un magazin mexican, planuiam sa le mananc cu paine si unt.   Spal din 1 kg ardei si tai in doua sa spal semintele ca n-am voie nici din gresala sa inghit unu si ma loveste acel miros de iute ca bomba atomica, nu puteam sa respir, nu vedeam nimic ... langa chiuveta.   Am reusit sa ajung in baie sa ma spal pe maini si sa respir ca mai tarziu sa ating iar punga goala si am pus ceva gunoi sa scot din casa si am trecut mana pe frunte ... ardeau pana si pleoapele dupa ore de la prima experienta, cumva am scapat cu picaturi de ochi sa nu cumva orbesc sau ceva mai rau.   De ce au reclamat ca ardei maghiar daca nu este desi semana la miros doar ardei intreg.   Nu-l duc inapoi ca e departe magazinul, le fac muraturi si voi face cadou de Craciun la cineva.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×