Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cum cine nu munceste nu greseste asa si cine nu gateste nu greseste

va invit aici sa impartasiti boroboatele din bucatarie

 

e un topic fara retete :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiftele cu scortisoara, ca s-a confundat cu praful de boia (esecurile eu le aranjez frumos pe farfurie si le duc la vecina, ca si asa ea nu stie ce si cum)

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe vremuri cand locuiam la Bucuresti, eram in vizita la o prietena si ne-a invitat la sarmale de Pitesti de care era asa de mandra!!! In bucatarie eram cu toti si ea tot incarca cu lingura mare dintr-un borcan ceva peste sarmale, gusta si mai punea, scutura oala si mai punea si la un moment dat s-a enervat si a intrebat pe cineva sa guste ca ea nu mi stie ce simte. Erau dulci ca ea avea borcanul de marmelada in mana in loc de bulion.

:yahoo:

  • Like 1
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut intr-o zi piftie (din curcan) si nu am gasit la magazin foite de gelatina artificiala, asa ca am cumparat altceva de pe raft. Un praf numit Gulamam, care cica se foloseste mult in Asia pentru a crea chestii gelatinoase. Am zis ca merge si ala, l-am cumparat, am urmat instructiunile, facut piftia care s-a prins deam p**ea (din cauza gulamamului) si cand am gustat-o era dulce. Nu va inchipuiti ce dezamagire crunta am simtit. Imi era o pofta de piftie de mi se punea pe inima. Toata saptamana le-am injurat gulamamul alora. :rot:

Da si eu incapatanata, am scos carnea afara din gelatina pe care am aruncat-o la gunoi, am pus sare si piper pe ea ca sa nu simt asa tare gustul de zahar, de mi s-a facut gura punga si asa am mancat-o. Dea dracu...dupa ce am muncit juma de zi sa o fac. :lol:

Editat de Stifler's Mom
  • Like 1
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imposibil cand pleci in alta tara, unde nu stii limba si naiba intelege ce scrie pe etichete sa nu dai gres. cate produse aiurea n-am cumparat crezand ca sunt cu totul altceva. eu dau gres des cu sarea in mancare, pun ochiometric si uneori am ochii mai mari. dar m-a invatat cineva sa pun otet si se mai ''repara''

 

aici se gasesc niste clatite de catrof, se mananca cu felii de somon sau crenvust. insa eu am crezut ca-s clatite pentru dulceata si asa am tinut-o vreme buna pana m-a vazut cineva in actiune si mi-a povestit pentru ce sunt.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand locuiam cu Omul la constanta, mama se ocupa de pus conserve, uscat ierburi pt mancare si alte d`astea. si gateam eu intr-o noapte niste ciorba de vacuta si intre timp cade lumina.

ciorba aproape gata ii mai trebuia niste ierburi. chioara cum sunt si mai ales cu lumanarea care nu prea ma ajuta am incurcat borcanele si in loc de leustean uscat am pus in ciorba niste cimbru. toate bune si frumoase am oprit oala de pe foc, n-am gustat atunci. a doua zi la pranz Omu` isi cheama mama la masa de pranz. a fost frumos cand i-am vazut fata mirata de gustul ciudat al cimbrului in ciorba de vacuta. nimeni n-a zis nimic si eu ma stricam de ras.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Venind de la cumparaturi, am pus din gresala in congelator si portofelul si-l cautam disperata!!! Era defapt o poseta mica cu multe credit carduri, asigurarea masinii, permis de conducere, bani si cine stie ce inca ... pana am inlocuit toate actele personale a durat timp si nervi si eram cu frica-n sani daca cineva vine acasa avand adresa!!! Dupa luni de zile cand am hotarit sa curat congelatorul am dat de el ... in perfecta conditie doar rece, aveam musafiri si trebuia sa raspund la mai multe persoane deodata sau nu stiu cum s-a intimplat!!!

Editat de The Unknown
  • Like 1
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am borcanase din alea pe care scrie zahar, sare si seamana leit. Ei bine la inceputurile mele in bucatarie am inlocuit zaharul cu sare si am facut salam de biscuiti :focus:

  • Like 1
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu incapatanata, am scos carnea afara din gelatina pe care am aruncat-o la gunoi, am pus sare si piper pe ea ca sa nu simt asa tare gustul de zahar, de mi s-a facut gura punga si asa am mancat-o. Dea dracu...dupa ce am muncit juma de zi sa o fac. :lol:

Tauras naravas..:rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×