Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Mananc:

 

- legume de toate felurile

- fructe

- carne (pui, curcan, peste, fructe de mare, rar vita, si mai rar miel)

- cereale integrale, paine integrala dar putina la doar micul dejun, pasta integrala, orez brun si basmati

- lapte 1% grasime, iaurt low fat, branza din cand in cand, oua

- supe si ciorbe usoare (majoritatea de legume)

- suc de portocale si grefe proaspat stors doar dimineata si suc de rodii

- apa cate 3 litri pe zi

- ceai verde si oolong

- foarte rar ceva prajit

 

Folosesc:

 

- doar ulei de masline pentru salate, sesam si de seminte de struguri pentru sote, sare foarte putina in mancaruri

 

Nu mananc:

 

- orice din carne de porc (slanina, carnati, whatever)

- mezeluri de nici un fel

- paine, orez sau paste albe

- dulciuri (exceptie face cate o felie de tort la ocazii), popcorn

- nectare zaharoase sau cola, fanta, etc.

- unt sau margarina

- sosuri grase

- gemuri

- junk food (chips, hamburgers, etc)

 

Nu mananc dupa 6-7 seara daca ma culc in jur de 10-11. Nici macar fructe. Efort fizic de diverse feluri de 4-5 ori pe saptamana. Carnea si carbohidratele reprezinta 1 sfert din portia de pe farfurie. Restul sunt legume sau salata. Salata zilnic.

 

O zi ar arata in felul urmator:

Mic dejun: cafea, un pahar suc de portocale, un ou fiert sau omleta mica sau cereale cu lapte, o banana

Pranz: un castronel de supa si un sandwich cu ton pe paine integrala cu felii de rosii si frunze de salata. Apa. Fructe. Uneori mananc doar salata la pranz.

Cina: peste sau piept de pui la gratar cu legume sote (asparagus sau rapini), salata, cateodata puree de igname. Ceai si apa.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mananc:

 

 

 

O zi ar arata in felul urmator:

Mic dejun: cafea, un pahar suc de portocale, un ou fiert sau omleta mica sau cereale cu lapte, o banana

Pranz: un castronel de supa si un sandwich cu ton pe paine integrala cu felii de rosii si frunze de salata. Apa. Fructe. Uneori mananc doar salata la pranz.

Cina: peste sau piept de pui la gratar cu legume sote (asparagus sau rapini), salata, cateodata puree de igname. Ceai si apa.

 

si spui ca asta nu arata a dieta'? nu alimentele ci cantitatea. aici nu ai cele 2000kcal necesare unei femei normale.

 

pt mine asta este dieta si eu daca as urma exact ce mananci tu cam..nu stiu, 3-4 luni as pierde 10kg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nimic in neregula cu metabolismul ei, asa e EL, asa e si al meu, asa ca eu te inteleg Ampera, hai bafta! Nu ti-as sugera totusi dieta, nu Dunkan, nu am auzit chestii bune despre.


Ce zice Naeema suna bine, suna oarecum a dieta da, si nu-mi place, nimic dulce? Ce viata mai e si asta? :( :(((((


Cam singurul care poate regla pe cale naturala metabolismul e sportul, dar asta se intampla intr-un timp indelungat, minim un an si sa te tii de el cat de cat si dupa ce ai slabit/pus masa musculara.

 

Eu m-am obisnuit de cativa ani sa nu mananc mai putin de ~2200 kcal pe zi si nu pun 1 gram. giggle.gif

Nu la cei cu meta lent :)

Cu 2200 as fi cat vaca :)) AStia care au metabolism lent, o sa traim maimult na, trebuie pe la max 1200 altfel te faci cat CHina si stii ce repede se aduna o felie de paine, o supa si nu stiu ce si mori...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si spui ca asta nu arata a dieta'? nu alimentele ci cantitatea. aici nu ai cele 2000kcal necesare unei femei normale.

 

pt mine asta este dieta si eu daca as urma exact ce mananci tu cam..nu stiu, 3-4 luni as pierde 10kg

 

Pentru mine asta e alimentatie sanatoasa nu dieta. De aceea am spus ca mentalitatea cu privire la alimentatie trebuie schimbata. Eu sunt satisfacuta cu ce mananc si ceea ce nu mananc o fac pentru ca nu e sanator sau nu-mi place nu pentru greutate. Doar mai vazut in poze, nu arat nici pe departe ca vreun model la corp. doh.gif Faptul ca nu ma ingras este un efect secundar bonus. Greutatea ideala pentru o femeie in functie de varsta si inaltime, pentru mine care am 1.74 ar fi intre 63 kg si 70 kg si eu ma incadrez. I don't give a shit ca nu arat ca scheletele ambulante care inseamna "slabe" in ziua de azi si care chipurile reprezinta cum ar trebui sa arate o femeie. Chiar si eu care am o greutate normala pentru inaltimea mea, sunt considerata peste medie in ziua de azi, ca deh toata lumea feminina tre sa arate ca Madalina Ghenea la corp. rolleyes.gif

Ar trebui sa mananc toate porcariile pe care nu le mananc, ca sa nu sune a dieta alimentatia mea ? Tot ce am enumerat eu nu este sanatos nici pentru organism nici pentru greutate. Pentru ce sa bag in mine asa ceva ?

 

Daca ai manca ce mananc eu, ai fi mai mult decat multumita si nu ai considera ca tii dieta. Eu am enumerat alimentele primare dar ceea ce se poate gati din aceste alimente este cu totul alta poveste. Nu e necesar sa ai porcarii la masa ca consideri ca mananci bine, pe saturate sau ca nu tii dieta. Noi in fiecare zi e zi gatim ceva international. Cand e al meu acasa gateste el, iar cand nu, gatesc eu si daca sunt in pana de inspiratie e plin netul de retete delicioase.

Deasemenea nu e necesar sa mananci pana cazi sub masa. Eu m-am obisnuit cu portii normale, care sunt normale. Si nutritionista mi-a spus ca mananc foarte sanatos. Digestia mea e super si metabolismul la fel.

 

Daca pleci din start cu ideea ca ce mananci este a tine dieta, nu e bine. Daca renunti la anumite chestii fa-o din motive de sanatate in general, nu o fa temporar pentru cateva kile. Cand vei gandi altfel despre mancare iti va fi mult mai usor sa gestionezi ceea ce mananci fara a duce lipsa altor alimente.

Ce zice Naeema suna bine, suna oarecum a dieta da, si nu-mi place, nimic dulce? Ce viata mai e si asta? sad.pngsad.png

 

 

Daca nu-mi plac dulciurile ce sa fac ? Nu am zis chiar nimic dulce. In cafea si ceai pun zahar, in cereale miere, imi plac cafelele alea mocca frappuccino, alea reci de la Starbucks care sunt dulci ca dracu da bune rau, si-mi plac torturile. Dar asta nu inseamna ca imi cumpar cate un tort in fiecare saptamana si ma indop cu el. Restul dulciurilor nu-mi plac.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Titlul asta ma duce cu gandul la Star Wars... Dukan a jucat in star Wars ? Era ruda cu Dooku(Ducu, adica Raducu) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pleaca ma d'aici pana nu te pleznesc! vezi ca si asa sunt o bomba ce asteapta sa explodeze!

 

 

si vezi ca mi-am luat liber acu si plec la munte, fuck work, fuck life, fuck tot!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi de exemplu fac curry de pui si orez basmati, plus o salata de varza rosie cruda, cu mar, morcov si patrunjel. Nimic ne-sanatos sau care ingrasa in meniul asta si e si delicios.

Ieri am facut scoici in sos de rosii picant si supa de sparangel si conopida.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ieri am facut chiftele de pui

azi am facut chiftele de pui

maine fac chiftele de pui

poimaine fac chiftele de pui

raspoimaine fac chiftele de pui

 

si gata cu perioada de atac

 

urmeaza sa combin zile PP (pure protein) / PL (protein legume)

 

...asta asa, ca tot suntem pe Dukan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o idee, am o idee :idea:

 

Ce ar fi saaa... mergeti la munca dimineata cu bicicleta, asa cum fac eu, de exemplu ? :D (munca mea e la vreo 10 km de mine)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×