Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Chiftele de pui prajite sau la cuptor ?

Si in afara de chiftele ce ai mai facut ?

Le mananci cu paine sau fara ? Ce fel de paine si cata ?

Salata, care ajuta enorm digestia ai facut ?

 

Salata trebuie sa mananci zilnic. Nu numai ca e sanatoasa dar contribuie la digestie. Preferabil salate de verdeata culori verde inchis: napi, swiss chard, frunze de papadie, collard, spanac. Fa-ti dimineata pilaf cald din fulgi de ovaz, taie niste bucatele de mere in el, presara scortisoara si putina miere. Ala poate sa-ti fie micul dejun. Ovazul e bogat in fibra, te tine satula pentru mai mult timp si contribuie la echilibrarea zaharului din sange datorita eliberarii lente de energie care ajuta la pierderea de grasimi pe parcurs.

 

Ampera stii de ce nu te incurajez ? Pentru ca dupa cate am observat nu e prima dieta pe care o incerci sau pe care ai tinut-o in viata. Ti-au folosit la ceva toate dietetele astea pe termen indelungat ? Ma indoiesc, ca daca iti erau de folos azi nu mai erai iar in postura sa te apuci de alta dieta. Cu diete dai kilograme jos si dupa aia te lasi de dieta. Nu stiu cata lume poate tine o anumita dieta toata viata zi de zi.

Cu mentalitatea asta in legatura cu mancarea o sa stai in diete toata viata si niciodata nu vei fi multumita de ele sau de greutatea ta pentru ca vei fluctua ca un yoyo.

Daca nu slabesti nici cu diete combinate cu exercitiu fizic aproape zilnic, inseamna ca e ceva very wrong cu organismul tau. Mergi la medic. Na ca am zis, ca te superi sau nu.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In kilu meu, nu slabesti mancand, nu exista asa ceva. Si daca mananci numai varza toata ziua, nu slabesti mancand un vagon de varza. Nu, nu exista mancare care sa nu ingrasa deloc, sau care sa slabeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Restul dulciurilor nu-mi plac.

Esti o norocoasa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiftele la cuptor fara nimic. Ton in apa fara nimic. Piept de curcan sau pui fara nimic. 5 zile treaba asta. Apoi 1 zi de genul asta , una de proteine cu legume. Cata vreme?pana dau jos 10 kg. Nu vreau sa raman gravida cu start la 69kg.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In kilu meu, nu slabesti mancand, nu exista asa ceva. Si daca mananci numai varza toata ziua, nu slabesti mancand un vagon de varza. Nu, nu exista mancare care sa nu ingrasa deloc, sau care sa slabeasca.

Te-ai gasit tu sa le distrugi corola de minuni a lumii. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A folosit o prietena aceasta dieta, a pus dublu apoi.

 

frusty.gif Taccciiiiiiiiiiiii!

 

am auzit variante si variante.

 

uite ca amarena a dat jos (si a dat destul) si nu a pus la loc. pana mea, orice dieta cred ca daca nu tii pe mai departe stil de viata are efect de yoyo.

 

din toate dietele, asta mi s-a parut ca mi se potriveste cel mai bine, imbinarea zilelor de proteine cu zile de proteine/legume. mi se pare un stil de viata cu care nu m-as 'lupta', ci care mi s-ar potrivi ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am observat la prietena mea, este o dieta proteica si, zic unele guri rele, ar afecta ficatul. Nu stiu, ea chiar slabise atunci vizibil, insa acum nu e ok, kilogramele alea pierdute au revenit in cantitate dubla.

Subscriu lui blues, parca ai mai slabit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hopa! am gasit alta chestie de la dukan, cica e pt cine doreste sa slabeasca mai putin de 15kg

 

Scara nutritionala Dukan - meniul pe zile

Luni - este ca o zi obisnuita de ATAC, deci consumam doar proteine cum ar fi carne slaba de pui, curcan, peste, lactate cu continut redus de grasime dar si oua.

Marti - ce ai voie Luni + legume

Miercuri - ce ai voie Marti + 1 fruct la alegere

Joi - ce ai voie Miercuri + 40/50 gr de paine integrala

Vineri - Ce ai voie Joi + o portie de branza consumata pe parcursul intregii zile

Sambata - Ce ai voie Vineri + 200 gr de amidonoase: paste, cartofi, orez, fasole, etc

Duminica - Ce ai voie Sambata + o masa de sarbatoare, adica ai voie orice smile.png
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×