Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

eu nu am reusit sa slabesc mai mult de 2 kg, m-am enervat si am lasat-o dracului de dieta.

am facut din retelele de pe site, chiar destule..de la omlete, la chiftele, ghiveci... dreaq stie de ce nu merge, am incercat sa nu imi fur caciula si sa ma tin departe de fructe.

 

o sa o recitesc, poate fac eu ceva aiurea. ma iau nervii uneori, cand aveam 130 kile sa dau jos 5 kg nu era o problema, acum ma chinui ca dracu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... multa apa, miscare zilnic, taratele sa nu le neglijeze.

 

 

Cand aud de tarite, imi aduc aminte de mancarea porcului din copilarie ... prefer sa fac 10000 de pasi fiecare a doua zi si sa maninc ce vreau!!! pot sa si beau un pic de alcool daca am chef sau musafiri seara :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana acum am incercat dupa ureche, acum incerc cum zice la carte. dupa ureche faceam prea multe greseli si probabil d'aia nu mi-a iesit. oricum, nu mor sa incerc exact cum scrie acolo.

 

post-81199-0-32871500-1397020887_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abonament la sala, cate 3-4 zile pe saptamana sau efort fizic cardio zilnic (mers pe jos mult, alergat), apa cat cuprinde pe langa o alimentatie echilibrata si nu mai trebuie sa tii dieta in vecii vecilor. doh.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abonament la sala, cate 3-4 zile pe saptamana sau efort fizic cardio zilnic (mers pe jos mult, alergat), apa cat cuprinde pe langa o alimentatie echilibrata si nu mai trebuie sa tii dieta in vecii vecilor. doh.gif

 

 

scoate limba, cam vreo 3-4 cm si spune zåu

 

treaba aia se aplica organismelor cu metabolism echilibrat, nu unui organism fucked up ca al meu.

 

din ianuarie fac de 3 ori pe saptamana spinning si a 4-a sedinta e de forta, mananc ce a zis instructorul and quess what? am crescut in masa musculara si atat. am ars ceva grasimi, scazut colesterol dar la cantar am cu 2 kg mai mult decat in ianuarie.

 

ei psihic asta nu m-a ajutat deloc, m-a pus in cur si oricine a dus lupta cu kg intelege treaba asta.

 

dukan vad ca te invata disciplina, ceea ce e f clar ca eu am nevoie.

 

te durea tasta sa bagi acolo 'bravo graso, hai ca merge de data asta, bafta!!' kilu meu si cu tine naeemo uneori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ai fost la doctor sa vezi de ce ai metabolismul astfel ? Daca faci tot ce trebuie sa faci si tot ai metabolismul incet, trebuie sa fie ceva neinregula.

Normal ca-ti doresc succes, dar ma stii ca eu nu sufar dietele pentru ca pe termen indelungat mi se par o pierdere de timp. Ca o dieta sa-ti prinda bine trebuie sa te tii de ea toata viata, ori cata lume poate face asta ? Pe termen scurt se pot pierde kilograme, si dupa aia... ?

Nici un metabolism nu e incet sau nu incetineste de la functia lui normala, asa de flori de mar. Intodeauna exista cauze. Afla care sunt alea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Metabolismul incetineste si odata cu varsta... Daca apuci sa fii mai plinut pe la 50 de ani sa zicem, va fi mai greu sa dai jos kilogramele decat la 20.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu fac 39 in Mai, deci nu mai sunt tinerica de 19 ani, plus ca pe timp de sarcina m-am ingrasat tare si tot am dat jos toate kilogramele extra si nu cu diete. Eu nu am un metabolism rapid de la mama natura si sunt predispusa la ingrasat, la care adaugam faptul ca am si fluctuatii cu glanda tiroida dar am adoptat un stil de viata sanatos ceea ce mi-a echilibrat matabolismul. In schimb am prietene care au avut mereu un metabolism rapid si sunt ca batul de slabe indiferent ce mananca chiar si la varsta lor. Atat timp cat nu exista probleme medicale cu organismul, el se poate aduce pe calea cea buna. Dietele mai mult dauneaza in timp pentru ca dupa ce pierzi din greutate si incepi sa mananci iar normal, pui la loc ce ai pierdut, plus ceva extra.

 

Daca as face o lista cu ce mananc eu si ce nu mananc de obicei, multa lume ar considera alimentatia mea drept dieta. Eu insa nu o vad astfel. O vad ca pe o alimentatie sanatoasa. Daca ma abtin de la anumite chestii nu consider ca tin dieta ci nu nu bag in mine ce stiu ca nu e sanatos pentru corpul meu. Daca mi-am revizuit portiile la fiecare masa sau cate mese pe zi am, aia iar nu e dieta ci alimentatie echilibrata. Aia se poate mentine toata viata fara sa suferi, sa rabzi de foame sau sa consideri ca te privezi de la anumite chestii. Mentalitatea cu privire la alimente trebuie sa se schimbe. Daca mi-am pus in cap ca ceva nu e bun pentru mine, apoi imi iau gandul de acel ceva si nici nu-l poftesc.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam singurul care poate regla pe cale naturala metabolismul e sportul, dar asta se intampla intr-un timp indelungat, minim un an si sa te tii de el cat de cat si dupa ce ai slabit/pus masa musculara.

 

Eu m-am obisnuit de cativa ani sa nu mananc mai putin de ~2200 kcal pe zi si nu pun 1 gram. giggle.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×