Sari la conținut
Forum Roportal
Maka1923

ESTE VIRUSUL HEPATIC REACTIV ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare. Am virusul hepatic b in sange inca de la varsta de 9 luni, iar de curand din cauza stilului de viata dezordonat am zis sa-mi fac analizele la ficat ca sa vad daca virusul s-a reactivat.

 

Am facut o analiza care se numeste "Detectia ADN VHB (Hepatita B - Incarcatura Virata)"

 

La rezultate scrie : 13165

 

La interval biologic de reverinta/UM scrie : NEDETECTAT, limita de detectie a kitului este de 20 IU/ml (117copii/ml). Factor de conversie copii/ml = UI/ml x 5.82. O incarcatura virala mai mica de 117 copii/ml(<20UI/ml) poate fi detectata prin aceasta metoda dar nu poate fi cuantificata cu exactitate.

 

OBSERVATII LABORATOR : Numarul de copii/ml convertit in UI/ml =2262

 

DACA SE POATE CINEVA SA-MI SPUNA SI MIE ce inseamna toate aceste lucruri si daca de aici reiese ca virusul este reactiv sau nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

virusul este activ. Ai o replicare virala de peste 2000 de UI/ Ml, deci este activitate virala. Partea buna este ca incarcatura virala este mica. Totusi, detaliile pe care le-ai oferit sunt insuficiente. Da-ne mai multe rezultate: transaminaze, bilirubina, hemograma, ecografie hepatica, punctie/ fibromax \, daca ai facut. Etc, etc ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×