Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu vreau sa se simta nimeni prost, este exclusa renuntarea la ceremonia religioasa....

Exista o rezolvare extraordinar de simpla data de insasi invatatura religiei tale reformate:

asa scrie Károli Gáspár traducator in Biblia pentru reformati:

 

PÁL APOSTOLNAK AZ EFÉZUSBELIEKHEZ ÍRT LEVELE

5,22 Ti asszonyok a ti saját férjeteknek engedelmesek legyetek, mint az Úrnak.

5,23 Mert a férj feje a feleségének, mint a Krisztus is feje az egyháznak, és ugyanő megtartója a testnek.

5,24 De miképen az egyház engedelmes a Krisztusnak, azonképen az asszonyok is engedelmesek legyenek férjöknek mindenben.

 

Adica pe romaneste:

Efeseni 5

22 Femeile să li se supună bărbaţilor lor precum Domnului;

23 pentru că bărbatul îi este cap femeii, aşa cum şi Hristos îi este cap Bisericii, El, Mântuitorul trupului.

24 Dar aşa cum Biserica I se supune lui Hristos, tot astfel şi femeile să le fie'ntru toate bărbaţilor lor

 

Dar daca reusesti sa pacalesti bisericile sa ne zici si noua cum ai facut sa le trecem ca erata la biblia lui Karoli.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:stars: Legatura fiind? -ahhhhh, da te rog frumos sa iti limitezi prezenta pe topicul meu, is foarte multe de facut praf, nu tocmai asta.

El vrea sa facem ceremonii religioase. Si ma supun la asta cu drag. :crazy: Daca tot ma ceru.

de fapt,visul lui era sa ne cunune de partea ortodoxa un fost coleg de al lui de liceu. Da` nu cred ca ne putem merge cu tot catlabacul in satul ala,nu il putem invita la "aer liber",ca BOR nu mai lasa.

El vrea sa facem si cununia reformata.

Nu inteleg despre ce pacaleala vorbesti....noi vrem,popii sa vrea. :crazy:

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legatura fiind?

Mi se pare o intrebare legitima: ce sa aibe biblia reformata cu religia, biserica si celelalte nimicuri?

 

El vrea sa facem ceremonii religioase. Si ma supun la asta cu drag. :crazy: Daca tot ma ceru.

Da cand v-ati intalnit nu va-ti gandit ca poate o sa va vina fitele religioase si n-o sa le puteti satisface?

Tu nu poti sa te cununi in Biserica Ortodoxa pentru ca nu te recunoaste ca si crestina decat daca te botezi.

Lui canoanele ortodoxe ii interzic sa te ia de sotie pentru ca dupa canoane esti eretica (anatema).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da`motivul pentru imi comunici mie, fiind? :blink: :blink:

Il vrei tu? :blink: Esti homosexual? Nu imi este clar...

Eu nu ma obosesc cu tine.....daca nu iti convine,nu am ce face, barbatii romani mai iau unguroaice de sotie si nu devin toate unguroaicele ortodoxe....nu ar avea sens. Si botezul reformat si catolic is recunoscute de ortodocsi, asa ca nu ii fitza, este familie interetnica.

 

Si noi avem o ceremonie de cununie mai rezonabila si plina de sens. :crazy: SAC!

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mormantul parintilor?! Giiizas, mai macabru de atat se poate?!

 

La noi iti fac popii cununia religioasa si fara sa fii casatorit civil, mai nou. :crazy:

 

 

Nunta era de Halloween, aveau costume tipic in loc de rochie de mireasa si tuxido!!! si nu mai zic cum arata mancarea in farfurii. Dar mireasa in bikini doar cu voal pe cap ... si nunta este in curte langa piscina!!! :cheer:

 

Nu este interzis cununie inainte de casatorie civila??? Aici este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma obosesc cu tine.....daca nu iti convine,nu am ce face, barbatii romani mai iau unguroaice de sotie si nu devin toate unguroaicele ortodoxe....nu ar avea sens. Si botezul reformat si catolic is recunoscute de ortodocsi, asa ca nu ii fitza, este familie interetnica.

Nu se recunoaste niciun botez.

Cata vreme esti reformata esti eretica si niciun preot ortodox nu poate oficia casatoria.

Si chiar daca ati fi pacalit pe cineva prin declaratii mincinoase, cununia religioasa n-ar fi avut nicio valoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine noh, daca ai tu hartie de popa si zici :tease: .

Eu am declarat ca nu ii nici un bai, daca nu vor, o sa tinem unde este mai "relaxat". E mai bine? Rasufla ca iti creste tensiunea....

 

Cand ma inteleg cu popii o sa vin si o sa postez solutia.....undeva intre Pastele catolic si cel ortodox o sa merg sa intreb,ca amu nu ma aflu hapt la fata locului.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am declarat ca nu ii nici un bai, daca nu vor, o sa tinem unde este mai "relaxat". E mai bine?

E mai putin rau

Ia si tu legatura cu cei care au fost in situatii similare, important e care-s consecintele care vin ulterior.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×