Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

reformatilor tind spre baptisti, iar ortodox, nu ma pricep ...

 

Eu nu stiam ca tind reformatii spre baptisti.........dar nu stiu cum ii la baptisti. Ca sa spun.Nu este adevarat ca nu se accepta cupluri de religii diferite cum s-ar crede. Iti iei juramantul ca o sa botezi copilul la reformati insa.

Eu plac mai mult ceremonia de la noi, ca are juramant (GEN FILME :crazy:). E tipizat si nu cred ca pot juca pe el cu scris, insa....NU SE ROAGA NIMENI PT CONDUCATORII TARII IN TIMPUL CEREMONIEI. :crazy:

 

No fain.... unde la Salaj: Nusfalau, Creaca, Simleu, Sarmasag, Varsolt, Brebi, unde, unde? cheer.gif

 

Apoi la Zilaj.....Da` langa Crasna acolo -acolo un sat vecin mai de romani, cam de acolo is ai lui. :cheer:

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Despre cununie, pentru ca aveti religii diferite, ar putea fi dificil. Stiu ca acum multi ani, am vrut sa fac si eu cununie la biserica ortodoxa, iar preotul a refuzat sa ne cunune, pentru ca sotul este catolic. Probabil va fi dificil si cu botezul copiilor, toate aceste lucruri trebuiesc discutate si planificate dinainte de a se intampla, pentru a evita surprizele neplacute.

 

eu sunt catolica (,) casatorita cu un ortodox si nu am intampinat nici o problema la biserica. ba mai mult, preotul a fost de acord sa nu ne invarta in jurul altarului si sa ma lase sa nu pup icoane - am negociat cu el si a meritat! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt catolica (,) casatorita cu un ortodox si nu am intampinat nici o problema la biserica. ba mai mult, preotul a fost de acord sa nu ne invarta in jurul altarului si sa ma lase sa nu pup icoane - am negociat cu el si a meritat! :roll:

 

Pana la urma se reduce la preot.....

Eu invat si fac toata slujba (- partea cu facutul crucii, ca nu imi este clar cand trebuie...eu credeam ca pe cat de multe, pe atat mai bine :stars: )si sa facem si la noi si sa nu ma puna niciunul sa jur ca imi botez copiii la ei. Nu imi ajunge ca tre sa jur in Biserica la noi ca il iubesc si alea-alea :crazy: ???? Ii sort of freaky ca tre sa really mean it, cand te juri in biserica.

 

Asa o sa fac si eu....tre pe la ei sa vad cu care e loc de negociere pentru un primavara la anu`.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt maghiara, sotul ucrainean (cetatean roman dintr-un sat de ucrainieni din jud MM) si vb romaneste pentru ca asa ne intelegem. :jester:

nunta am facut-o la ortodocsi din motive de locatie (starea civila am facut-o la cj, iar nunta religioasa in MM )

am botezat copilul ortodox pentru ca imi pare o religie mai simpla decat cea catolica - aici ma refer la prima comuniune si miruirea etc... dar copilul vine cu mine la biserica catolica.

eu am vorbit mereu in maghiara cu copilul, sotul i-a vorbit romaneste (nu a vrut sa il invete ucraineana) - la scoala l-am dat la sectia romana (eu as fi vrut macar clasele primare sa le faca la sectia maghiara, dar sotul a fost de parere ca l-ar incurca doar) - oricum am emigrat in alta tara, de la toamna va incepe scoala aici in noua tara, si lb romana il ajuta mai mult decat l-ar fi ajutat maghiara. l-am invatat eu sa citeasca si sa scrie in maghiara, asa ca din punctul asta de vedere e ok.

am trecut la numele sotului, si a fost o reala usurare pt ca numele meu de familie in maghiara era mereu scris gresit si trebuia sa il repet de nshpe ori pe litere :stars: (desi are doar 4 litere)

 

si sa nu ma puna niciunul sa jur ca imi botez copiii la ei.

 

eu nu tin minte sa ma fi pus preotul sa promit ca il voi boteza ortodox.

insa stiu ca la catolici iti spune preotul la cununie ca macar primul nascut va trebui botezat catolic.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiam ca tind reformatii spre baptisti ... dar nu stiu cum ii la baptisti.

 

Stiu de la reformati maghiari din Ungaria care se mai duc si la biserici baptiste in engleza

cand au nevoie de momente spirituale si meditatie pentru ca biserica reformata in limba maghiara doar Duminca are slujbe. Altfel nici eu n-aveam de unde sa stiu ca merg doar la petreceri pe acolo sau la vanzari de prajituri!!! Un preot maghiar de aici a plecat sa slujeasca intr-o biserica baptista in engleza undeva pe coasta de est.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, in looking forward la tutoriale despre sarcina, as dori sa aud experientele voastre de nunta/nume/copii....daca v-ati confruntat cu nunta roman/ungur cum ati procedat.....de astea si ce mai vine pe traseu.

Nu am avut dileme din astea. Noi am avut totul in comun. Eu mi-am pastrat numele de familie, ca asa e obiceiul, nunta a fost facuta in aceiasi traditie, culturala si religioasa, la nume de copii suntem amandoi pe aceasi unda cat despre botez, cu ala n-avem noi treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

momente spirituale si meditatie

 

La mine greu cu asta, eu tot timpul is lenesa si pierd timpul. Cred ca is foarte sus pe scara meditativa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii iau chestiile astea foarte serios, nici eu nu dau nimic pe meditatie sau biserica!!!

 

Vei avea de plata dublu taxe de membru de biserici!!! precis se cotizeaza si acolo cu sume anuale pe persoana :crazy:

 

story

 

O fata ortodoxa s-a maritat cu un baptist si voia nunta in ROmania, ca de aici a mers cu3 rochii superbe, numai ca la biserica nu l-au primit preotii din localitate ca el este pocait.

 

A mers si la baptisti iar acolo la fel a primit refuz pana nu se boteaza in secta ... a fost foarte low in moral la revenire din vacanta, credea va fi mireasa. Aici a dat o masa si s-a imbracat mireasa, au facut poze sa aibe ce sa puna in rama :crazy:

 

Multe au patit asta ca nici pe 2 catolici n-a vrut sa-i casatoreasca deloc la biserica in engleza ca nu erau membri de cel putin 3 ani! Pe urma au apelat la preotul reformat care este autorizat sa performe ritualuri pentru mai multe religii de botez, casatorie, etc.,

Nu stiu daca i-a acceptat ca erau nou veniti in State.

 

Aici mai sint credinte unde femei celebreaza slujba si cu ei n-are treaba nimeni, ele se ocupa de ori care ceremonie si accepta doua fiinte umane cu ce traditie vor, am fost la multe din aceste nunti, la oameni care habar nu aveau daca au o religie, important era ca aveau drept de sarutat mireasa!!! Se prezinta pe video cuplul si de acolo abia mai dureaza si nici nu se roaga deloc la nimeni. Se casatoresc si langa mormintul parintilor, sau care unde vrea, ce ele sint flexibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma tot popa reformat.... :crazy:

Unde mai pui ca ei saracii inmormanteaza si sinucigasi.....pe principiul ca nu e bine, Dumnezeu zice ca e gresit, dar tu ca mort sa dai seama acolo sus, in ce forma oi fi, el, popa nu te judeca.

 

important era ca aveau drept de sarutat mireasa!!!

 

Hai sa fiu pe baza de dogma si sa ma dau rotunda! Citez din Ecleziastul...se zice la nunta la noi, deci nunta ii za essence :crazy: .

"Mai bine doi dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×