Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca nu exista o sectiune familie, am zis sa deschid nedumerilile mele viitoare aici. Cum se vad doleantele mele de viitoare?

- pastrarea numelui...eu ma simt mai bine doamna x-y. Nu vreau sa trec la numele lui, prefer sa-l adaug la al meu. in mod special ca as trece de la un nume unguresc la unul romanesc.

- nunta, ceremonia as dori sa aiba loc in cadrul ambelor biserici. Dupa ce am avut- eu recunosc,nu si el- un plan perfect.....doi preoti, unul ortodox, unul reformat, o ceremonie in aer liber, o slujba oarecum sa sublinieze valori precum iubirea, intelegerea, respectul....intre religii si oameni....veni BOR si strica planul, ca el vrea la biserica slujba. Eu,dupa mine, nici nu tin tare mult sa ma cunun la ei, eu tin la noi, dar pentru ca este totusi religia lui, trebuie sa vreau. Asa,macar locativ, doua biserici,una langa alta in zona,dar tot am fi un alai lung.....In nici un caz nupot cere preotului reformat acu, sa vina in curte la biserica ortodoxa. Ca de trecut la religia ortodoxa,nu poate fi vorba, as fi un credincios ortodox mai slab decat unul reformat. Si nu vreau sa jignesc nici o familie, nici ai lui, nici ai mei.

Nu vreau sa se simta nimeni prost, este exclusa renuntarea la ceremonia religioasa....

- copiii....dupa mine i-as face toti reformati sau nici nu stiu cum sa procedez....nu am vaga idee despre valori religioase ortodoxe. CU TOT RESPECTUL. As zice ca macar fetele as vrea sa fie de religia mamei.

Bine la noi oricum se tin ambele Pasti, avem o vecina care ne instiinteaza de sarbatorile cu cruce rosie la ei, pe principiul mai bine doua sarbatori decat doua batai, noi sarbatorim tot si macar incercam cat de cat in astea.

 

Viitorul, el, a zis cu juma de gura asa .....ok, facem cum vrei tu, dar vad eu ca era jumatate de gura....sau se temea de catastrofa organizatorica....ca ai lui sunt oameni f credinciosi, traiesc in sate cu o larga pop maghiara si spre adanca mea mirare exista respect pt religia fiecaruia. Iar preotii nostri traduc de obicei si in romana. So, macar din partea alor lui nu vad de ce s-ar bosumfla.Poate ar aparea in fata cumnatului si a prietenilor ca fiind "sub papuc?"

 

Bun, in looking forward la tutoriale despre sarcina, as dori sa aud experientele voastre de nunta/nume/copii....daca v-ati confruntat cu nunta roman/ungur cum ati procedat.....de astea si ce mai vine pe traseu.

AHHH DA SI ASA IS CU CAPSA PUSA DE O VREME, NU IAU BINE MISTOURILE. MULTUMESC.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....daca v-ati confruntat cu nunta roman/ungur cum ati procedat.....

 

Asta e cea mai usoara problema, preparati si mancare romaneasca dar si ungureasca!!!

 

Mai complicat este partea reformat-ortodox ca principiile reformatilor tind spre baptisti, iar ortodox, nu ma pricep dar o sa-ti spuna preotul reformat sau ortodox. Trebuie evitat pe cat posibil conflictele religioase dar intereseaza-te daca va accepta in aceste biserici fara preparative si rebotezare sau asa ceva, ca pe aici se pretind ani de preparare in aceasta situatie Eu nu am avut asemenea complicatii ca n-am considerat biserica parte din viata mea niciodata si tot aici sint, practic este doar o plimbare in haine de sarbatoare.

Daca altfel va intelegeti, asta n-ar trebui sa fie o piedica in viata voastra.

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut mari probleme in facultate in ceea ce priveste schimbarea numelui. La facultate eram cu numele de fata, iar buletinul era pe numele de casatorie. Mereu imi incurcau treburile la examene. Si mai aveam si pensie de orfan si pe la Casa de pensii alte belele. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa zic doar un lucru, deocamdata, eu am doua nume si doua prenume, pe unde ajung cu hartii, imi gresesc numele sau nu incape in formularul electronic, probleme peste tot. Stiu ca tu ai nume lung, daca il mai adaugi si pe al lui.. o sa regreti mai tarziu. :lol:

 

La partea religioasa nu ma bag.. tine doar de discutiile dintre voi, compromisuri de facut.. etc.

 

Oricum, daca amandoi tineti la religia voastra.. o sa fie discutii mari. :pardon:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am doua nume si doua prenume, pe unde ajung cu hartii, imi gresesc numele sau nu incape in formularul electronic, probleme peste tot. Stiu ca tu ai nume lung, daca il mai adaugi si pe al lui.. o sa regreti mai tarziu. :lol:

 

 

Numele meu e din 4 litere ca si prenumele, ori unde am de rezolvat ceva, numele este gresit din neglijenta si ma intreaba sa dictez litera cu litera Olga :crazy: Aici este foarte popular acest prenume ca mexicanii folosesc foarte mult insa pronunta diferit si totusi am de facut mereu corectii in acte. Asta in paranteza, dar am vazut chilianca cu vre-o 12 nume de familie si tot atitea prenume ca asa este traditia la ei sa poarta si numele bunicilor si strabunicilor ... A trebuit un judecator sa stabileasca/scurteze cum se va numi aici si s-o forteze sa dicteze litera cu litera!!! ca nu stia deloc engleza si la ei B se pronunta V sau J = H si din astea confuzii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat tine el la religia lui,nu ii o persoana religioasa, dupa cum nici eu, daca religia se considera dupa mers la biserica.

Oricum nu renunt la a mea, pt ca as fi un ortodox foarte slab, pai nicinu stiu ce si unde se face cruce, ce si unde se saruta.Cand au venit in iarna asta cu sfintirea de Boboteaza, soarca mea sort of to say, o trebuit sa-mi explice ce sa fac.

Ca sa nu fiu de neam prost , am bagat la tartacuta............bine era ceva f scurt oricum.

Sunt motive foarte obiective in capul meu,nu inteleg si nu simt sfintenia (cu iertare). Acu m-as comporta la fel cu respect intr-o catedrala catolica sau moschee....insa nu as trece la religia lor.

Plus ca au si un numar excesiv de ritualuri si la slujba de cununie se roaga pt conducatorii tarii :blink:....pt mine un soc cultural.

 

De nume, nu m-am gandit la viitoare probleme administrative.....nu este vb de copii, pe care ii vreau cu numele lui de familie, este vorba de mine si de identitatea mea.

Cu ce a fost asa din prima si cu gura plina de acord este ca viitoarele progenituri sa urmeze scoala la sectia maghiara, ca el vrea sa vb romana,maghiara, germana ....ca adevarati ardeleni. Si engleza de la scoala.

Bine de la plan la realitate cale lunga,insa nu, nu renunt la religie...si nu din fanatism si nici la carnatul de viitor nume cu 2 nume si 2 prenume lungi.

 

Iar prieteni ne-au spus mai mult sau mai putin....ok este frumos, dandy and all, da` parca prea de tot cum vreau eu. Nu vreau sa para sub papuc , dar nici nu vreau sa give in.

Casatoria la ambii nu vad de ce ar fi voie, stiu cazuri.

Daca tre sa renunt la astea simt ca si cum ar trebui sa renunt la cetatenie......eu accept in plus, dar de dat nu dau si nu vreau sa renunt. :crazy:

 

De aceea ma intereseaza diverse combinatii posibile. Sa le luam pe rand.

Cate dintre doamne si-au pastrat numele de fata dupa casatorie? Cum vedeti acest obicei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cate dintre doamne si-au pastrat numele de fata dupa casatorie? Cum vedeti acest obicei?

 

 

Eu l-am schimbat, insa cunosc femei care la fel voiau identitate speciala, una inca este

pe numele primului sot si sa vezi explicatii la vama, si in banca mai ales, locuri unde sint foarte pe muchie cu datele personale. La asigurari si acte de proprietate casa, masini si cam peste tot necesita explicatie. Singurul loc unde n-au nevoie de extra vorbe este la politie ca acolo totul este in computer, mai ales alte nume folosite.

E la moda as zice dar nu e practica din punctul meu de vedere, dar depinde si de tara. In acest caz mereu trebuie sa porti cu tine si certificatul de casatorie sa justifici numele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noua carte de identitate ar atesta numele x-y. Oricum si pentru trecerea la numele lui ar trebui sa scot o noua carte de identitate. De avantaje,avem noroc,nu posedam nimic, masina ii pe numele lui si cea pe care mi-o va cumpara va doar pe numele meu.

Insa nu cred sa imi scoata ochii pt un smart for two :crazy: (NU VREAU MISTO LA GUSTUL MEU DE MASINA)

In rest, ai lui traiesc, 'ranch-ul' nu este strict al lui, pt credit prima casa oricum vedem ce zic la banca. La carduri ii stiu PIN-urile, dar oricum is din alea de nu peste tot la POS cere pin, asa ca si as putea sa cumpar si o groaza online,dar nu am obiceiul.....Nu avem insa obiceiul de a arunca cu banii, suntem saracuti.

Ce vreau sa subliniez in Romania, nu exista obiceiul de pastrare a numelui de fata, dar nu sunt chiar prea multe probleme cu dovedirea identitatii.

Eu nu cred ca numele meu de familie daca il pastrez este oarecum o identitate speciala. Este vorba de pastrarea identitatii mele maghiare ,macar prin nume. Pentru mine.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma depinde de preotii cu care intru in contact.

Eu simt ca ar fi asa de bun augur si frumos ca ei sa vina incantati, stiu ca exista si din astia. Dece sa refuze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×