Sari la conținut
Forum Roportal
Dorc

mutare in Norvegia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apai la capitolul discriminare nu exista punct. Oriunde ai fi in lumea asta te lovesti de tema asta.Si nu e neaparat sa fii in alta tara.

Bucuresteanu' zice de ex.,,uite-l si pe galatean,, Galateanul zice ,,uite-l si pe ala din mamaramures,, etc..etc..iar in alte tari...numai vb. Aici in No ,,discrimanarea,, e ascunsa ca nu-i lasa legea sa se exprime asa cum ar vrea. Si cu toate astea mai se scapa cate unul sa zica de ex. :imi vine sa imi colorez fata ca altfel nu primesc ajutor de la nimeni. Localnicii sunt foarte deranjati deranjati de faptul ca multi straini primesc fel si fel de ajutoare si ei ca norvegieni ..ba!

Acuma...Dumnezeu cu mila!

Asa cum am zis,e o tema ,,fara punct,,.Totul e relativ!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apai la capitolul discriminare nu exista punct. Oriunde ai fi in lumea asta te lovesti de tema asta.Si nu e neaparat sa fii in alta tara.

Bucuresteanu' zice de ex.,,uite-l si pe galatean,, Galateanul zice ,,uite-l si pe ala din mamaramures,, etc..etc..iar in alte tari...numai vb. Aici in No ,,discrimanarea,, e ascunsa ca nu-i lasa legea sa se exprime asa cum ar vrea. Si cu toate astea mai se scapa cate unul sa zica de ex. :imi vine sa imi colorez fata ca altfel nu primesc ajutor de la nimeni. Localnicii sunt foarte deranjati deranjati de faptul ca multi straini primesc fel si fel de ajutoare si ei ca norvegieni ..ba!Acuma...Dumnezeu cu mila!

Asa cum am zis,e o tema ,,fara punct,,.Totul e relativ!

mananci bors!

 

ORICINE are dreptul la ajutor primeste ajutor. ca e sau nu norvegian, ca e sau nu arab, ca e sau nu alb/negru. atata vreme cat indeplineste conditiile cerute, primeste ajutor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ORICINE are dreptul la ajutor primeste ajutor. ca e sau nu norvegian, ca e sau nu arab, ca e sau nu alb/negru. atata vreme cat indeplineste conditiile cerute, primeste ajutor.

Asa sta treaba peste tot.

Localnici ai diverselor tari sunt deranjati ca si emigrantii au dreptul la acele ajutoare, de cum s-au scoborat din banana boat, pe cand ei muncesc (sau nu) in tara de bastina de o viata intreaga. Asta e buba. Cam asa trebuia formulat. :o:

Aia care muncesc sunt ofticati ca altii incaseaza ajutoare pe spinarea celor din forta de munca, si trantorii localnici sunt basicati pentru ca traiesc cu impresia ca bastinas din mosi stramosi fiind, e dreptul lor sfant si exclusiv sa primeasca ajutor social.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici nu ai drept la ajutor social daca nu ai muncit si platit taxe. ajutorul se da apoi in functie de perioada muncita. azilantii au alt regim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mananci bors!

 

ORICINE are dreptul la ajutor primeste ajutor. ca e sau nu norvegian, ca e sau nu arab, ca e sau nu alb/negru. atata vreme cat indeplineste conditiile cerute, primeste ajutor.

 

 

Iar ai scos sabia din teaca?

Iar nu accepti ce nu-ti convine?

Nu de putine ori 2 oameni cu aceeasi problema,care indeplinesc conditiile cerute, 1 primeste ajutor ...altul nu. De ce?

 

Asa sta treaba peste tot.

Localnici ai diverselor tari sunt deranjati ca si emigrantii au dreptul la acele ajutoare, de cum s-au scoborat din banana boat, pe cand ei muncesc (sau nu) in tara de bastina de o viata intreaga. Asta e buba. Cam asa trebuia formulat. :o:

Aia care muncesc sunt ofticati ca altii incaseaza ajutoare pe spinarea celor din forta de munca, si trantorii localnici sunt basicati pentru ca traiesc cu impresia ca bastinas din mosi stramosi fiind, e dreptul lor sfant si exclusiv sa primeasca ajutor social.

 

LA ASTA M-AM REFERIT SI EU.

DAR ...NU TOATA LUMEA CITESTE DE LA STANGA LA DREAPTA :roll:

 

aici nu ai drept la ajutor social daca nu ai muncit si platit taxe. ajutorul se da apoi in functie de perioada muncita. azilantii au alt regim.

 

 

NU A POMENIT NIMENI CUVANTUL ,,AZILANT,,!

TU DE UNDE L-AI SCOS?

M-AM REFERIT LA FAPTUL CA NORVEGIENII SE OFTICA CA DIN IMPOZITELE LOR TRAIESC ,,PADUCHII,,!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar ai scos sabia din teaca?

Iar nu accepti ce nu-ti convine?

Nu de putine ori 2 oameni cu aceeasi problema,care indeplinesc conditiile cerute, 1 primeste ajutor ...altul nu. De ce?

esti sigur in NO?

 

incredibil cat imi pui rabdarea la incercare!

 

eu ies din discutiile cu tine, nu de alta, dar pacat de scoala, munca si educatia pe care mi le-am tras aici in domeniile in care ma 'dezbat' cu tine. tu zici din auzite, eu din invatate si muncite.

 

game over!

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alex...

 

Tu vb din ceea ce ai invatat si din ceea ce muncesti.Corect!

 

Eu vb din REALITATE!

Aici e diferenta!Una e TEORIA...STATISTICILE...si cu totul alta e REALITATEA!!

 

Intelege \ accepta lucrul asta.

Nu inseamna ca daca la mine la munca eu si colegii nu facem nus' ce...si altii sunt la fel. NU! Asa ar trebui...corect! Dar realitatea nu e asa!

 

Despre asta vb eu!

 

Stii foarte bine ca o regula poate fi aplicata in mai multe feluri diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paste fericit!

 

Sarbatori linistite!

 

...Tuturor celor care serbeaza aceasta sfanta sarbatoare! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici nu ai drept la ajutor social daca nu ai muncit si platit taxe. ajutorul se da apoi in functie de perioada muncita. azilantii au alt regim .

 

Fiecare dosar desi arata la fel contine alte elemente si este tratat diferent dupa continut, insa receptorii de bani nu cunosc nici procedura prin care trec si nici denumirile categoriilor in care cad, de asta spun ajutor social, precum unii folosesc cuvantul somaj. Precis se lucreaza intr-o cladire la aceste beneficii si de acoo si ideea, insa terminologia tehnica precum emigrare sau imigrare le omoara pe straini de situatiile astea.

 

Si aici multi spun ca primesc pensie, desi este doar o indemnizatie de la Statul American sa nu moara de foame ca n-au cotizat mai nimic ca au lucrat pe negru desi au fost legal in tara, dar voiau sa evite taxele de plata. Afla dura realitate cand vor sa mearga inapoi in Europa la batrinete, insa suma nu este transferabila!!! primesc doar daca traiesc aici.

 

Numai cei care au platit in timpul cat au castigat primesc bani transferabili oriunde!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×