Sari la conținut
Forum Roportal
Dorc

mutare in Norvegia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor,

 

tocmai am semnat un contract cu o firma din Norvegia si urmeaza sa ma mut, pentru cel putin un an, in Kristiansand. As vrea sa ma pregatesc cat mai bine si, pentru asta, v-as ruga sa ma ajutati sa-mi clarific unele lucruri.

1. Am neaparat nevoie de masina ca sa ma descurc in Kristiansand? Am inteles ca transportul in comun e bine pus la punct si voi incerca sa-mi gasesc o locuinta in oras.

2. Care ar fi cea mai buna varianta de transport Iasi- Kristiansand? Masina? Avion? Sunt bine venite sugestii de companii, traseu, eventual combinatii transport terestru+avion etc.

3. Daca raspunsul la intrebarea 1 e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt job!

K-sand e un oras in care te descurci fara masina atata vreme cat stai in centru. Transportul in comun este bine pus la punct, dar ideal e sa ai masina. Iernile sunt lungi, grele, geroase si nu e placut sa astepti bussul 30 minute la -25 de grade. Diesel e undeva la 12-13 kr/l, bensina 13-15 kt /l.

Bilete de avion mai ieftine cred ca gasesti pe Finn.no. este site-ul de unde iau biletele, baga-te pe el, deschide un Google translator si te descurci. Din mai ai drum direct Oslo-Bucuresti cu Wizz-air si am vazut bilete la 1150 kr. (8kr=1

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Alex!

 

Probabil ca e cel mai bine sa vin cu avionul si, eventual, sa-mi aduc masina mai tarziu, inainte sa inceapa iarna. Din pacate, nu pot lua de la Wizz-air, trebuie sa ajung la inceputul lui aprilie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca iti iei bilet marti, este mai ieftin. si ai grija ca aici este pastele in prima saptamana din aprilie si biletele sunt mai scumpe

 

uite aici preturi pt 9 aprilie one way Iasi-Kristiansand (imparti la 8 ca sa iasa in euro)

http://www.finn.no/r/flybilletter/result?sid=0301362252654535y

aici e tur-retur

http://www.finn.no/r/flybilletter/result?sid=0231362252760613y

bucureti-kristiansand one way

http://www.finn.no/r/flybilletter/result?sid=0541362252889501y

bucuresti-kristinsand tur-retur

http://www.finn.no/r/flybilletter/result?sid=0661362253011900y

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uitasem cu parcarea... de la 14kr pe ora la 45-50. taxa de drum. de la 15 la 30 de koroane,

amenzile 300-400kr -si 700-800.

 

E cam scumpa jucarie masina acolo!!! si asigurarea inca cine stie cat costa si restul intretinerii, garaj de inchiriat, etc., eu m-as lipsi de acest lux.

 

pastele in prima saptamana din aprilie

 

Cat timp se observa Pastele in Norvegia???

 

In State doar Duminica, 31 Martie 2013 este sarbatoare pentru cei interesati :crazy: nici o ora inainte sau dupa aceasta zi ... E foarte nefericit pentru ortodoxii din State ca tocmai coincide cu fiesta mexicanilor de 5 Mai = Cinco de Mayo care acopera orice alta festivitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! A ramas sa ma lamuresc exact cand trebuie sa ajung acolo si apoi sa cumpar biletul. Contractul incepe pe 8 aprilie dar banuiesc ca o sa mai am de umblat cateva zile inainte pt. chestiuni birocratice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contractul incepe pe 8 aprilie ...

 

Presupun ca n-ai probleme sa-ti cauti o locuinta, restul se va trece lin ... timpul este chiar dupa sarbatorile de Paste catolic deci totul va merge incet la inceput, n-ai treaba!!!

 

Sa ai un timp excelent!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×