Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello :flowers:

 

Ce parere aveti despre OSHO?

 

Eu am urmarit cred toate videourile pe care le-am gasit cu el pe youtube si nu numai si ma regasesc in multe din ideile lui. Anumite idei nu le inteleg inca, poate nu voi fi de acord cu ele niciodata dar cred ca trebuie sa urmarim intotdeauna partile bune care ne pot ajuta din orice religie, filozofie, orice......si nu sa ramanem blocati pe cele rele sau pe care nu le intelegem si de aceea avem tendinta sa le negam.

 

Este cu siguranta un personaj controversat si de aceea sunt curioasa ce parere aveti si voi despre el, despre ideile lui.

 

Pentru cei care nu-l cunosc ii sfatuiesc sa nu urmareasca doar un video si apoi sa isi dea cu parerea, OSHO insusi a afirmat ca ii place sa contrarieze oamenii pentru ca astfel ii face sa gandeasca.

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu prea l-am urmarit pe Osho - mai gasesc pe ici pe colo cate ceva scris sau spus de el.

nu mi s-a parut ca mi s-ar potrivi

probabil nu am rezonat cu acele fragmente pe care le-am gasit

sunt curioasa care sunt parerile voastre despre el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca o mica picanterie....Osho zice ca a citit 150 000 de carti :stars: oricat de superficial ar parea(sa judeci un om doar dupa nr de carti citite) chiar si acest singur fapt il face...unic.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea va subzista tot pe baza de exploatare a resurselor, oricat de mult vor gandi cei precum acest Mare Aberator. Dar niciodata nu vom putea rezista resemnati, fara ca sa mai si radem. Cred ca fix de asta avem nevoie de el si multi altii ca el. I rest my case, sau cum s-o mai zice cand inchei o tentativa de argument subiectiv.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o parere proasta

Am citit o singura lucrare de-a lui, care, de altfel, am si uitat cum se numeste

Tin minte doar ca se da atotstiutor si atotsfatuitor :lol: , se contrazice adesea si este foarte plictisitor. Abia am reusit sa termin de citit afurisita aia de carte :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va muri nefericit si singur, dar orgoliul lui trufesc il va obliga sa moara cu sufletul impacat. Cel putin, de urechile lumii care chiar il asculta.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×