Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Alcool de Lux, Bauturi Fine Pentru Cunoscători

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

23315932-mmmain.jpg

 

Vin Albastru ... noutatea secolului, produs de Spania din struguri spaniole si franceze dar nu stiu cum a devenit albastru???  

Daca au adaugat si coloranti sintetici, cainii o sa bea prin alei, ca reclamat pe eticheta, deja dog-ul ala e respingator pe o sticla de vin.


Oare langa ce mancare va merge cel mai bine culoarea asta de vin si cat pateaza dintii!!!


Eu raman langa un vin alb daca vreau sa beau vin, indiferent ce mananc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cocktail cu șampanie și merișoare

 

champagne_cocktail_2_53548200.jpg

Suc de merisoare + sampanie (fiecare cat vrea de tare) + decoratie: felioare de lime sau lamaie eventual boabe de merisoare pentru zilele festive de urmeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

istoria-nestiuta-a-toasturilor--cum-au-a


Hai, Noroc si La Multi Ani 2018!


Sampania a ramas tot prima pe lista bauturilor de celebrat un eveniment fericit.


Cercetatorii au constatat ca sampania e sanatoasa pentru inima si creier, dilateaza vasele sanguine, stimuleaza circulatia sangelui la creier si inima!!!

Sanatate curata ... medicamentele sint pentru bolnavi  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tokaji-borkulonlegesseg-edes-szamorodni-

 

Tokaji  2001 Roy Mathias Furmint ... am acasa sticla asta, seamana cu cel din poza eticheta dar sint diferente ca Alc. 12% Vol si este de 750 ml.

L-am cumparat la una din calatoriile prin Ungaria la granita de west si este nedesfacuta in perfecta conditie colecteaza praf.

Am verificat pretul, asta de 500 ml se vinde cu EUro 34 + 12 transport, mai las la invechit.   Este una din cele mai bune vinuri maghiare, dar spun din auzite de la cei care au golit multe sticle si pahare.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rare-Ros.jpg


O bautura demn pentru o regina, defapt troneaza la Festivalul Filmulul din Cannes si la Oscar, l-a gustat si Marie-Antoinette, a cucerit si curtea regala franceza.

Recomand bautura asta, pentru ocazii festive de zile mari.  Intr-o noapte de petrecere de calitate, se poate be si 2 sticle de persoana  :yam:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A 258-Year-Old Cognac Is Now the World's Most Expensive Bottle     Cel mai vechi coniac a fost vândut   

Celebra Casă de licitaţii Sotheby's din Londra a vândut la licitație o sticlă rară de coniac franţuzesc veche de 258 de ani, pentru suma de 118.580 de lire sterline (peste 146.000 de dolari). 

evz.ro

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vfbbb

Vin de Mure

 

O delicatese pe cale de disparitie deodata cu padurile din Carpati ca cele din zona de munte sint mai aromatice decat cele din curtea omului cu aer poluat mai mult.   Trece si vremea cand mai gasim alimente originale si dam uitarii bunatatile din camara bunicilor.   

Reteta ... in caz ca cineva merge la cules de mure sau cumpara fructe si alte necesitati cum este acel dopd in damigeana unde incape si un furtun!!!  

Ingrediente: - 3 kg de mure proaspete sau congelate,  3 kg de zahar,  10 litri de apa fara Clor,  10 grame de drojdie de bere proaspata.

Arata foarte bine pe poza, sta si 10 ani daca este bine preparat ... n-am gustat inca asa ceva, poate as incerca cu 1 kg cand vor fi in mijlocul sezonului si mai ieftin fructele ca altfel nu se merita deexperimentat.   Are multe beneficii pentru sanatate.  Mie-mi place culoarea mai mult ca orice, daca asta este culoarea originala, ca n-am de unde sa stiu.

 

https://evz.ro/beneficiile-nestiute-ale-vinului-de-mure-pentru-organism-reteta-pe-care-o-poti-face-acasa.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce băuturi cumpără românii pentru masa de Revelion dintre acesti ani 2020-2021??? Ce băuturi cumpără românii pentru masa de Revelion din acest an?

Șampanie,  una din fiecare sticla cel putin:  Dom Pérignon Champagne, Moët & Chandon Rosé Impérial Champagne sau Veuve Clicquot Ice Jacket Champagne.

Vinuri mai deosebite: Feteasca Alba-Chardonnay,  Cabernet Sauvignon Purcari Stefan Voda, Vin roze demisec Muse Night Recas. 

Dintre băuturile tradiționale amintim Țuica, Vișinata, Afinata, Pălinca sau Horinca!!!

Pentru cocktailuri Whisky Bourbon Jim Beam,  Coniac Courvoisier Vsop, Vodca Fuck Off Black și Gin Gordon’s Pink Dry.

Niciodata nu e prea devreme sa fi gata pentru orice party, apa minerala gazoasa, sucuri de fructe, lamai si alte fructe, etc.

evz.ro 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×