Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Alcool de Lux, Bauturi Fine Pentru Cunoscători

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se mai poate turna in pahar pana la consistenta dorita!!!

 

In zilele astea reci merge bine seara o bautura calda desi cafeaua si somnul nu merg impreuna numai cand este un film bun si merita vazut!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, cea mai buna bautura in afara granitelor a fost cea din perioada '85-'86 in Irak, se numea "barak" ( arak este alcoolul musulmanilor traditional, iar noi o faceam in baraci din curmale)! :yam:

Editat de BigDefender

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te mai uita si tu la pozele de pe topicul asta. cred ca e f nasol pt un fost alcoolic sa intre pe topicul asta si sa citeasca, vada poze si sa ii ploua in gura cum zici tu. iti faci rau singur.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc acea bautura, aud prima oara acel nume, sa fie Raki precum la turci sau Pastis la francezi??? il caut imediat ... precis este si Kosher/Halal sa nu impiedice musulmanii preasfinti sa ajunga in Rai ...

 

Exact cum am presimtit se afla poza langa cea de Raki si Pastis, bauturi pe baza de Anis care se bea diluat cu apa.


@ Ampera ... am deschis pagina ca si aceste sticle fac parte din vietile noastre, de la nastere si pana murim, tot alcoolul ne alina durerea sau ne face mai fericiti, stie si Big ca eu nu-i fac in ciuda.   Ungurii mai alatura si tiganul cu vioara langa sticla de vin ca pica mai bine la suflet, sint elemente al vietii cotidiene.

 

Eu beau cate un pic doar de zile mari sau acum in preajma de sarbatori sau evenimente mari ca vremea este rece si parca se invita la masa si un pic de ceva.   Aseara am avut 6 vecine la sarmale, am mai facut si clatite Gundel si s-a baut o sticla de coniac si niste vin langa branza Camembert cu nuci, si alte fructe.   Am avut placere mare ca n-o sa mai fac alte partiuri, lumea are alte treburi si nici eu nu ma simt sa ma obosesc, insa ne-am simtit bine langa acel paharel, a facut atmosfera de sarbatoare, am pus intr-o cratita o gutuie la copt sa fie aroma de ceva grozav in aer, nu de varza, si a fost. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-34620-0-47588100-1448094617_thumb.jpg


 cred ca e f nasol pt un fost alcoolic 

@Ampera,

Ca sa ma poti caracteriza astfel de la departare nu are niciun rost, eu pot fi caracterizat ca alcoolic de un doctor sau de cei care ma cunosc de minim 50 de ani, asa ca te rog sa te abtii altatdata, o consider drept o injurie!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai povestit singur ca ai baut zilnic timp de 20 de ani cate 1litru de tărie,etc.

Mda...ma scuzi ca am zis ca esti un alcoolic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

email-eggnog.jpg

 

Eggnog ... bautura traditionala in State de Craciun.  Poate se bea si in alte parti al planetei ... este un moment special cand in alimentarile americane langa lapte se vinde si sticle mari de Brandy ca altadata ar fi ofens federal cu pedeapsa lunga la racoare, asta e legea.

Este un amestec de oua, lapte, brandy, scortisoara si Nutmeg si cine stie ce inca sa devina o bautura lunga ca se bea din cani si cu polonic sint umplute.   Mie nu-mi place ca e pe baza de lapte plus acele mirodenii la un loc ma supara.

Se gaseste si de gata in pachete ca laptele, din ala am gustat o data si am lasat sa fie oferit lui Santa cand aluneca pe semineu cu cadourile sa-si astimpere setea si emotia ...ho-ho-ho!!! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×