Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Cum sa incetezi a fuma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fumatul este numai un obicei rau si nu o nevoie. Daca asa crezi si tu si daca vrei sa incetezi a fuma,esti invitat sa aplici ce voi propune in continuare.

Pentru inceput, eu am fumat zeci de ani si la un moment dat cand am inteles ca sanatatea mea este in pericol,m-am "trzit" si am hotarat ca,"fie ce o fii,eu incetez sa mai fumez. De la doua pachete de Parliament lung pe zi direct la zero tzigari.

Cel mai principal este sa intelegi ca daca intr-adevar vrei sa incetezi a fuma,vei reusii,cu putin efort.

In general,incetezi a fuma dintr-o data cu pregatire materiala si sufleteste. Materiala,sa nu ai in primele trei zile acces la tzigari si fara sa te intalnesti cu persoane care fumeaza. Alege trei zile in care vei putea ramane acasa,fara cu altii cu care vei putea sa te certi daca nervii tai vor lua stapanire pe tine. Dece trei zile? Deoarece in fiecare zi ce va trece fara sa fumezi,si dorinta ta de a fuma se v-a micsora si asta-i bine. Dupa trei zile in care ai tinut fara sa fumezi,si in continuare dorinta de a fuma v-a diminua pana aproape vei uita ca vrei sa fumezi.

Pana aci este partea simpla in actul incetarii a fumatului. Trebuie sa iei in consideratie ca Aghiutza te va momi incontinu ca sa iei o tzigara sa vezi daca inca esti fumator.Adevarul este ca vei simtii ca si cum fumezi paie ,nu tutun. V-a fii posibil sa crezi ca "infine,nu mai fumezi si poti sa-ti permiti din cand in cand o tigara. Mare gresala. Dupa cele trei zile trebuie sa te tii ferm de promisiunea care o sa-ti faci singur tie ca nu te mai atingi nu de o tzigara si nu de un pachet de tzigari. Da-le dracu si sa nu te mai intereseze.Daca vei "tine asa" cam 25 de ani cum tin eu azi,poti sa zici ca intr-adevar ai incetat a fuma. De mai mult ca 20 de ani, nu pot suporta fumul de tigara . Pur si simplu i-mi face scarba.

 

Ce am castigat cu incetatul fumatului? Asa. Nu mai put ca o scrumiera plina. In fiecare zi cand ies din casa miros florile si aerul curat. Nu ma sufoc de lipsa de aer cand fac efort chiar daca este vorba de a urca pe scari.Nu am problema ca sa fac eforturi fizice. Nu ma scol noapte cu parerea ca cineva nu ma lasa sa respir. Nu am atacuri de tuse cand bietii mei plamani vor sa ma anunte ca sunt astupati. Sa nu uit,am intotdeauna bani in buzunar,acei bani cu care cumparam tzigari inainte.

 

Sa nu uitam ca fumatul este un factor important care implicat in cateva boli care pot face si fac viata complicata ca de exemplu,cancer la plamani sau la esofag,boli de inima si astupa artere si vine.

 

Daca eu am reusit sa incetez a fuma,fiecare poate sa faca asa. Fumatul este numasi o obisnuinta rea. Nu mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fumatul este numai un obicei rau si nu o nevoie. Daca asa crezi si tu si daca vrei sa incetezi a fuma,esti invitat sa aplici ce voi propune in continuare.

Pentru inceput, eu am fumat zeci de ani si la un moment dat cand am inteles ca sanatatea mea este in pericol,m-am "trzit" si am hotarat ca,"fie ce o fii,eu incetez sa mai fumez. De la doua pachete de Parliament lung pe zi direct la zero tzigari.

 

De ce tocmai acum ai realizat ca fumatul este rau?

Cu siguranta ti s-a spus asta si cand ai fost mai tanar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta daca ai ambitie poti sa te lasi de fumat foarte usor. Tot ceea ce iti trebuie este ambitie si o ocupatie care sa iti placa si sa te faca sa uiti de fumat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In teorie suna bine doar ca nu toata lumea se poate lasa asa de usor.

Eu cunosc fumatori care s-au lasat de fumat doar cand au avut o problema de sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ambitie trebuie sa ai si tarie sa te convingi pe tine ca AJUNGE ... asta este cel mai greu.

Cand cineva la boala lasa tigara deja e prea tirziu. Peste catva timp vor fi mai multe reclame si acolo cate este de daunator organismului si pana atunci vor muri multi si exemplele vii graiesc mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In teorie suna bine doar ca nu toata lumea se poate lasa asa de usor.

Eu cunosc fumatori care s-au lasat de fumat doar cand au avut o problema de sanatate.

 

Tot ce am scris nu este teorie ci numai realitate. Nu am pretins ca este usor sa incetezi sa fumezi si asta de odata dar am mentionat inca si inca ,fara sprijin mintal si o mare incapatanare se oiate trece acest timp greu cand vrei sa fumezi dar tu nu "te lasi".

Nici mie nu mi-a fost usor dar cand au trecut trei zile fara o tigara,asta m-a facut sa inteleg ca voi reusi sa incetez a fuma. Cu fiecare zi care trece fara fumat,trece si putin din dorinta de a fuma si asta trebuie sa ne amintim tot timpul.

 

De ce tocmai acum ai realizat ca fumatul este rau?

Cu siguranta ti s-a spus asta si cand ai fost mai tanar.

 

Nu stiu dece crezi ca numai acuma am aflat ca fumatul nu este sanatos. Ca totii, am stiut dar nu am luat in seros. Cu anii m-am facut mai istet si am hotarat ca placerea de a fuma nu este echivalenta la placerea de a fii sanatos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa vina apocalipsa si nu va ma fi petrol si gaze, o sa se lase oamenii si de fumat. Singurul care va fuma va fi Gizas, si fumatul asta se va numi botezul de foc.:cheer:

 

Semnat : Oneiros

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit că în împărăția Fiarei (UE) fumatul va fi declarat dopaj și interzis. Dar mă tem că din cauza abstinenței, fumătorii vor deveni cam slobozi la gură și la fel de spurcați ca și nefumătorii. Deci mai bine să fumeze în continuare. Decât să facă ca toți dracii..

Editat de ONΞIRΘS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[De mai mult ca 20 de ani, nu pot suporta fumul de tigara . Pur si simplu i-mi face scarba.

Ai sărit calul în partea cealaltă, te-ai "îndoctrinat" ca să renunţi, iar după aceea ai rămas îndoctrinat :o:

 

Eu n-am nici o problemă cu fumatul sau cu fumătorii, am avut inclusiv prietene care fumau şi asta nu mă deranja cu nimic. Doar în baie mi se pare aiurea mirosul când a fumat cineva acolo. Există ţigări "bune", a căror aromă chiar îmi place, când se simte încăpere: Rothmans International (nu King Size!) sau Dunhill International (pachetul roşu închis). La fel şi Lord sau Pall Mall.

 

Aroma de Marlboro nu-mi place, numai userul respectiv îmi plăcea :P

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harald,si eu am debitat asa idei ca tine pana in noaptea cand m-am trezit deodata si am simtit ca si cum cineva mi-aastupat gura si nasul ca aproape nu am putut respira. A doua zi, la clinica de plamani mi s-a facut examene si am avut in sange prea putin Oxigen,semn ca plamanii au fost astupati de gudron si nicotina. Restul este stiut.

Nu ai ideie cum sunt fericit ca pot mirosi flori din sus si nu din radacinele lor. :jester:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×