Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Iliescu, huiduit la Montreal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru a marca implinirea a 100 de imigratie romana in Canada si a 85 de ani de relatii diplomatice cu aceasta tara, pe 18 septembrie, comunitatea romana va inaugura Piata Romaniei din Montreal, locatie in care va fi dezvelita o statuie a lui Mihai Eminescu. Anuntata participare a presedintelui Ion Iliescu, considerat direct raspunzator pentru imigratia postdecembrista, a stirnit proteste in rindul organizatiilor romanesti care sint nemultumite si de valoarea artistica a statuii lui Mihai Eminescu, lucrare pe care o considera o batjocura la adresa poetului si a natiunii romane.

 

EVZ (Luni, 06 Septembrie 2004)

 

Huiduieli copioase, fluieraturi, pancarte cu tot felul de urari “de bine”. Asa a fost intimpinat simbata Ion Iliescu de catre comunitatea romana din Montreal din cauza prezentei sale la inaugurarea Pietei Romaniei din metropola canadiana. Ion Iliescu nu si-a mai tinut discursul programat, el fiind practic silit sa paraseasca locul in tromba, pazit strasnic de SPP.

 

EVZ (Luni, 20 Septembrie 2004)

 

Poze cu statuia:

http://www.adhoc-roumanie.com/place_de_la_...a_roumanie.html

http://www.paginiromanesti.com/

 

Eminescu nu merita asa ceva.

Voi ce parere aveti de statuie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb....de unde sa-a inspirat sculptorul cand a lucrat statuia aia. Din perioada in care marele Eminescu era internat in vestitul azil? Rusine. Ceva mai grotesc nu mi-a fost dat sa vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data (pentru a nu stiu cata oara) ne-am facut de rusine in intreaga lume...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...eu cred ca statuia o reprezinta pe mama lui stefan cel mare, grabinduse sa deschida poarta ... ::): ::): ::):

 

serios vorbind ... iar ne-am facut de cacat in fata lumi. iar nea nelu sa-a grabit sa plece pentru ca a incasat una dupa ceafa. un roman suparat la pocnit in cap cu un sul de ziar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb....de unde sa-a inspirat sculptorul cand a lucrat statuia aia. Din perioada in care marele Eminescu era internat in vestitul azil? Rusine. Ceva mai grotesc nu mi-a fost dat sa vad.

prostii!

 

imi pare rau, dar cine a lucrat statuia a fost un artist! el a creat statuia dupa cum la-a vazut pe Eminescu. este o opera de arta. buna? rea? cum alegi?

cand creezi o statuie nu o faci pentru audienta.

 

bine.. nu arata ca Eminescu, dar ESTE Eminescu. ce reprezinta este mult, mult mai important.

 

... si chiar ne-am facut de rusine... am fost acolo. am vazut ura cu ochii mei. O faceau pentru bani "100$ pentru cea mai buna pancarda anti-Iliescu". disgratios.

 

numai bine. ciao.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda... oricum gandeste-te putin... daca artistul este singurul care il vede asa (cancer in ultimul stadiu???). Oricum nu este o imagine ce ar trebui promovata. Eu am numai imagini cu Eminescu in postura de Luceafar!!!!!!! In nici un caz a unui mos bolnav!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×