Sari la conținut
Forum Roportal
Chackie

Distrugerea unei masini intentionat

Postări Recomandate

Asta e deajuns in instanta ca spui ca n-ai bani??? Cred ca nu suna asa legea!!! Dar trebuie sa lucreze inculpatul si-i va da in rate, dar va plati!!! Nimic nu este acceptabil in acest caz, ca s-ar putea sa se enerveze si pagubasul ...

Te rog sa nu te inflamezi si data viitoare sa citesti cu atentie.

Va plati, dar nu o suma absurda.

Nu am zis ca este de ajuns sa spuna ca n-are bani, dar trebuie mentionat si dovedit obligatoriu.

Atunci cand se hotarasc niste despagubiri, se tine cont de starea financiara a celui care trebuie sa plateasca.

ca poate are un venit de 8 milioane pe luna si poate are credit la banca si asa mai departe, nu poti sa platesti cate un milion pe luna pana se strang nu stiu cate zeci de milioane ii cere ala, ci se va stabili o suma care sa acopere paguba si pe care el sa si-o permita.

Iar instanta stie ca pentru o buna solutionare, e mai bine sa stabileasca o suma mai mica, degeaba stabileste o suma prea mare, pentru ca foarte des oamenii pur si simplu nu platesc(nu au de unde si nu prea au ce sa pateasca daca n-au bunuri). Si in plus e stupid sa ceri peste valoarea masinii, cand paguba a constat in 3 geamuri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni situatia mea este urmatoarea: insurat, un copil de un an, un salariu de 750 lei+ alocatia copilului 200 lei, nu am niciun bun pe numele meu. el a inceput sa ma injure de familie iar eu fiind beat am iesit la el si i-am spart luneta, geamul de pe stanga spate si cel de pe dreapta spate; el a rupt o banca si a vrut sa-mi dea cu scandura in cap dar a tipat nevasta-mea la el si s-a potolit. sotia insa are o masina care nu valoreaza 6000lei. e cumparata dupa ce ne-am casatorit dar inainte de casatorie ea a avut alta masina pe care am vandut-o si am luat-o pe cea actuala. clar nu am de unde sa-i dau 6000 lei. nu am avut niciodata probleme cu legea, iar cel cu care am problema e un cunoscut al politiei cu ceva dosare pentru furt si altele. nu vrea sa cedeze ca spera sa-i dau masina nevestei si ceva bani sau suma de 6000lei. oare ajung la puscarie? daca nu am de unde sa-i dau banii pe care ma va pune instanta sa-i platesc ce se va intampla? se poate sa-mi dea cu suspendare? sau amenda? se poate sa-i ia masina nevestei sa puna sechestru pe ea instanta? care se poate sa fie rezolvarea? mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caaaalm, nu intri la inchisoare. Ai un salariu mic, presupun ca si sotia la fel, ai un copil mic, n-ai antecedente si fapta ta nu e grava. Nici nu conteaza alocatia copilului tau, nu se va pune in discutie sa-ti traga bani din ea, categoric.

O sa primesti o sanctiune, ramane de vazut care. Si sigur, sigur, o sa-i platesti reparatiile la masina si eventual o sa-i dai ceva pe langa, dar o suma decenta.

daca nu am de unde sa-i dau banii pe care ma va pune instanta sa-i platesc ce se va intampla?

O sa-i ai, pentru ca n-o sa te puna sa platesti o suma asa mare ca aia pe care ti-o cere ala. Intelege ca ceea ce vrea el inseamna tupeu si nimic mai mult.

se poate sa-i ia masina nevestei sa puna sechestru pe ea instanta?

Sigur NU, intra in categoria bunurilor exceptate de la sechestru. Dar nu se ajunge pana acolo.

 

Ceea ce te incurca pe tine, este faptul ca nu ti-ai recunoscut fapta. De aceea, iti recomand sa o recunosti cat mai repede si sa ai o atitudine sincera, deschisa si sa mentionezi ca esti dispus sa acoperi costurile de reparatie. Toate astea vor constitui circumstante atenuante si te vor ajuta.

Editat de Tigi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult!

o sa va tin la curent cu evolutia acestei probleme! nu de alta dar daca mai apare vreun om cu aceeasi problema sa nu se mai panicheze asa!

o seara placuta si o primavara frumoasa, fara incidente!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu cum stai cu martorii? Starea de ebrietate din acel moment nu e un bonus pentru tine.

 

Si legea se aplica altfel deja dupa o vreme ca mereu apar elemente noi la caz.

Cat este de interesant cum se transforma cazul dintr-o criza de nervi in cine stie ce!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu intri la inchisoare. In schimb o sa platesti o amenda iar daca nu te intelegi cu propietarul masinii instanta o sa decida suma de bani ce tebuie sa o achiti( adica reparatia masinii).Sfatul meu e sa o dai la pace cu tipul...si daca nu vrea mergi in instanta.

Editat de black30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca ti-a injurat familia...pai orice-ai pati, nu conteaza, bine ca te-ai racorit. Eu ii poceam mutra, nu masina, saraca...

Ca sa se ajunga la proces el trebuie sa inteleaga ca:

1. e deosebit de prost, din motive extrem de obiective.

2. trebuie sa plateasca taxa de timbru, avocat, cheltuieli adiacente procesului (deplasari prin n locuri, copii pt. acte...).

3. procesul se va intinde pe o perioada lunga (daca avocatul tau se pricepe).

4. hotararea, oricare ar fi ea, nu-i garanteaza recuperarea tuturor cheltuielilor (de fapt poate nici jumatate).

5. nu se acorda alte despagubiri, daca tu te-ai aratat dispus deja sa-l despagubesti (la un pret real) si el a refuzat, invocand o suma nerealista. Judecatorul va intelege si e posibil sa scada cuantumul (acela propus de tine).

6. Tu poti contesta suma cheltuielilor cerute (plata avocat in special), pe motiv ca-i prea mare si atunci iar se taraganeaza plata.

...si altele.

Mie mi-a lovit ,in trafic, masina si mi-a propus o suma, sa ne intelegem, ca sa nu-i suspende si carnetul. Era sub suma pe care mi-a cerut-o mecanicul. N-am acceptat si am luat asigurarea. Am fost deosebit de prost (masina blocata doua saptamani, reparatia de mantuiala, zeci de drumuri pe la asigurator, nervi cu lopata...).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca ti-a injurat familia...pai orice-ai pati, nu conteaza, bine ca te-ai racorit. Eu ii poceam mutra, nu masina, saraca...

Ca sa se ajunga la proces el trebuie sa inteleaga ca:

1. e deosebit de prost, din motive extrem de obiective.

2. trebuie sa plateasca taxa de timbru, avocat, cheltuieli adiacente procesului (deplasari prin n locuri, copii pt. acte...).

3. procesul se va intinde pe o perioada lunga (daca avocatul tau se pricepe).

4. hotararea, oricare ar fi ea, nu-i garanteaza recuperarea tuturor cheltuielilor (de fapt poate nici jumatate).

5. nu se acorda alte despagubiri, daca tu te-ai aratat dispus deja sa-l despagubesti (la un pret real) si el a refuzat, invocand o suma nerealista. Judecatorul va intelege si e posibil sa scada cuantumul (acela propus de tine).

6. Tu poti contesta suma cheltuielilor cerute (plata avocat in special), pe motiv ca-i prea mare si atunci iar se taraganeaza plata.

...si altele.

Mie mi-a lovit ,in trafic, masina si mi-a propus o suma, sa ne intelegem, ca sa nu-i suspende si carnetul. Era sub suma pe care mi-a cerut-o mecanicul. N-am acceptat si am luat asigurarea. Am fost deosebit de prost (masina blocata doua saptamani, reparatia de mantuiala, zeci de drumuri pe la asigurator, nervi cu lopata...).

De unde naibi scoateti toate prostiile astea frate? :lol2:

Sa zica merci ca individul nu s-a dus la politie, ca se alea cu dosar penal lejer, pentru distrugere .

 

Si nu mai comparati ceva ce se intampla in trafic, din culpa adica, fara o intentie, cu o fapta savarsita cu intentie directa. Intentia directa este o circumstanta agravanta. Si sporeste pedeapsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×