Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Pervy McPervert

Acte necesare, procedura?!

Postări Recomandate

Stie cineva care e procedura, atunci cand primesti un autoturism dintr-o tara UE, adus pe platforma?

Ce acte imi trebuie mie?(din cate am inteles, la ei nu se face contract de vanzare-cumparare, ci doar o declaratie la politie)

Daca nu se face la ei contractul, e posibil sa-l fac in Romania, fara ca fostul proprietar sa fie prezent?

Daca da, cum...si again, ce acte imi trebuie din partea vechiului proprietar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Platforma inseamna un mare camion??? Tu de la cine cumperi masina asta, de la un dealer sau un agent, ca nu ajunge platforma, care este modul de transportare. Masina trebuie sa aibe actele de inregistrare in tara de origine acompaniat de actul de vanzare semnat de proprietar care a cedat masina. Ai grija ce cumperi sa-l poti inregistra!!! Sa nu fie furat ca ti se confisca si sa aibe si acte ca este asigurat pana tu-l vei putea sa scoti asigurare cu numele tau. Cel mai bine este sa mergi acolo unde vrei sa-l inregistrezi si sa te interesezi ca ei iti spun daca merita sa-l cumperi sau nu si negociaza pe pret!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la o persoana fizica o iau. Nu se face contract de vanzare-cumparare la ei, e altfel legea.

Contractul de vanzare-cumparare tre' sa il fac eu aici, numai ca nu stiu procedura.

Normal ca masina vine cu acte, ca altfel nu are cum sa iasa din tara de la ei.

Editat de Mr.Pervy McPervert

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la o persoana fizica o iau. Nu se face contract de vanzare-cumparare la ei, e altfel legea.

Contractul de vanzare-cumparare tre' sa il fac eu aici, numai ca nu stiu procedura.

Normal ca masina vine cu acte, ca altfel nu are cum sa iasa din tara de la ei.

 

 

Acel automobil are un document cand a fost prima data inregistrat si unde iar pe spate exista loc pentru semnatura ca la ce data a fost vandut, daca n-are acest document masina, inainte sa-l cumperi intereseaza-te sa fi sigur pe ce dai bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are toate actele in regula, eu nu stiam procedura pe care trebuia sa o urmez la noi, in vederea actului de vanzare cumparare de care o sa am nevoie sa o inscriu.

La ei e simplu, o radiaza, declara la politie ca e pentru export si la revedere.

Editat de Mr.Pervy McPervert

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ei au facut vanzare-cumparare for sure, asa cum vreau eu sa fac...apoi tradus.

In Romania, primul act care e cerut pentru inmatriculare, e contractul de vanzare-cumparare.

N-am cum fara el, de facut se face si in lipsa proprietarului, doar ca nu stiam eu pasii exact.

M-a ajutat acum cineva cu niste link-uri si m-am mai luminat.Oricum, o sa intreb maine si la inmatriculari, sa vad exact ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sigur se poate, trebuie declaratia conform careia o radiaza din tara respectiva si ti-o trimite tie(evident copie dupa buletinul tau) si contractul de vanzare cumparare facut aici sau acolo in caz ca se poate. In cazul meu nu se poate acolo, dar se poate aici.

 

Doar ca ti-am zis, nu stiu exact pasii, stiu in mare...o sa vad maine si iti zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza sa stiu dar si anul de fabricatie care se accepta la asigurare si inregistrare = inmatriculare.

La tine nu-s aceleasi reguli, pentru ca US nu e membra UE.. si in cazul asta se plateste taxa vamala 30% din valoarea autovehiculului, iar valoarea nu e aia din contract, e stabilita in vama dupa un tabel.

 

Sa nu uiti sa-mi spui, priti plis. Presupun ca legislatia e la fel si pentru motoare deci nu te pun sa intrebi extra :D

Nu uit, o sa-ti zic procedurile care trebuie in ambele parti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand mi-am adus ultima motocicleta din Italia, m-am dus la Inmatriculari. Vis-a-vis erea o cascarabeta (un fel de birou mai mic) in care muncea o doamna draguta, care se ocupa cu pregatirea dosarelor pentru inmatriculare. I-am dat zece lei si mi-a scris pe o bucata de foaie toata procedura: ce acte sa am la mine, sa ma duc la primarie, la trezorerie, la cofetarie si la camatarie (ultimele doua au fost pentru rima, ma pricep la rime :boss: ).

 

Si uite-asea am rezolvat problema.

 

Presupun ca langa fiecare birou de inmatriculari exista 7-8 cascarabete, asa ca n-ar trebui sa-ti fie greu. E buna si varianta cu forumul, dar, vorba unui clasic in viata: nu spune pe forum despre problemele tale; cativa cititori vor ramane indiferenti, iar ceilalti se vor bucura ca le ai (problemele, adica, ma-ntelegi).

 

Am citat din memorie, dar nu sunt sigur ca-i asa, pentru ca fac cura de slabire si am inceput tocmai cu memoria.

 

Sa-ti traiasca masina si sa te bucuri de ea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×