Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Crestinismul --- religie originala sau plagiat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O suma importanta de idei (chiar ideile centrale) ale crestinismului apar in alte religii cu mult inaintea acestuia.

Crestinismul s-a inspirat si din alte parti sau e pura coincidenta??

 

Pe scurt:

 

1.Mitul babilonian al zeului Bel-marduk

Aici apare tema invierii din morti, Marduk era prins ca urmare a unor intrigi, era despuiat si ucis iar apoi aruncat intr-o pestera. Pestera era strajuita de soldati, el era jelit de femei. Impreuna cu el erau judecati doi raufacatori unul era ucis altul era eliberat. Comemorarea "patimilor" lui Marduk aveau loc pe 1-11 martie. In final zeitatea invia si iesea din mormant spre bucuria multimii.

2. Mitologia persana

Ahura-Mazda va trimite in lume pe eroul Cheresaspa, pentru a restabili ordinea. Misiunea acestuia odata indeplinita, fecioara Eredhat-Fedhri, va naste pe Saoshiant, "Mantuitorul". Cand va implini 30 de ani, Saoshiant va lichida definitiv conflcitul cu fortele raului, invingandu-le. Apoi va prezida Invierea Mortilor, va separa pe cei buni de cei rai, primii fiind primiti de indata in cer, in Gorodemano (Lacasul Cantecului),

3. Mitologia egipteana

Mitului invierii este si mitul lui Osiris, Isis si Horus, initial zei ai vegetatiei la egipteni. Si aici eroul mantuitor este ucis dar invie in final, si aici el este nedreptatit, si aici el dupa inviere devine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici nu mai exista iisus in zilele noastre [edit]

 

Ups...Scumpi operatori cred ca v-a scapat asta.

Care voi?

Care c...turile?

 

 

scuze, maximus... ata ete, nu m-am putut teleporta acasa de la job :doh:

randi out :doh:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ok: :doh: S-a spart filtru' sau ce Mama Zmeului e asta? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici o problema Shur'tugal.

Sunt major si vaccinat. Am vazut si mai rau.

Dar sincer am ramas blocat cand am vazut mesajul.

Ce parere ai de miturile astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O suma importanta de idei (chiar ideile centrale) ale crestinismului apar in alte religii cu mult inaintea acestuia.

Crestinismul s-a inspirat si din alte parti sau e pura coincidenta??

 

Pe scurt:

 

1.Mitul babilonian al zeului Bel-marduk

Aici apare tema invierii din morti, Marduk era prins ca urmare a unor intrigi, era despuiat si ucis iar apoi aruncat intr-o pestera. Pestera era strajuita de soldati, el era jelit de femei. Impreuna cu el erau judecati doi raufacatori unul era ucis altul era eliberat. Comemorarea "patimilor" lui Marduk aveau loc pe 1-11 martie. In final zeitatea invia si iesea din mormant spre bucuria multimii.

2. Mitologia persana

Ahura-Mazda va trimite in lume pe eroul Cheresaspa, pentru a restabili ordinea. Misiunea acestuia odata indeplinita, fecioara Eredhat-Fedhri, va naste pe Saoshiant, "Mantuitorul". Cand va implini 30 de ani, Saoshiant va lichida definitiv conflcitul cu fortele raului, invingandu-le. Apoi va prezida Invierea Mortilor, va separa pe cei buni de cei rai, primii fiind primiti de indata in cer, in Gorodemano (Lacasul Cantecului),

3. Mitologia egipteana

Mitului invierii este si mitul lui Osiris, Isis si Horus, initial zei ai vegetatiei la egipteni. Si aici eroul mantuitor este ucis dar invie in final, si aici el este nedreptatit, si aici el dupa inviere devine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere ai de miturile astea?

Exista o asemanare intre aceste mituri si crestinism, dar de departe sunt 2 mancaruri diferite de peste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici o problema Shur'tugal.

Sunt major si vaccinat. Am vazut si mai rau.

Dar sincer am ramas blocat cand am vazut mesajul.

Ce parere ai de miturile astea?

Eu sint de parere ca ai uitat ceva: ideea de ascendenta divina a lui Isus a fost preluata din mitologia greaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sint de parere ca ai uitat ceva: ideea de ascendenta divina a lui Isus a fost preluata din mitologia greaca.

 

Ai dreptate.

Eu am punctat lucrurile care le stiam. Sunteti liberi sa completati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista o asemanare intre aceste mituri si crestinism, dar de departe sunt 2 mancaruri diferite de peste.

 

Pai tocmai. Ca nu prea e alta mancare de peste. Asemanarile aste izbitoare ce te indeamna sa crezi?

Evreii au imprumutat cate ceva de la fiecare popor pe langa care au trecut.

Crestinismul e de fapt o sinteza a ideilor altora.

 

Iar cat priveste persoana lui Iisus multe din detaliile despre el au fost pur si simplu inventate de Biserica de aceea si multele inadvertente:

 

In Matei 2:1, ni se spune ca Isus Cristos s-a nascut "in zilele lui Irod". Dar in Luca 2:2, se zice ca Isus Cristos a vazut lumina zilei cand Quirano era guvernator in Siria. Exista aici o discrepanta de cel putin 10 ani, caci Irod a murit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×