Sari la conținut
Forum Roportal
DRΞΔMGΘD

Mesaj de la Micul Marțian (o slugă de a lui Vrillon, zis și Virilion)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mesaj de la Micul Marțian (o slugă de a lui Vrillon, zis și Virilion)

pamflet

 

Noi suntem peste tot în univers, ni s-a zis în multe feluri, dar cum universul este pustiu, preferăm să stăm prin preajma pământului. Unii ne-au dibuit, și ne-au numit marțieni. Ca H.G. Wells ori Eric Berne. La invitația lui Eric Berne am venit special pe pământ ca să mă uit mai de aproape la tot ce e pe el. Și ce am văzut? Multe făpturi. Dar cele care ni se asemănau, erau de două feluri. Unele cu păr, care nu vorbeau, și altele fără păr, care vorbau, ba încă se credeau chiar…dumnezei. Când am auzit asta, m-am cutremurat, pentru că noi, marțienii nu avem nimic a face cu Dumnezeu de când am fost aruncați de El în acest univers al acestor maimuțe ciudate. Și atunci m-am uitat mai deaproape la maimuțele fără păr. Am văzut că jumătate din ele, aveau un fel de trompă între picioare, stăteau în fața unor icoane vii, se uitau la cealaltă jumătate de maimuțe fără păr și fără acea trompetă, și se trăgeau de trompa lor până gâfâiau de plăcere. Mi-am zis, oare asta să fie dovada că aceștia sunt dumnezei, că își găsesc plăcerea în ei înșiși? Mi-am zis, negreșit nu, au nevoie de cealaltă jumătate de maimuțe, să le vadă măcar. Atunci mi-am zis, hai să văd, cei cu jumătatea asta, poate acestea să fie adevărați dumnezei. Mă duc la nimereală, trec prin ziduri și intru invizibil in casa unei asemenea maimuțe fără trompetă. Când colo ce credeți că văd? Altă minune. Maimuța stătea dezbrăcată în fața unei oglinzi, și își zicea în gândul ei (noi putem scana gandurile acestor maimuțe): vai ce bună sunt, ce mi-aș trage-o singură! Atunci iar m-am cutremurat, pentru că mi-am zis, maimuța asta e la fel de narcisistă ca stăpânul nostru, care știm prea bine cât a pătimit de pe urma acestui sentiment de altfel deosebit de plăcut, dar total respins de Stăpânul Suprem, cel căruia cred aceste maimuțe că i se închină, deși noi vedem bine că prin faptele lor, suntem mai mult ca niște frați.

 

Atunci mi-am zis, hai să imi fac o imagine globală. M-am mai uitat odată la maimuțele păroase care nu vorbesc, și am văzut că astea erau foarte bine integrate in ecosistem, nu distrugeau planeta. Dar astea nepăroase, erau complet în afara ecosistemului, împotriva lui. Atunci mi-am adus aminte că așa eram și noi înainte să fim obligați să pribegim prin pustiul acesta numit univers. Făceam ce ne tăia capul, de fapt așa facem și acum. Dar cel mai tare m-a amuzat un obicei al maimuțelor nepăroase. Se adunau în grup, și trăgeau pe gură fum din niște ierburi uscate (denumite iarba dracului, ceea ce nu ne convine deloc că ne poate da de gol) invelite în hârtii, apoi îl suflau pe nări afară și se simteau superiori, se simțeau dumnezei. Atunci m-am spart de râs, dar râsul meu m-a dat de gol. Toți au întrebat, ce-i cu râsul acesta drăcesc? Și a trebuit să mă fac invizibil și s-o tai din loc. M-am dus însă la prietenul nostru Eric Berne și i-am povestit tot. Și Eric Berne mi-a zis: păi și tot tu te miri? Adică tu cu prietenii tăi, stați în inconștientul acestor maimuțe, le blocați percepția conștientului asupra inconștientului, ca să facă toate lucrurile pomenite mai sus? Și apoi vă spargeți de râs? Pe cine crezi tu că păcălești? Problema mea e că eu nu te pot da pe tine de gol, sunt nevoit să te numesc marțian, deși știu exact ce ești. Plus ca în veci nu le voi putea spune ce faceți voi marțienii pentru că nebunii ăștia or să mă facă pe mine nebun. Așa că o să le tălmăcesc eu cumva toate lucrurile, dar pe înțelesul lor. Eu, marțianul, i-am zis atunci, fa cum vrei, dar Stăpânu suprem deocamdata nici nu ne lasă să lucrăm pe față. Așa că ce scrii tu acolo prin cărțile tale, va fi crezut o vreme. Dar pe urmă, noi îi vom păcăli pe oameni în așa hal, că omul se va face frate cu noi de bună voie și nesilit de nimeni. Stăpânul nostru are o vorbă, piele pentru piele. Ce nu face omul să-și scape pielea? Pe asta vom miza și noi la final. Așa că tu Eric Berne, vei fi cumva de partea noastră, pentru că de fapt tu nu ne dai de gol în nici un fel. Atunci Eric Berne s-a înfuriat. Tu nu vezi că n-am cum? Pentru că sunt vanitos și eu ca și voi, nu vreau să fiu luat de nebun cum a fost și va fi luat strămoșul meu Isus. Noi evreii de astăzi vrem să facem un ban din înțelepciune, nu să o dam gratis ca să fim pironiți pe urmă pe cruce fără nici un profit. Ahaha, am râs atunci, al meu ești și tu. Ba nu sunt al tău a zis Berne, pentru că cei pricepuți vor pricepe în final cum stau lucrurile. Dar toate la vremea lor. Nu poți da omului mai mult decât poate înghiți la o anumită vreme. Eu acum le dau cât pot ei pricepe. Dar după mine vor veni alții, care vor clădi pe munca mea, până se vor lumina toți. Se vor lumina pe dracu, am zis eu. Ba se vor lumina a zis Berne, pentru că Stăpânul meu de la Cartierul General va trage puțin cortina, ca să deveniți vizibili pe cât posbil. Așa și, am replicat, degeaba or să ne vadă că tot marțieni și extratereștrii ne vor zice. Și tot ne vom înfrăți, pentru că avem aceleași pofte și gusturi. Aici nu prea am cum să te contrazic, a răspuns Berne. Că și mie imi place lumea asta și ce-mi oferă ea. Deaia sunt cât se poate de discret, ca să-mi fie cumpărate cărțile. Să fiu luat în serios, și să iasă banul. Pentru că, vorba ta, marțianule, piele pentru piele. Atunci, eu marțianul, am plecat mulțumit. Dar la puțină vreme, s-au aflat unii care ne-au ghicit toate planurile. Dar degeaba, ei sunt puțini, noi, marțienii mulți. Așa că, i-am orbit pe toți să nu priceapă nimic. Nici ce a scris Eric Berne, nici ce scriu ăștia de pe urmă. Nu-i putem orbi însă nici cum pe unii care ne tot zic draci în loc de extratereștrii. Așa că ne-am dus la cei care își zic înțelepți, adică la psihiatri și psihoterapeuți, ăștia ne ajută acum, primii îi droghează, iar ăilalți le spală creierele cum că noi n-am exista. Și asta ne convine de minune, pentru că noi avem de gând să venim în pace, și anume când primim dispensă de la Cartierul General. Vom veni să-i învățăm adevărata evanghelie a iubirii. Iubire fără limite. Exact cum am mai făcut înainte de potop, când cu Sodoma și Gomora. Că nouă ne place să ne distrăm. Nu putem trăi fără umor. Numai că umorul nostru a fost prost înțeles de la bun început. Cică ar fi de fapt răutate. Nici vorbă, e libertate. Noi vrem să și-o tragă toți unii altora. Și ca să o facă în pace, avem noi metodele noastre. Adică ne vom folosi exact de cuvintele acelui nebun care s-a urcat pe cruce.

 

sursa

Editat de ONΞIRΘS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu numesti pamflet un delir total lipsit de umor, inseamna ca nu stii ce este ala un pamflet.

Si nu mai face misto de univers si extraterestrii ca o patesti.

Satana esti tu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu numesti pamflet un delir total lipsit de umor, inseamna ca nu stii ce este ala un pamflet.

Si nu mai face misto de univers si extraterestrii ca o patesti.

Satana esti tu.

 

Ti-e frică de mine? Așa și trebuie!

Editat de ONΞIRΘS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-e frică de mine? Așa și trebuie!

 

 

Flota extraterestra e de partea mea. Not to mention Gizas, ca nu vreau sa te complexez.

Auzi, frica.... bleah...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Erată

 

S-au luat măsuri cu privire la pamfletul de mai sus, dar au devenit deja ineficiente. Și anume maimuțele nepăroase cu trompetă, și-au făcut toate cutiuțele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×