Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Ce intelegem prin filosofie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Banuiesc faptul ca Marinel a vrut sa se refere la Criteriul falsificabilității, propus de Popper ca o incercare de diferentiere a stiintei de pseudostiinta.

De fapt eu mă g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cam care ar fi rodul filozofiei?

'inteles ca n-am incercat. Pentru mine gandurile aride, sterile, in vant, de dorul lelii, sunt doar jocuri menite sa-mi intretina timpul oares'cum liber, precum acesta. :roll:

 

Apreciez sinceritatea ta. Am inteles ca pentru tine filosofia ar fi un fel de amalgam de ganduri aride, sterile, in vant si-n dorul lelii, menite sa-ti mai ia oleaca din timpul liber. Acum iti voi spune si parerea mea...

Care este rostul si rolul filosofiei? Pai, asa, la o prima strigare, ti-as spune ca rostul filosofiei decurge in mod firesc din chiar definitiile filosofiei din vremea vechilor greci si este sintetizat in acestea:

- filosofia, ca iubire de intelepciune, ne ofera modele si repere axiologice deoarece, cum bine spunea cineva, "dat fiind faptul ca nu putem trai oricat, e de dorit sa nu traim oricum";

- filosofia indeamna la autoperfectiune, adica la implinirea pe toate planurile: intelectual, moral, spiritual;

- filosofia ne indreapta catre cautarea binelui, adevarului, libertatii si nu in ultimul rand a fericirii;

- filosofia ne indrepta, de asemenea, catre cunoasterea de sine si catre cunoasterea Lumii.

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-as putea spune ca raspunsul nu este unul frumos, insa sunt destul de sigura ca ceea ce ai enumerat tu ca fiind rosturile filozofiei, poate fi atins si pe alte cai.

Faptul ca cineva gandeste nu ii ofera nicio garantie in sensul ca gandeste corect ori pe calea cea buna, dar, ce-i drept, ii ofera o sansa, poare chiar o sansa in plus.

Problema este :poate si, mai ales, este indicat ca acea componenta rationala a omului sa intervina ori sa interactioneze controlat cu cea irationala? Si daca poate, care este etalonul dupa care se poate aprecia ca interactiunea este una corecta? Exista vreun etalon sau vreun model de succes?

Si nu am spus ca filozofia imi consuma timpul, ci am zis ca imi bat capul cu ea atunci cand am timp si chef de joaca. Diferenta e insesizabila, dar este.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt eu mă g

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, cu filozofia? Fereasca sfantu'! Am dat bacul la filozofie, pentru ca eram "inapta" pentru sport, si nu mai tin minte decat foarte putine idei legate de. :o:

Din punctul meu de vedere, a fi filozof in societatea actuala, atata timp cat iti doresti sa iti poti manifesta si componenta de fiinta sociala, e putin cam dificil. Nu e o preocupare mondena, ca sa zic asa, si este ceva mai putin mondena decat alte stiinte. Ori poate filozofii or fi oameni norocosi si intalnesc destui asemenea lor incat sa nu se simta izolati social.

Pentru mine, filozofie= tragedie, pentru ca am cumva ideea (poate falsa), ca de la a gandi, la actiona, este o cale destul de lunga in cazul filozofilor. Si, ma rog, poate nu doar in cazul lor.

Ma gandesc ca filozofii sunt asa, niste fiinte contemplative, anemice, cu tenul palid, nu niste fiinte de actiune. Degeaba ai multe ganduri, daca ramai blocat in ele.

:focus:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din punctul meu de vedere, a fi filozof in societatea actuala, atata timp cat iti doresti sa iti poti manifesta si componenta de fiinta sociala, e putin cam dificil. Nu e o preocupare mondena, ca sa zic asa, si este ceva mai putin mondena decat alte stiinte.

 

 

Daca iti faci librarie, ca Liiceanu, iti manifesti cam toate componentele. Daca mai tii si lectii de marketing librarilor, tot ca amintitul, ai o priza la realitate mai ceva ca Gigi Becali.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, cu filozofia? Fereasca sfantu'! Am dat bacul la filozofie, pentru ca eram "inapta" pentru sport, si nu mai tin minte decat foarte putine idei legate de. :o:

 

Din punctul meu de vedere, a fi filozof in societatea actuala, atata timp cat iti doresti sa iti poti manifesta si componenta de fiinta sociala, e putin cam dificil. Nu e o preocupare mondena, ca sa zic asa, si este ceva mai putin mondena decat alte stiinte. Ori poate filozofii or fi oameni norocosi si intalnesc destui asemenea lor incat sa nu se simta izolati social.

.

:focus:

 

Simplul fapt ca intrasi colea, sa-ti spui parerea despre filosofie, se numeste ca te intereseaza filosofia si ca filosofezi...macar, asa, in timpul liber :lol:

 

Iar din al meu punct de vedere, a fi filosof in zilele noastre nu-i mai dificil decat a fi filosof in vremea lui Spinoza sau a lu' Socrate (batranul filosof vazut numa' din spate), ba as spune ca pe vremea alora era chiar mai nasol! Spinoza a fost hulit si exclus din societate. Cat despre Socrate...vai de noi! Saracu'!...A sfarsit-o tare rau, contemporanii lui dandu-i cucuta drept multumire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si faptul ca a fost greu sau mai greu pentru altii, schimba sau usureaza cuiva situatia din prezent? Pentru ca daca ar face-o, mi s-ar parea suspect, ar fi ceva ce, din punctul meu de vedere, ar suna a vreo forma de narcisism...si ma opresc aici.

Adevarul e ca o data cu trecerea timpului, inveti sa fentezi si sa fii flexibil. Ca o fi bine, ca o fi rau, este una dintre cele mai importante lectii pe care le-am invatat de la viata : sa jonglezi si sa aluneci printre toate, atingandu-ti scopurile (care pot fi si unele bune - precizez asta pentru sufletele sensibile) in mod neostentativ. Publicitatea si martirizarea nu au servit niciodata nimanui.

Nici nu vreau sa-mi inchipui ce fel de ecouri ar putea provoaca genul acesta de afirmatii in mintea calutilor cu ochelari, lipiti cu mintea de buchea cartii sau de vreo idee.

Si nici nu stiu daca asa, filozofia merge mana in mana cu vreun soi de diplomatie.

Eu una, in imaginatia mea :aranjare:, nu cred ca filozofii sunt preocupati cu chestii concrete. De exemplu, exista vreun filozof gurmand sau grasan? Ca daca ar fi sa-mi taie apetitul (sau apetiturile, ca sa fiu mai precisa), mai ca m-as infilozofa si eu. :aranjare:

 

:rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu una, in imaginatia mea :aranjare:, nu cred ca filozofii sunt preocupati cu chestii concrete. De exemplu, exista vreun filozof gurmand sau grasan? Ca daca ar fi sa-mi taie apetitul (sau apetiturile, ca sa fiu mai precisa), mai ca m-as infilozofa si eu. :aranjare:

 

:rot:

Normal ca exista si asa ceva. Functia creaza forma! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru a distinge o teorie stiintifica de orice alt gen de teorii, filosoful Karl Popper a propus criteriul falsificabilitatii, care ne spune in linii mari ca o teorie este stiintifica daca ea este expusa in asa fel incat sa poata fi testata si eventual infirmata. Adica ea include niste interdictii (adica, concomitent cu afirmarea unor lucruri, nu ingaduie altora sa se intample), respectiv face o serie de predictii care pot fi testate si, in principiu, contrazise sau infirmate de experienta. Cand observatiile corespund prezicerilor, teoria supravietuieste iar pe masura ce noile experimente nu mai corespund prezicerilor, teoria trebuie modificata sau abandonata."

Cu aceasta in minte si citind cu atentie teoria big bang-ului, lesne putem sa ne dam seama ca aceasta a fost elaborata astfel incat sa indeplineasca criteriul falsificabilitatii, recte, a facut o serie de predictii care de-a lungul timpului ar putut fi testate sau infirmate. Chestia e ca, deocamdata, acestea au fost testate si de aceea teoria BB este cea mai buna cu privire la geneza universului, pe care o avem in momentul acesta.

Glumet tare Popper asta.

Si cum s-a gandit stiinta ca ar putea fi demonstrate experimental niste evenimente care au avut loc pana acuma.

Demonstreaza experimental ca alaltaieri a fost sambata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×