Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

Voi ce ati schimba in Romania?

Postări Recomandate

Hello :P

 

Indiferent cat de optimisti sau pesimisti suntem, cred ca majoritatea suntem nemultumiti de unele aspecte ale traiului in tara noastra sau in societate la modul general.

Vad mereu oameni blazati si negativisti care zic ca nimic nu se mai poate face, ca o sa treaca zeci de ani pana o sa se schimbe ceva si pe la noi in bine.

Propun sa facem un efort sa ne gandim si cum ar putea fi imbunatatita situatia, ca la criticat se pricepe tat romanu'. Daca aveti experiente din strainatate in acest sens care v-au inspirat, cu atat mai bine :)

 

Incep eu cu cateva idei naive(sau nu) la intamplare:

 

1. As inlocui ora de religie de la scoala cu lectii de moralitate. Biblia se poate invata si la biserica, acasa.Copilul trebuie invatat si cum sa se comporte, nu e de incredere sa lasam asta pe seama parintilor.

 

2. As face un manual de nutritie sanatoasa care sa fie predat la scoala (fara idei extremiste).

 

3. As face sali de sport gratuite(sau cat mai accesibile), eventual si cu niste fizioterapeuti prin preajma. In felul asta si spitalele ar fi mai putin aglomerate.

 

4. Mi-ar placea ca lumea sa socializeze(mai mult), in afara de facebook si barfa de la biserica. :doh:, mi-ar placea sa fim mai putin egoisti, mi-ar placea sa avem curaj sa reactionam, mi-ar placea sa se inchida televiziunile cu emisiuni de scandal din lipsa de audienta, mi-ar placea sa nu mai fim asa usor spalati pe creier, mi-ar placea sa existe o modalitate ca orice persoana sa aiba strictul necesar asigurat.......eh, mi-ar mai placea mie multe dar ma abtin deocamdata :P

 

Dezamagiti ca nu am zis nimic de politica? :o:

 

As aprecia daca nu ar insista nimeni sa critice ce idei am propus eu ci ar veni la randu-i cu idei. :flowers:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti experiente din strainatate in acest sens care v-au inspirat, cu atat mai bine :)

 

da, am experiente.

 

mai

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ar veni intr-o tara saraca, pentru restul vietii, dupa 20 de ani de educatie si dezvoltare personala in Germania?

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ar veni intr-o tara saraca,

Ştii cum era Bavaria la 1820? Mai rău ca R.Moldova astăzi. Iar pe la 1850, parlamentarii englezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conducerea. Implicit, regimul politic, as reveni la Statul national-Legionar Roman din anii '40. Si, evident, la ideologia lui Antonescu.

Editat de Xylia
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×