Sari la conținut
Forum Roportal
Matrix1

dezbatere pe tema religiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As dori ca la acest topic sa se discute si sa se spuna punctele de vedere. Am deschis si ieri un topic asemanator dar mi-a fost inchis si redirectionat la unul existent deja, dar "cenzurat" sau mai bn zis limitat.

 

Si pentru ca asa consider normal, o sa incep sa va zic cate ceva despre ideea mea de religie.

Teoretic sunt botezat ortodox, dar pe mn nu m-a intrebat nimeni nimic la momentul respectiv.

Cu timpul mi-am dat seama ca religia ortodoxa nu raspunde logic la intrebarea, de unde venim , unde ne ducem, care e scopul nostru pe pamant si asa am inceput sa caut si alte pareri, idei. Am cautat sa citesc cat mai mult despre alte religii,am gasit si unele lucrari ezoterice, despre spiritualitate, aproape orice implica om si divinitate,creatie evolutie.Astfel mi-am facut o idee de ansamblu si acum pot spune ca am gasit raspuns la unele din intrebarile mele, bineinteles astea ma multumesc personal, altcineva poate are nevoie de alte raspunsuri, in functie de nivelul lui de cunoastere, cultura,IQ.

Cred ca exista un creator, dar nu cel descris in biblie.

Cred in existenta unor entitati, spirite aflate in alta dimensiune.

Cred in complexitatea fiintei umane si ca omul e capabil de lucruri extraordinare, pentru unii minuni.Cred in puterea gandului, autosugestiei.

Cred in legile universului,legea atractiei.

Astept si alte puncte de vedere.....

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca exista un creator, dar nu cel descris in biblie.

Cred in existenta unor entitati, spirite aflate in alta dimensiune.

Cred in complexitatea fiintei umane si ca omul e capabil de lucruri extraordinare, pentru unii minuni.Cred in puterea gandului, autosugestiei.

Cred in legile universului,legea atractiei.

Astept si alte puncte de vedere.....

 

Doar crezi in sensul de credinta sau ai si dovezi indubitabile ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar crezi in sensul de credinta sau ai si dovezi indubitabile ?

Nu am dovezi indubitabile, ceea ce pt mine ar fi indubitabil pentru altcineva poate nu inseamna nimic.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dovezi indubitabile, ceea ce pt mine ar fi indubitabil pentru altcineva poate nu inseamna nimic.

El inventeaza un Dumnezeu asa cum i-ar placea lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El inventeaza un Dumnezeu asa cum i-ar placea lui!

Nu cred intr-un dumnezeu si nici nu-mi creez vreun chip cioplit, arata-mi unde vorbesc de vreun dumnezeu al meu, dar scurt si la obiect.Eu am incercat sa ma abtin de la comentarii la adresa ta, sau la replici pentru postarile tale dar vad ca u incerci sa te bagi in seama pe orice topic dak celelalte sunt inchise sau nu-ti convine directia pe care o ia discutia.Sincer sa fiu, pentru mine personal parerea ta nici nu conteaza dar vad ca mai sunt persoane care se aventureaza in polemici cu tine, dar cred ca fac asta numai din lipsa de ocupatie. Daca ai ceva de adaugat te rog s-o faci scurt si la obiect fara citate din biblie sau raspunsuri evazive.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El inventeaza un Dumnezeu asa cum i-ar placea lui!

Aren't you all, my friend, aren't you all? :tease:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×