Sari la conținut
Forum Roportal
Joss

Unde a disparut IIsus 18 ani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De la varsta de 12 ani pana la 30 ,IIsus a disparut.De ce?Nu i-a mai reusit nici un miracol?N-a mai facut nici o minune?Nici o pilda?Nimic?Cum credeti ca se justifica disparitia miraculoasa?

Editat de Joss
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la varsta de 12 ani pana la 30 ,IIsus a disparut.

 

Asta nu-i nimic. Eu as vrea sa stiu unde a disparut Iisus 2000 de ani :unsure:

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la varsta de 12 ani pana la 30 ,IIsus a disparut.De ce?Nu i-a mai reusit nici un miracol?N-a mai facut nici o minune?Nici o pilda?Nimic?Cum credeti ca se justifica disparitia miraculoasa?

 

 

El nu a fost disparut de la 12 ani.El a locuit in Nazaret in casa parintilor Sai,fara sa iasa in evidenta facand ceva deosebit.

 

Asta nu-i nimic. Eu as vrea sa stiu unde a disparut Iisus 2000 de ani :unsure:

 

El S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori oculari si sta la dreapta lui Dumnezeu mijlocind pentru noi!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El nu a fost disparut de la 12 ani.El a locuit in Nazaret in casa parintilor Sai,fara sa iasa in evidenta facand ceva deosebit.

 

Un om deosebit iese in evidenta si cand respira.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

El S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori oculari si sta la dreapta lui Dumnezeu mijlocind pentru noi!

Fa-ma si pe mine sa inteleg un lucru. Daca despre Trinitate se spune ca este trei aspecte ale unui singur d-zeu, atunci cum sta Isus la dreapta lui d-zeu ? Ar insemna ca sta la propria lui dreapta sau cum ? :stars:

Din cate am auzit eu, sunt doua teorii care circula printre crestini : una zice ca Isus este persoana distincta de d-zeu, dar plamadit din esenta lui, iar a doua zice ca ar fi fost intruparea lui d-zeu pe pamant, deci un avatar. Daca luam in considerare prima teorie, atunci crestinismul este o religie politeista, slujund doua entitati distincte. Daca insa consideram a doua teorie, atunci este o religie schitofrenica in care deitatea converseaza cu ea insesi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O ipoteza

 

In anul 1894, Nicolas Notovici, doctor si jurnalist rus a publicat o carte intitulata “Viata necunoscuta a lui Iisus Christos”. El a scris aceasta carte in urma unei calatorii in Afganistan, India si Tibet. Ajungand la manastirea Himis, in Ladak, in muntii Himalaya, lui i s-au aratat de catre Marele Lama doua volume vechi, legate in piele, in care se spunea despre viata lui Issa, cum era cunoscut in zona Iisus. Documentele aduse din India in Nepal si apoi in Tibet au fost scrise, in original, in limba pali, limba religioasa a budistilor. Copiile de la Himis fusesera traduse in tibetana. Interpretul lui Notovici i-a tradus textul.

.....

O marturie care confirma spusese lui Notovici, vine de la Sri Daya Mata, care publica in 1959, un interviu cu Sri Bharati Krishna din India. “In 1959, am discutat aceasta cu unul dintre cei mai mari lideri spirituali din India, Sanctitatea sa Sri Bharati Krihna Tirtha. I-am spus despre faptul ca Iisus Christos si-ar fi petrecut o parte din viata in India. El a spus: ‘Acesta este adevarul. Am studiat vechile documente de la Templul Puri Jaggannath care confirma aceste fapte.. El a fost cunoscut ca Issa si o mare parte din timpul petrecut in India, a stat la Tempul din Jaggannath. Cand s-a intors in tinuturile de unde provenea, el si-a expus invatamintele, care sunt cunoscute astazi ca fiind crestine’”.

 

Succesorul acestuia, din 2008, Swami Nischalananda Saraswati a confirmat acest fapt, intr-un documentar numit “Iisus in India.”

 

 

Cunosc ipoteza,dar,din pacate, crestinii nu pot accepta aceasta ipoteza.Daca ar fii adevarata s-ar justifica simiditudinile dintre invataturile lui Budha si cele pe care mai apoi IIsus le-ar fi avut.

 

El nu a fost disparut de la 12 ani.El a locuit in Nazaret in casa parintilor Sai,fara sa iasa in evidenta facand ceva deosebit.

De ce nu se mentioneaza nici unde asa ceva?Pe ce se baseaza afirmatia pe care o sustii?

Chiar crezi ca dupa ce a uimit mai marii invatati si a facut minuni la 12 ani,dintr-o data s-a blamat si s-a dus la tatal sau sa faca scaune?Apoi la varsta de 30 de ani ce s-a gandit:"maaai maaai de multe vreme nu am mai facut ceva deosebit,hai sa ma pun pe treaba!!"si puff au inceput sa curga miracolele...

 

El S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori oculari si sta la dreapta lui Dumnezeu mijlocind pentru noi!

Traiasca scientologia!

 

Fa-ma si pe mine sa inteleg un lucru. Daca despre Trinitate se spune ca este trei aspecte ale unui singur d-zeu, atunci cum sta Isus la dreapta lui d-zeu ? Ar insemna ca sta la propria lui dreapta sau cum ? :stars:

Din cate am auzit eu, sunt doua teorii care circula printre crestini : una zice ca Isus este persoana distincta de d-zeu, dar plamadit din esenta lui, iar a doua zice ca ar fi fost intruparea lui d-zeu pe pamant, deci un avatar. Daca luam in considerare prima teorie, atunci crestinismul este o religie politeista, slujund doua entitati distincte. Daca insa consideram a doua teorie, atunci este o religie schitofrenica in care deitatea converseaza cu ea insesi.

Permite-mi sa completez faptul ca aproape toate religiile teiste sunt de fapt politeiste(catolicii si ortodocsii au fiecare cca 2500 de sfinti,trinitate,sf maria,cruce)Religiile mai noi,pe masura ce au aparut,au mai taiat din ele in functie de nevoi si de dorinta de a avea o religie diferita,mai dreapta, mai buna,dar sunt foarte putine care au reusit sa tinda din nou spre ceea ce se numeste teism.

Editat de Joss
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×