Sari la conținut
Forum Roportal
Florian2013

Dumnezeu este infinitul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnul nostru Isus Hristos, care a existat din toata vesnicia impreuna cu Dumnezeu Tatal, a fost Agentul lui Dumnezeu in creatie.

 

:blink:

 

Un adevarat agent nu-si deconspira identitatea :jester:

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU stiu despre ce agent007 vorbesti(scuza-mi rautatea dar cred ca denumirea de "agent" este total nepotrivita oricarui divinitati,indiferent despre ce mit vorbim) ,dar Originea speciilor e de departe o mai buna explicatie a aparitiei omului decat mitul unui zeu care se joaca cu pamant si puff uite omul. E minunat.O sa il las sa se inmulteasca si apoi cand sunt mai multi pentru propriul meu amuzament o sa ii pun sa se omoare intre ei!Neverosimil!

Cum poate o divinitate sa creeze un univers,cand noi am creat acea divinitate?

 

 

 

Nu este rautate ci pur si simplu vorbesti in necunostinta de cauza.Iti recomand cu multa caldura cartea:

Doamne, vreau sa Te cunosc. Un studiu devotional despre Numele lui Dumnezeu. Kay Arthur. Aceasta carte m-a ajutat sa Il cunosc mult mai bine pe Dumnezeu sa Ii cunosc caracterul si atributele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai s-a intrupat doar o particica finita :crazy: Restul a ramas in /tot infinit ca sa aiba de cine se ruga Fiul

 

 

 

Asa este ! Alfa si omea sunt litere grecesti , n-aveau ce cauta in expresii ebraice.

 

Pai si Cristos este un nume grecesc.Ce o fi cautind inca si in cer acest nume?

Parca acesta ar fi numele sau inca inainte de intemeierea lumii.

 

:blink:

 

Un adevarat agent nu-si deconspira identitatea :jester:

 

Nici nu a avut cecauta acolo,caci este scris;Cind am intins cerurile,cine era cum mine?

Sau;cind m facut cutare ,cine mi a venit in ajutor.?Rezulta caera singur si nici nu avea nevoie de ajutorul nimanui,daca este DUMNEZEU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si Cristos este un nume grecesc.Ce o fi cautind inca si in cer acest nume?

Parca acesta ar fi numele sau inca inainte de intemeierea lumii.

 

 

 

Nici nu a avut cecauta acolo,caci este scris;Cind am intins cerurile,cine era cum mine?

Sau;cind m facut cutare ,cine mi a venit in ajutor.?Rezulta caera singur si nici nu avea nevoie de ajutorul nimanui,daca este DUMNEZEU.

La

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este rautate ci pur si simplu vorbesti in necunostinta de cauza.Iti recomand cu multa caldura cartea:

Doamne, vreau sa Te cunosc. Un studiu devotional despre Numele lui Dumnezeu. Kay Arthur. Aceasta carte m-a ajutat sa Il cunosc mult mai bine pe Dumnezeu sa Ii cunosc caracterul si atributele.

Daca o sa am ocazia sa pun mana pe carte o s-o citesc(desi..nu cu drag,nu mai imi plac de mult povestile cu zane),dar cu la fel de multa caldura iti recomand "Originea speciilor" de Charles Darvin.O sa gasesti acolo mai multe adevaruri as putea sa iti impartasesc.O sa gasesti si raspunsul la intrebarile :"Ce este omul?Cum a ajuns el la forma pe care o cunoastem astazi?"si multe altele.Sunt sigur ca ai astfel de intrebari.Mai ales ca religia nu furnizeaza nimic verosimil despre acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa am ocazia sa pun mana pe carte o s-o citesc(desi..nu cu drag,nu mai imi plac de mult povestile cu zane),dar cu la fel de multa caldura iti recomand "Originea speciilor" de Charles Darvin.O sa gasesti acolo mai multe adevaruri as putea sa iti impartasesc.O sa gasesti si raspunsul la intrebarile :"Ce este omul?Cum a ajuns el la forma pe care o cunoastem astazi?"si multe altele.Sunt sigur ca ai astfel de intrebari.Mai ales ca religia nu furnizeaza nimic verosimil despre acest lucru.

Eu cunosc teoria evolutiei, ea spune ca omul a evoluat dintr-o celula (protoplasma) la om prin regnul animal. Chiar si microbiologul Michael Denton,desi el insusi ateu, adauga:,, Complexitatea chiar si a celei mai simple celule cunoscute este atat de mare incat este imposibil sa accepti ca ea ar fi putut fi ansamblata brusc printr-un eveniment ciudat si extrem de improbabil.Este un miracol!,,

Editat de EmaS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie doar sa invatam si sa exersam procedurile spirituale.

Care sunt alea?

Da niste detalii: ce "proceduri spirituale" folosesti TU pentru a intra in contact cu Dumnezeu,si mai si functioneaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc teoria evolutiei, ea spune ca omul a evoluat dintr-o celula (protoplasma) la om prin regnul animal. Chiar si microbiologul Michael Denton,desi el insusi ateu, adauga:,, Complexitatea chiar si a celei mai simple celule cunoscute este atat de mare incat este imposibil sa accepti ca ea ar fi putut fi ansamblata brusc printr-un eveniment ciudat si extrem de improbabil.Este un miracol!,,

Eu ti-am recomandat cartea cu caldura,carte care,prin afirmatiile pe care le faci,sunt sigur ca nu ai citit-o.Cat despre "miracolul" lui Michael Denton,nu pot decat sa imi pun intrebarea:"E mai plauzibil ca omul a luat nastere din scuipat si pamant?"Nu cred ca ai inteles scopul exercitiului.Daca citesti cartea,nu o sa primesti toate raspunsurile pe care le cauti,dar o sa gasesti ipoteze mult mai verosimile decat plagiatul pe care il numesti carte de capatai(da,din pacate biblia ,asa cum o stii ,e o culegere de mituri,egiptene, babiloniere,sumeriene s.a.m.d.,dar suntem prea apologeti ca sa avem curajul sa privim adevarul)"Crede si nu cerceta",ne tine inca in chingi nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×