Sari la conținut
Forum Roportal
Florian2013

Dumnezeu este infinitul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si mai ales modesti :lol:

Dar subiectul topicului este altul, nu cred ca este nevoie sa va reamintesc.

 

 

Da,am facut un studiu in care am invatat ca suntem creati de Dumnezeu,si ca trebuie sa acceptam rolul pe care ni l-a dat fiecaruia in parte.Dumnezeu a pus in ADN-ul tatalui si al mamei tale, ceea ce era necesar ca sa te nasti tu exact asa cum esti. Dumnezeu ne-a creat trupul (vedem psalmul 139)cum Dumnezeu ne-a tesut o broderie aleasa formata din muschi, tesuturi si vene.El ne-a creat si personalitatea.Fiecare avem un rol in aceasta viata, un scop.Scopul meu este sa traiesc in asa fel, ca sa-i slujesc de lauda slavei Lui.Si cea mai mare chemare a fiecarui credincios, este sa spunem si altora vestea cea buna a Evangheliei.Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru litere:A, T, C si G.Ei, bine, in fiecare celula umana exista aproximativ 3000de milioane de perechi ale acestor litere.Nu numai ca trupul tau contine trilioane de celule si produce milioane de celule noi in fiecare secunda, dar fiecare celula are o complexitate ireductibila si contine subsisteme si ele de o complexitate ireductibila!

Daca stergi raspunsul meu,nu ma supar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

 

 

Si oamenii au continuat sa pacatuiasca la fel de mult chiar si in conditiile amenintarii cu o Judecata de Apoi iminenta.... care se tot amana de 2000 de ani :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si oamenii au continuat sa pacatuiasca la fel de mult chiar si in conditiile amenintarii cu o Judecata de Apoi iminenta.... care se tot amana de 2000 de ani :P

 

Asa cum s-a "amanat" si intaia Venire a lui Hristos , mult mai mult de 2000 de ani de la caderea omului in pacat .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adu-ti aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru litere:A, T, C si G.Ei, bine, in fiecare celula umana exista aproximativ 3000de milioane de perechi ale acestor litere.

 

ADN-ul nu este format din litere :doh: Cele 4 litere sunt initialele bazelor aazotate care intra in compozitia lui pe langa alte substante organice

Nucleotida, ce reprezintă unitatea de bază a ADN-ului, este o macromoleculă organică (o N-glicozidă) compusă (prin policondensare) din:

 

un carbohidrat, adică o glucidă (mai exact o monozaharidă) de tipul „pentoză” (în formă furanozică)

o bază azotată heterociclică („inel” sau „ciclu” aromatic în 5 atomi) de tipul pirimidinei, sau o variantă a acesteia condensată cu inelul imidazolic, numită purină

și un rest de acid fosforic (esterificat cu unul din hidroxilii pentozei), adică un „grup fosfat”.[A]

 

Pentozele care intră în structura ADN-ului sunt D-2-dezoxiriboza (pentru acidul nucleic tip ADN) sau D-riboza (pentru acidul nucleic tip ARN). Două dintre bazele heterociclice azotate ale ADN-ului sunt purinice (Adenina și Guanina), iar celelalte două sunt pirimidinice (Citozina și Timina).

 

Scuze pentru offtopic dar era necesar un raspuns

 

Asa cum s-a "amanat" si intaia Venire a lui Hristos , mult mai mult de 2000 de ani de la caderea omului in pacat .

N-a fost promisa nicio venire iminenta a lui Mesia imediat dupa caderea in pacat. Isus insa si apostolii Sai au prorocit asta.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ADN-ul nu este format din litere :doh: Cele 4 litere sunt initialele bazelor aazotate care intra in compozitia lui pe langa alte substante organice

Nucleotida, ce reprezintă unitatea de bază a ADN-ului, este o macromoleculă organică (o N-glicozidă) compusă (prin policondensare) din:

 

un carbohidrat, adică o glucidă (mai exact o monozaharidă) de tipul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu te contrazic,nu este specialitatea mea.Insa nu ascriu baliverne.Tot ceea ce am scris am citit si se afla scris in cartea:,,Nu am destula credinta ca sa fiu ateu.,,de Norman L.Geisler la pag.168.

Imi pare rau dar erau baliverne. Cand mai scrii despre ADN apeleaza la carti de specialitate nu la ce spun predicatorii

Imediat dupa caderea in pacat,a fost promisa venirea lui Mesia.(Gen.3:15)

3:15. Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". :stars:

Cine era Mesia femeia sau sarpele ?

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar erau baliverne. Cand mai scrii despre ADN apeleaza la carti de specialitate nu la ce spun predicatorii

 

3:15. Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". :stars:

 

 

Nu a fost numai teolog.http://www.normgeisler.com/

 

Si bineinteles ca,obstacolele intelectuale sunt doar o scuza pentru necredinciosi.Dar atunci cand indepartam substanta scuzei lor,ei raman descoperiti in fata adevaratelor obstacole care le bareaza calea.

Editat de EmaS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost numai teolog.http://www.normgeisler.com/

 

Dr. Norman Geisler, PhD, is a prolific author, veteran professor, speaker, lecturer, traveler, philosopher, apologist, evangelist, and theologian.

 

Dupa cum vezi , nici chimist , nici medic, nici biolog, nici genetician . Nimic care sa aiba legatura cu ADN-ul

Am o rugaminte : orice nu are legatura cu topicele respective dar vrei sa discutam posteaza pe un site mai la subiect sau pe Dumnezeu si Biblia, puncte de vedere atee ca sa nu fim offtopic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar erau baliverne. Cand mai scrii despre ADN apeleaza la carti de specialitate nu la ce spun predicatorii

 

3:15. Duşmănie voi pune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dr. Norman Geisler, PhD, is a prolific author, veteran professor, speaker, lecturer, traveler, philosopher, apologist, evangelist, and theologian.

 

Dupa cum vezi , nici chimist , nici medic, nici biolog, nici genetician . Nimic care sa aiba legatura cu ADN-ul

Am o rugaminte : orice nu are legatura cu topicele respective dar vrei sa discutam posteaza pe un site mai la subiect sau pe Dumnezeu si Biblia, puncte de vedere atee ca sa nu fim offtopic

Dragul meu,la sfarsitul cartii acesta da trimiteri ale cartilor si lucrarilor de unde s-a inspirat si acestea au fost scrise de oameni de stiinta cu cunostinte in domeniu.

http://www.tpu.ro/religie/ce-parere-aveti-adevaratii-oameni-de-stiinta-din-lume-au-crezut-intr-un-creator-in-dumnezeu-ce-ii-impiedica-pe-atei-sa/pagina-2.html#9868275

Editat de EmaS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×