Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Drapelul secuiesc flutură legal pe păm

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cate stiu eu in SUA ai voie sa arborezi orice steag al oricarei tari/organizatii/ etc. cu conditia sa arborezi si steagul americam cu 20-25 cm mai sus .

 

Si pe astea ai voie sa le arborezi ? :rot:

 

20114.jpg40554039-iran_flag_200.240x160.jpg?v=1291751746corea+ondea.jpg

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai trait macar un an de zile aici dupa 1989? Pan' la urma, imi vorbeste mie despre educatie o femeie trecuta de-a doua varsta, care se cearta sau se contrazice mai mereu pe forum.

 

 

Eu nu vreau sa traiesc acolo pentru nimic in lume decat eventual daca vizitez, de asta am plecat la 23 de ani de acolo, eram satula deja atunci sa vad ce urmeaza sa fie pe acolo, imi ajunge sa-mi dau seama despre ce e vorba de o vesnicie. Pan-l aurma cin-te crezi sa mi te adresezi asa, copil fara prea multa judecata alunecand pe ulei??? Sa vedem cati ani mai ai de trait si daca ajungi la acei ani din varsta a 2-a??? Eu o sa iau lectii de la tine in ceva??? mai paste nitel si rabda o tzira!!! Sovin esti chiar tu ca nu inghiti cum altii au curaj si se descurca, tu le arunci pe seama sovinismului si in carca lui Csibi Barna si ai terminat cu tot ce ai auzit vre-odata despre secuime. Cu asta iti arati coltii.

Nu s-ar putea trata un text asa cum se cuvine??? lasand orgoliul personal la o parte!!! doar ca sa arati ca ai cunostinte despre ce vorbesti.

 

Auzi, Pi la voi prin batatura pi la Finix cum e ? Flutura numa steagu Americii au ba ? :roll: Deci lasa tu the wet dreams si satisfactia ca flutura carpa aia secuiasca prin Romania. E o chestie sensibila pentru multi romani patrioti.

 

Da' tu mai auzi??? sau te-ai asurzit de tot ascultand koranul :yahoo: lasa-te de visele mele, ocupa-te de ale tale daca mai ai suflet ca te vad cam goala-n inima, wet sau dry.

Tu n-ai cunostinte despre acest topic, iar carpele tale sa le agati pe crucea eroilor tai.

 

In orice tara democrata este liber sa fluture orice drapel, cu conditia ca fluturatul sa nu fie insotit si de acte ce aduc atingere legilor in vigoare in respectiva tara.

 

Nu se poate organiza demonstratii cu steaguri in mana si strigand lozinci fara pemis, nici chiar ziua lui MLK nu este aprobat fara permis de plimbat in jos pe o anumita strada numai si un timp limitat de Primarie!!!

Ori ce steag fara inscriptii indecente poate sa fie la vedere pana nu deranjeaza marele public prin marimea sau prin efectuarea ceremoniilor in jurul steagului!!! Nici militarii n-au voie acasa in fata casei sa manevreze zilnic de cateva ori steagul cum faceau pe vremuri in serviciile de peste mari si sa opreasca traficul rutier sa salute steagul.

 

Romanii au dat de probleme cand au facut demonstratii in jurul bisericii de Paste cu drapele, luminari aprinse si fumul ala de incense, cantari si bateau toca noaptea in loc rezidential si fara permis de la Primarie intr-o Vineri noatea ca e inviere, cand in State deja de o luna a trecut acest eveniment ca doar pe cel Catolic se observa ca e Duminica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe astea ai voie sa le arborezi ? :rot:

 

 

 

Nu pe alea nu, decat pe ambasadele ori consulatele tarilor respective.

Daca se arbora tricolorul maghiar, abia atunci era normal sa ne sesizam nervos.

Se face o confuzie.Steagul secuiesc nu este steag national al unui alt stat.

Ori drapelul bleu-galben al secuilor, ori leul oltenesc sau bourul moldav tot la fel trebuiesc tratate.Este plina Craiova de steaguri albastre cu lei albi, la Suceava flutura bourul galben pe fond rosu sau rosu-albastru, de ce nu ar flutura si steagul secuilor,care este la fel de al nostru ca si celelalte.Secuii sunt fratii nostri descendenti ai hunilor, cu drepturi egale asupra pamantului pe care locuiesc ca si romanii.Maghiarii i-au asuprit si integrat ca si pe romani, le-au corupt elitele conducatoare si in final i-au adoptat.Faptul ca noi romanii am permis aceasta este o mare greseala. Maghiarii au stramosi diferiti de cei ai secuilor,nu au in gena nimic din nobletea castei hunice a lui Attila.Stramosii ungurilor au fost doar niste barbari nomazi din stepele asiatice ale Rusiei,musafiri migratori neinvitati pe aceste meleaguri si fara a avea aceleasi drepturi istorice precum secuii.Sunt totusi aici de 1500 de ani, au exercitat controlul regiunii timp de 1000 de ani, asa incat daca vor, doar daca vor, se pot considera si ei fratii nostri,....vitregi.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Multumesc pentru explicatie Burel. Bun. Daca nu au pretentie la teritoriu autonom pe pamant romanesc, atunci nu avem buba cu ei. Sa fluture si izmene secuiesti. :lol:

 

Cand? :crazy:

Oricand ai chef de un Molotov aruncat prin geam. :lol:

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stramosii ungurilor au fost doar niste barbari nomazi din stepele asiatice ale Rusiei,musafiri migratori neinvitati pe aceste meleaguri si fara a avea aceleasi drepturi istorice precum secuii.Sunt totusi aici de 1500 de ani, au exercitat controlul regiunii timp de 1000 de ani, asa incat daca vor, doar daca vor, se pot considera si ei fratii nostri,....vitregi.

 

 

Dupa opinia ta, pamintul romaniei de cand apartine romanilor si cu ce acte-l justifica???

 

Este o parte din Europa, inca nu s-a ajuns la aceasta discutie la Haga dar sper s-o faca de curind parlamentarii si istorienii europeeni, ca din punctul meu de vedere nimeni n-a cumparat sau mostenit direct aceste teritorii pe care sint instalate. Ar trebui sa se faca o comisie de bunul usaj al solului si sa fie priviti si urmariti cu atentie bunii gospodari care detin pamanturi daca le si merita sau nu. Nimeni n-a venit pe lume aducand cu ea/el pamant asa ca atit secuii cat si alte minoritati sau natii mai mari pe o bucata de teritoriu trebuie sa aibe drepturi egale ca nu detin nimic in fond.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa opinia ta, pamintul romaniei de cand apartine romanilor si cu ce acte-l justifica???

 

 

 

Curbura Carpatilor si pamanturile din jur reprezinta un areal care a fost dintotdeauna ocupat, de cand lumea sau pe aproape.O treime din populatia actuala a lumii, respectiv indo-europenii isi au radacinile aici.Incepand de la hiperborei si pelasgi, aceste pamanturi au fost transmise mostenire din tata in fiu.Cea mai veche populatie organizata statal si recunoscuta istoric pe aceste meleaguri sunt getii si dacii, iar romanii au descendenta directa din daci.Ulterior au venit tot felul de migratori si navalitori.Pe unii i-am asimilat ,pe altii nu.Romanii din timpurile moderne sunt rezultatul metisarii timp de 2000 de ani, insa nu sunt nici unguri ,nici turci ,rusi sau nemti,din punctul de vedere al nationalitatii, desi etnic pot fi.Drepturile si obligatiile lor tin de legile romanesti iar fidelitatea lor nationala trebuie sa fie catre statul roman si natiunea romana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×