Sari la conținut
Forum Roportal
JUNYOR20

PARTIZANI SOVIETICI

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua

As dori sa stiu cine ma poate ajuta cu informatii in legatura cu niste partizani sovietici.Acestia pe nume Frida Avruciscaia,Nicula Ticovschi si un necunoscut au fost trimisi in Romania de Moscova,parasutati,prinsi si executati in Tulcea inainte de cel de-al doilea razboi .Acum sunt ingropati in cimitirul eroilor Tulcea alaturi de soldatii sovietici.Astept cu mare interes informatii noi.Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu ... informatii in legatura cu niste partizani sovietici.

 

In copilarie am citit doar despre Zoya Kosmodemyanskaya, era la moda cartea cu viata si activitatea ei de partizan sovietic. Foarte multi eroi au murit necunoscuti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

As dori sa stiu cine ma poate ajuta cu informatii in legatura cu niste partizani sovietici.Acestia pe nume Frida Avruciscaia,Nicula Ticovschi si un necunoscut au fost trimisi in Romania de Moscova,parasutati

Patizanii sunt cei care actionneaza in spatelle liniilor inamice ,ddar pe teritoriul national.AStia ai tai se numesc spioni findca actiionau in afara granitelor Uniuniii Sovietice.

Editat de Egipteanul
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

As dori sa stiu cine ma poate ajuta cu informatii in legatura cu niste partizani sovietici.Acestia pe nume Frida Avruciscaia,Nicula Ticovschi si un necunoscut au fost trimisi in Romania de Moscova,parasutati,prinsi si executati in Tulcea inainte de cel de-al doilea razboi .Acum sunt ingropati in cimitirul eroilor Tulcea alaturi de soldatii sovietici.Astept cu mare interes informatii noi.Va multumesc

 

Ce informatii ai mai vrea? Vad ca stii destul de multe?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca de data asta Egipteanul are dreptate. Partizanii au fost aceia care au luptat pe teritoriul ocupat de dusmani. Acei care au luptat contra dusmanilor in alte tari decat a lor au fost numai spioni.

 

Ca sa fim drepti cu istoria Romaniei,in timpul WWII nu a luptat un roman contra germanilor. Partizani au fost in Rusia,Polonia si Jugoslavia.

Interesant este ca si in Italia care facea parte din Axa lui Hitler,au fost organizatii clandestine care au luptat contra nazismului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×