Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Meniuri Speciale de Party

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://redactia.ro/gabriela-firea-din-nou-nasa-de-botez-ce-tinuta-a-ales-de-aceasta-data-fostul-primar-al-bucurestiului-145361?utm_source=Haihuin2.com&utm_medium=Referral&utm_campaign=fidmee

Meniu select la botezul cu Gabriela Firea nașă

Cum era de așteptat, primarul din Butea a ales un meniu select pentru botezul celui de-al treilea copil, care îi are ca nași Gabriela Firea și Florentin Pandele.

Ca aperitiv, s-a servit un platou cu pepene galben, prosciutto, pastramă de cerb, salam de cerb și mistreț, terină de cheddar cu fistic, pară umplută cu cremă fină de brânză și somon afumat și un coșuleț cu rucola și surimi, potrivit BZI. S-a servit inclusiv o gustare caldă: fileu de șalău cu busuioc roșu, orez sălbatic cu unt și parmezan și vinaigrette din busuioc verde.

Ca felul principal, meniul avea aripioare de purcel și salată de rucola cu roșii cherry și parmezan.

Și la capitolul dulciuri, meniul a fost la fel de bogat! S-au servit prăjituri cu lămâie, prăjituri cu foi caramel și tort cu cremă mascarpone și fructe de pădure.

*Poate sa fie ghid la cineva pentru o petrecere, dar de "aripioare de purcel" inca n-am auzit  :o:*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2017-2-delelott-001.jpg

https://www.csabaikolbaszfesztival.hu/

Nu exista musafir sa refuze ceva din poza de specialitati afumate maghiare.  Zilele astea se tin un festival de 4 zile cel putin in Békéscsaba unde concureaza carnaturile, dar si sarmale pe langa salamuri si tot ce se mai poate prepara din carne.   S-a deschis si primul restaurant cu specific tiganesc maghiar, in Ungaria NU este discriminator a spune cuvantul tigan.

https://www.csabaikolbaszfesztival.hu/hirek/2021-10-28-a-kira-konyhan-mar-keszulnek-a-kolbaszfesztivali-ciganyetelek

Specialitatile casei sint: - cigánykáposzta,  cigánypecsenye, cigány sültkolbász, dar si Salam de Sibiu care ajunge si in America ca si renumita muzica tiganeasca maghiara din localuri americane selecte.   Mi se pare ca nu este prea veche traditia festivalului, insa restaurantul este o noutate.   Pe video de mai jos arata despre friptura tiganeasca la fel foarte renumit si peste granitele maghiare. 

https://video.search.yahoo.com/search/video;_ylt=Awr9CWvCy3thlQYARP5XNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=cigánypecsenye&fr=mcafee#id=17&vid=c4ce18aba933104ea05325980aded04a&action=view

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evenimentul celebrat de bunica din partea tatalui era Ziua onomastica Márton pe 11 Noiembrie   Szent Márton din Tours, un Sfant foarte celebrat in Ungaria.  Erau multe lucruri de care se bucurau adultii la masa si in afara case cu ocazia asta, erau defilari de nu stiu ce dar se manca o gasca precum de Thanksgiving este un curcan intreg.  Pe langa, se gatea mai mult chiar decat pentru Craciun dar si multe prajituri, ghicire de viitor si vremea in anul ce vine, ploi-seceta, maritisuri se aranjau, facea mare praf ziua asta.   Pana sa inteleg si eu ceva, deja familia era in 4 colturi al lumii, nu ne mai intalneam, s-au oprit si traditiile dar tin minte intreceri de rupt osul din pieptul gastei cat era de important, cred ca era trecut si in Cartea Mare al Comunei cine a castigat ...   Fiecare familie avea o gasca umpluta sa nu in cuptorul de paine,  familiile erau impreuna, noi copiii ne intalneam cu verisorii din Oradea si Gheorgheni la Sighet, era mare eveniment dar aici nu gasesc o Gasca mare doar curcan si n-am cum sa ajung undeva intr-un loc mlastinos sa cumpar, Louisiana ar fi ideal ca in raurile din Arizona nu curge apa ...

In Europa de West am preparat ultima oara gasca, se gasea fara probleme, aveam si prieteni destui la masa care apreciau invitatia si efortul.   

Chinezul are doar rata, rau nu este ca face la comanda, odata am comandat dar mi-e gandul la Gasca, sora mea voia sa manancesi a dat si comanda odata dar data de toamna asta mie nu-mi convenea sa calatoresc.    O sa vad la ce concluzie ajung dar voi fi tot cu gandul la un Martin!!!

Ceea ce este alb pe poza este o paine coapta in aburi, in forma de franzela si feliat inainte de servit.   Se mai ofera si langa carne in stil Vanatoresc.  Stiu sa-l fac dar rar am chef ca familia vrea altceva, in Ungaria este la moda.   Cine are chef de un mare party, are ocazie sa se bucure inainte de Postul Mare de o gasca pe masura, vin nou desigur si altele.   

  Martinigansl_mit_Rotkraut_und_Serviettenkn%C3%B6del.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minunata carnea de gasca. Dar supa e ceva ce nu am mai gustat. 

Gasca e o oratanie foarte desteapta si obraznica. Incredibil de idaratnica. 

Cârdul se deplasează singur la pășune și când vine seara ajunge acasă fără probleme. Puii sunt sensibili, cresc destul de încet și fac o afecțiune la gât de la apa în care se bălăcesc și mor. 

Daca ai un gascan în ograda nu ai nevoie de câine de paza. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu se facea supa din rata sau gasca, doar o supa acrita cu smantana in farfurie de fiecare persoana dupa gust.  L-as asocia cu ciorba, dar atunci inca nici nu stiam romaneste dar nu era un cuvant folosit in zona decat mult mai tarziu, dupa ce a venit la putere Ceausescu, si dupa o vreme cand si-a dat seama ca exista si o zona Maramures.   

El a inceput de prin 1966 iarna cu cantareti sa faca cunoscut si partile romanesti al tarii, si pe langa ei si ce se manca in sud ca nici de Mici habar n-aveam sau de multe mancaruri, nici de Salata de Boeuf sau Maioneza n-a auzit nimeni, dar nu numai noi in Maramures eram "in bezna" ca nici Vinete nu se manca decat rar de cate cineva in locuri unde se cultiva poate.

Informatia circula pe picioare scurte, unde locuiam la Suseni, NIMENI inafara de tatal meu nu manca Vinete!!!   Era adus la aprozar si nu se vindea rosii de conservat cu sute de kg daca nu se cumpara si un numar de kg de Vinete care nici nu erau dusi macar acasa, ci lasati in fata magazinului.  Cu Banane s-a intamplat la fel peste 20 de ani ca erau verzi si se innegreau ca si Vinetele la taiat crud, erau considerate otravuri ca nici la capre nu se dadea sau la porci sa strice gustul carnii.     

Problema era mancarea cand veneau Bucuresteni la Sighet ca nu le placea nimic de pe lista restaurantelor care erau specialitati maghiare si nemtesti.   Nu exista Leustean, decat la bunica mea in curte ca doctorul i-a prescris bunicului bai in Leustean uscat contra Cancer de Prostata, a murit in 1960 parca, stiinta de atunci era mai naturista cand inca nu era clar nimic cu aceasta boala.   Romanii din zona nu mancau asa ceva ca toti credeau ca este doar o planta medicinala cu miros neplacut.   Nici "bors" nu era un cuvant folosit decat in maghiara, inseamna piper, se pronunta exact ca in romana.      

Cu toti mancau supa sau zupa-i ziceau romanii din Maramures dar arata cu totul altfel decat ce mancam noi.  Am auzit doar, ca n-am fost in nici o casa invitata sa ma conving desi eram vecini.    

Din pieptul de Gasca macinat se faceau sarmale in amestec cu carne de porc gras dar n-am gustat niciodata ca nici aburii nu voiam sa ma ajunga.   Crestea si bunica gaste ca eram langa apa si le placea acolo, dar n-am avut probleme cu gaturile puilor din cate-mi amintesc.   Se topea toata Gasca de grasime ca era valoroasa untura, se punea intreg in cuptor in ceva vas mare de tot ca la sfarsit inota in grasime pasarea redusa la piele si oase aproape.   

Da' ce ma fugarea gascanul prin curte si eram mica, de 4-5 ani ... aveam si caini destui ca se taia animale destule si era nevoie de paza serioasa.  In plus aveam si Armata Rosie Rusa, Granicerii de garda in permanenta stationau la Campulung la Tisa si treceau prin curtea noastra sa fie mai aproape de locul lor de dormit si stat cand nu trecea tren marfar cu cateva sute de vagoane cu marfuri romanesti, tribut de razboi parca se zice.   Pazeau vagoanele cu arme, parca voia cineva sa treaca dincolo, voi le vedeam din geam numai actiunile cum bagau niste fiare in grane, sulite sau lance ascutite cum vedeam in filmele din Roma antica, dar numai pasari zburau in jur ca se saturau de mancare inainte sa treaca trenul dincolo. 

Gara a devenit o ruina ca din '89 nu mai circula NIMIC pe acolo, doar liniile ferate marturisesc ca a fost candva trafic si viata acolo ca rusii au sine mai largi cand intra in Rusia, sa fie imposibil intrarea pentru starini si dusmani pe teritoriul lor!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunteți curioși ce gust are un preparat din patrimoniul UNESCO? Iată rețeta senegaleză pentru orez cu pește

https://retetesivedete.ro/sunteti-curiosi-ce-gust-are-un-preparat-din-patrimoniul-unesco-iata-reteta-senegaleza-pentru-orez-cu-peste.html   

Un preparat tradițional senegalez a devenit cunoscut în toată lumea. Este vorba de Thiébou dieune (care se traduce „orez cu peşte” din limba wolof, vorbită în Senegal, Gambia şi Mauritania). Această mâncare foarte popular în Senegal, a fost totodată inclusă, miercuri, în patrimoniul imaterial al umanităţii UNESCO.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fondue cu Branzeturi

Este bine sa ai un set special dar se poate manca si din alt vas mai gros si cu furculite normale, dar atentie ca arde iar furculitele speciale sint izolate, au manere din lemn.   Pe site se gasesc echipamentele, se poate folosi si la topit ciocolata pentru Valentine's Day sau alte ocazii, pentru branzeturi dar si pentru a prepara fondue de carne.   

Pentru Fondue cu Carne se pune ulei in cratita si se incinge.  Mai nou sint vase electrice, eu am traditionale, incing uleiul pe aragaz si pe urma pun pe un stativ pe o flacare sa nu se raceasca  si tot pe furculita lunga si izotata punem o bucata sau mai multa de carne si-l lasam in ulei sa se friga.   

Avem o farfurie plata pe care punem de pe platou cu ce dorim sa-l asortam carnea cand e gata, care este foarte repede ca se alege o carne mai scumpa care nu necesita multa procesare termica.   Se mai poate frige si cartofiori, ardei gras sau iute, peste, paine, carnaciori, mici, chiftelute la reincalzit sau felii doar din carnati, fantezia umana e larga, conopida sau broccoli, ca si in cea cu branza, dar acolo painea este cel mai important element. 

Se cumpara diferite feluri de paine dupa culoare si consistenta si se taie bucati sa reziste la branza pana aduci in farfurie si acolo-l mai tai daca e prea mare, dar atentie ca toate-s fierbinti.  Este o masa satioasa desi pare a joaca, langa branza se bea Ceai de Macese ca ajuta la digerat branza calda, vinul alb face cocoloase de branza in burta!!! 

Langa cel de carne se bea Brandy sau coniac sau cine ce vrea.   Este un moment intim, placut si festiv, gasesc eu, dischide dialoguri, ne aduce aminte de multe, nu este cina cea obisnuita.  

In europa de west se poate comanda in anumite restaurante, aici nu prea cred ca servesc nici in localul german ca mancarea maghiara domina acolo!!!   Muzica de Jazz merge bine langa de ascultat sau ceva si mai lent de dupa paravan ...  era sa uit, pentru indragostiti doar langa lumanare se ia masa asta speciala si neaparat e si ciocolata in ultima faza unde se folosesc multe fructe: pepeni galben, struguri, portocale, banane, si alte prajiturele.    Aici merge melodia lui Pink Floyd "Shine on your crazy diamond"

Daca ceva nu este clar rog sa ma intrebati.   

https://www.amazon.com/Mifroma-Swiss-Cheese-Fondue-Original/dp/B00KBLT1WQ/ref=asc_df_B00KBLT1WQ?tag=bingshoppinga-20&linkCode=df0&hvadid=80539281984649&hvnetw=o&hvqmt=e&hvbmt=be&hvdev=c&hvlocint=&hvlocphy=&hvtargid=pla-4584138858692259&psc=1  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

revelion-2022-la-restaurant-voievodal-baneasa_large.jpg

Idei doar ca nu totul pare apetisant pentru mine cel putin ... acele rulade nu-mi suna bine deloc ... ce sint ascunsi acolo???   Eu vreau sa vad ce mananc, ca a patit sotul intr-un local asiatic ceva si a zacut mult si greu, a ajuns la doctori in spital!   Eu nu pun mana decat pe ce vad ca mi-ar place, dar oua de prepelita la fel nu-i pe lista mea preferentiala si nici algele sau creveti, icre, ierburi mediteraniene sau oceanice, Jumari de Pui iuti, Curcan n-as manca cu varza calita, Ardei iute deloc.   In acele cosulete de foietaj care-s usoare de facut si acasa se poate pune altceva mai ideal de Revelion: - Salata de Boeuff sau Sauce Béarnaise sau de Ciuperci si au uitat de Piftie care apartine de Revelion, ca si Cremwurst cu Mustar sau Hrean.

Se mananca grasimi ca se bea de Revelion destul de mult in Romania, iar eu am un regim special de mancare daca vreau sa traiesc sanatos la nivel de plutire macar!!!   De asta nu merg in asemenea locuri cu lume multa, ca nu exista un colt pentru cei cu conditii medicale.  

Acum am observat ca party incepe de la ora 9:00 PM, cina trebuia cel tarziu pe la 7 sa inceapa, lumea deja e baut pan-atunci si nu mai poate nici manca ca le vine rau.   Aveti grija in ce party petreceti, dar cel mai bine este acasa!!!  

Foarte multe bunatati doresc la toata Planeta, intelegere pe o limba daca s-ar putea rezolva asta si PACE!!!

La Multi Ani 2022!!!     :drunk:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie slavit Paris sa ne punem bine cu presedintele francez sa ne trimita mai ieftin bauturile alcoolice si sa mergem acolo sa cheltuim, pe langa altele ce ne ofera turismul.

Asta-i muzica zilei pan'la sfarsitul anului langa cina care azi a fost snitel cu orez si cartofi pai ca betele de chibrit, salata verde traditional acolo, lux pe aici, 1 capatina costa 4 dolari, ca se numeste Butter Lettuce dar am terminat cu Grand Marnier si nuci Pecan si o cafea.   Nimic nu se intampla precum a fost planificat dar pe mine nu ma gaseste nepregatit nici un eveniment, doar ca am de lucrat putin.  Chiar cand ma pregateam sa mergem la fiul, am primit telefonul ca se canceleaza evnimentul pana peste o saptamana si de nervi tot cantam melodii franceze pana gateam.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×