Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Meniuri Speciale de Party

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mothers' Day este Duminica asta, florile deja s-au vandut de peste tot dar se aduce mereu sa nu ramana nimeni fara un buchet, decat eu, care nu vreau flori taiate, am in gradina si-mi sint deajuns.  La sectia de Dulciuri din alimentari cel mai popular fel este capsuni in sos de ciocolata, fructe mari 6 bucati costa 12 dolari, torturile s-au vandut din toate congelatoarele din rezerva nationala cu ocazia asta, dar s-au luat si comenzi.  Mai nou vad un buchet de flori facut din fructe cioplite sau doar felii pe betze/scobitori lungi, dar nu poftesc la asa ceva, au redus pretul tuturor fructelor si legumelor, carnurilor pentru ocazie, inghetatele nu prea ca a fost nu demult reduse, dar nu se poate reclama nimic.  Se golesc alimentarile ca lumea face acasa reuniuni si se mananca de pe gratar sau din cuptor dar sint vreo 38*C afara peste zi, lumea prefera pe terasa ca nu este indicat la iarba verde inca.   

Eu-mi fac un Tiramisu care nu se pune in cuptor, din piscoturi dupa reteta tradiitonala si mereu iese foarte bun in vas de sticla pe care am nimerit un capac la fix si sta bine in frigider pana vine cineva, ca dupa aceea am doar de spalat castronul.  Il decorez si cu niste bomboane de ciocolata de la Valentine's Day ramase in cutie nedesfacuta.  Un platou de fructe si una de legume langa branzeturi si carnuri preparate de mine si peste afumat din Norvegia cu toate alea dar pun si oua rosii pe platou ca arata frumos.    

Lumea locala tot celebreaza si 5 Mai ca acum vor fi liberi acest weekend si pot sarbatori cum doresc.  Nu beau nimic alcoolic decat ceai cu lamaie si apa minerala gazoasa cu sirop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State urmeaza un week-end lung Luni, 31 Mai 2021 Memorial Day cand iar se consuma multa mancare si bautura, nu sint mari pretentii dar sa fie destul pe gratare ca se va manca in curte nu in casa ca se va manca si mult porumb fiert sau grilat si frecat cu unt si mici pe multe gratare ca nu exista restrictii, fiecare manaca ce vrea.  Mexicanii Mananca Menudo de fiecare week-end ca-i Revelion sau 4th of July, ca mai mananca si altceva, e clar ca se aduna familiile si ei toarna cele mai mari bairamuri din sud-west si salbaticul american.   Inafara de Menudo care-i un fel de Ciorba de Burta, restul se mananca cu mana!!!   Si americanii abia asteapta sa devina unu cu mancarea, de aceea sint primiti in curte peste tot.   

Ei n-am stiut de traditii din astea si nu stau decat rar afara ca sint tantari si alte zburatoare in aer, iar una mi-a adus inca 2 perechi de prieteni din alte state in vizita la cineva dar din partea ei le-a adus la mine sa n-aiba treaba cu mancarea.   Erau mai demult pe aici si direct in spatele casei s-au dus langa gratar, nici nu voiau sa auda sa intre, le- am spus ce am gatit dar merge si gratarul ca aveaum copiii in vizita de la prieteni si ei voiau sa rada in curte ca nu intelegeau limba vorbita de noi.  Cu toti au defilat in sufrageria ca in jurul mortului sa vada masa frumos aranjat pentru musafiri, ca era cotelete de vitel umplut in cuptor, o bucata mare cu multe garnituri si salate dar s-a mutat afara totul, pana si sos-ul din cratita s-a teminat, ca si din congelator multe tocanite si pilafuri.  

Lumea se aprovizioneaza cu un mare borcan de castraveti acri, chipsuri de cartofi, orez, tortilla si de care se mai gaseste ca raftul este foarte lung in fiecare alimentara, sint si pungi de 1 metru inaltime ca si cu floricele ca sint de nelipsiit, Coca-cola si bere + cine ce mai vrea, Salsa in zeci de borcane din diferite chestii dar ardei iute domina, mie nu-mi plac, conserve de 5 litri cu fasole batuta sau boabe intregi, chifle si tortilla,, ardei iute murat.  Piesa de rezistenta o face pulpa de porc la foc mic pana devine asa de bine fiert ca se topeste in gura si se trage de ea cu mana, nu se foloseste cutit sau furculita, numele specialitatii este "pulled porc".   Tot pe aici in Sud, inainte de party lumea se duce la vanat porcusori locali din desert ca n-o sa dea bani pe carne cand alearga peste tot pe strada mai la marginea judetului, sint Javelina si vanezi cati vrei, permis nu necesita ca fac doar pagube.  Si romani merg la vanat ca si restul si n-au treaba cu carnea proaspata ca si unguri, rusi si tot neamul din Teritoriul Arizona. 

Eu de aceea NU MANANC decat prajituri in vizitele rare si scurte la oricine ma duc!!!   A fost Omu' in week-end la un fost coleg sa celebreze ceva si a revenit mort aproape, zilnic merge la un alt doctor sa-i dea ceva sa-i treaca ce are, ca si asa nu respecta nimic, nici voce nu mai are, nu vorbeste deloc cu mine ca nu vrea sa-mi spuna din ce cauza sufera, dar ma suna colegii, mi-au spus ca doar traditionalul era pe masa, deja stiau de ce nu m-am dus si eu.   Mi-au trimis si mie dar nu stiu ce a facut cu pachetul ca in casa n-a ajuns.    Bea ceai numai din toate alea si parca s-a oprit totul in gat, am oferit sa chem hornarii dar nu avea nici chef de cearta. 

Pentru noi foarte putine alimente compun un party: o floreta de broccoli, cativa cartofiori fierti sau copti in coaja intregi in cuptor, 2 pesti prajiti dar se arunca pe urma pielea si oasele si se amesteca cu maioneza carnea pentru o salata de care-i foarte gustoasa cu orez fiert si cartofi copti etc., salata din radacina de telina,  alta din varza rosie, dar si din varza normala.  Are restrictie la multe legume si fructe deja, dar fasole boabe uscate fierte are voie, doar cele albe. 

Insa in localuri nu va fi un singur loc pe tot timpul week-endului, iar din magazine va dispare si rafturile ca nu se inchide inainte de programul stabilit.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De acum incolo gratarul cu butelie de gaz sau electric se foloseste pe la noi ca focul care arde cu carbuni sau lemne sint strict interzise din cauza secetei si pericolului de incendiu.  Gatit pentru multi este doar ceva de pe gratar in America in statele din Sud unde nu sint zapezi mai inalte de o casa ... care nu vor sa manance afara zilnic sau sa comande, sa cumpere Salata de Cartofi din vitrina sau sa desfaca o conserva de fasole in stil mexican.  Acum ziarele ne reclama ce se poate comanda de la locurile unde se prelucreaza carne, de langa abatoare, ca ei trimit pachete acasa in gheata si camioane speciale direct in usa ajung la ora care vrea clientul.    Mai sint cazuri cand merg din usa-n-usa sa ofere carne in pachete vacuum sigilate de firma care l-a impachetat, adica au fost pana la pandemie si nu se stie daca o sa mai vina. Era parte din traditia in stil vechi de trai ... Once Upon a Time in America :meeting:

 

     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Celebrul bucătar Gordon Ramsay a inventat un burger care nu poate fi mâncat - Rețete și vedete (retetesivedete.ro)

In loc sa prepare pentru Ziua Copiilor niste mini burgers, s-a apucat si el sa mareasca portia, a uitat ca nu Leii din Zoo are de hranit cu atata gramada de carne.   Cand ajung mai bine, li se duc mintile si acestori celebritati, am observat, nu toata lumea stie sa gestioneze bogatia.   Pe langa restul, acel burger este aproape crud, se vede clar pe poza.   Eu nu ma inghesui la asa ceva, poate sa fie inventat de oricine se crede mare in bucatarie.  Mai nou se arunca doar unu peste altu ingrediente.   Ar fi mai bine sa invete si mamicile tinere putin la gatit pentru copiii cate ceva!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mâncaţi caviar! Merită toţi banii pentru că tratează 5 probleme mari de sănătate

Mâncaţi caviar! Merită toţi banii pentru că tratează 5 probleme mari de sănătate ... ne indruma ziarul EvZ, sa-l avem langa sampanie de Father's Day,  Sunday, June 20, 2021, este si Aphrodisiac!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Red, green and gold foods eaten at Juneteenth gatherings have special meaning (yahoo.com)

Cea mai noua Sabatoare Nationala a fost votat in lege zilele astea numit Juneteenth = the end of slavery in the United States = sfarsitul Sclavagismului in Statele Unite, iar asta desigur se va celebra cu ceva bun de mancat ca se va defila am impresia si aici strazile sint cam lungi si late.   E nou si pentru mine acest eveniment pe care eu n-o sa tin in calendarul meu si nici mancare africana n-o sa gatesc.  Totusi este interesant ca atat de mult ne indeamna sa ne aprovizionam cu alimente specifice, sa facem gratare, dar ca si alta data, fiecare mananca ce vrea oricand.    Maine este Father's Day decand America si Europa de west exista, iar pe 4 Julie este marele eveniment American, Ziua de Nastere al Statelor Unite.   E mare inghesuiala  de la ultimele zile din Mai de Ziua celori cazuti in Razboaie, Memorial Day, 1 Junie Ziua Copiilor nu este un eveniment inca, dar vor sa-l inghesuie in calendar si vor fi 6 saptamani de Carneval cu Tam-Tam cu nopti nedormite, mult alcool si altele.   Au ales luna Junie, ca sa fie inaintea Zilei de 4 Julie, sa-i ia culoarea evenimentului ca ei deja au sarbatorit si de alte evenimente nu le va mai interesa.   Protestau si niste sportivi contra niste evenimente americane, crec ca se mesteca demult aceste "succese" cu Obama, Oprah si altii, marea ducesa din ghetto cu roscatul din palatul englez, cu toti sint in asta si surpriza mare va fi cand se vor lua reclamele de la niste celebritati ca sint contra americii, ca aici se va a junge, vor un nou razboi civil!!! 

Culorile mancarurilor reprezinta libertate, alimentele componente ar fi: frunze verzi de collard sau altceva,  pui grilat si ei mai stie ce o sa nascoceasca din porc si la fel o sa vedem ce se va vinde de bucatari specializati dar iuteala in toate culorile nu va lipsi.   Pan' acum erau reclamate doar mancaruri  din zona Franceza din Mlastina raului Mississippi, numit Creol Food cu Bame si frunze verzi multe, orez si peste.    Amintesc doar ca ne vom intalni cu tema asta sint sigura, abia a inceput de ieri sa fie oficial evenimentul iar in calendar va apare doar in cel de dupa Anul Nou.   Inca nu are o bautura aparte dar pe caldura orice sticla rece 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mare party la mine azi dar era prea cald pentru gratar in curte dar pe langa asta se asfalta o strada rezidentiala si mirosul ala de cauciuc ars inunda si infecta aerul.   Se mai amesteca cu miros de carne de porc cand sufla vantul, dar n-as fi stat afara decat un timp minim cand arunc gunoi sau dau ceva de mancare pisicilor.   

Am facut eu hamburger ca nu-mi place doar acel pumn de carne fara condimente, am mai facut cartofi prajiti dar fiind noi cartofii, s-au cam prins dar au iesit grozavi in ulei de floarea soarelui cu sare de mare pe deasupra.   Salate multe feluri am avut ca si fructe tocate, maioneza, tartar sauce, rosii, castraveti acri si paine cu Maia nu drojdie din San Francisco, reteta e de acolo ca nu importam si paine, ca n-am mai gasit chifle de care voiam, e numit Sourdough Bread si inghetata "salted caramel nebuneala" la desert.  In cupe se punea si fructe si altele. 

E mult mai multa munca decat am scris despre, desi pare ceva cunoscut nu mare specialitate ce am pus pe masa, este de sezon si pentru ocazie, in plus nu avea gust comercial dar am transpirat putin pana am terminat totul.   Nu se stie cum va fi vremea, daca apare o furtuna biblica, se citesc  mătăniile fara curent electric, se intampla de mari evenimente sa fie si vreme rea, odata de Thanksgiving s-a intamplat.  Multi doar seara destul de tarziu programeaza cina si totul e in cuptor cand se stinge lumina si gazul.   Eu gatesc si atunci cu noaptea in cap sa am mancarea gata la pranz, nu noaptea, ca nu mananc si altceva in acea zi decat curcan.    Pe prima poza este cutia in care se vinde inghetata.               

Blue Bunny Salted Caramel Craze Frozen Dessert, 46 Fl OzGet a spectacular loaf of sourdough bread with a …

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slide 1 of 28: Fancy a bowl of crispy garlic mushrooms, followed by fish swimming in cream and finishing with flambéed favorite Crêpes Suzette when you dine out? You might struggle, unless you’re eating in a deliberately retro-cool restaurant or find a spot where time has stood still. Here we look the most popular dishes from the past century that have fallen out of fashion and disappeared from all but the most old-school of restaurant menus.

Excelenta reteta de grupuri mici sau mari la o petrecere, in State este aproape necunoscut, Fondue, specialitate Elvetiana de mare renume. 

Abia costa ceva in comparatie cu carne, n-are reteta fixa, se poate pune orice pe masa ca se poate trece prin branza topita!!!   Ceai de Macese se ofera nu vin alb care reactioneaza in stomac cu branza topita, stiu ei ce-i al lor. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slide 1 of 21: They are the mainstays in the grocery store deli department and the best friend to every party platter on the planet. But you don't have to stick to your run-of-the-mill turkey sandwiches when it comes to your favorite cold cuts. Here are 20 great meal ideas you can try.

Mezeluri Americane, asa arata o vitrina in delicatese, se potrivesc pentru oricare party si nu se poate da gres cu aceste articole preparate, ca lumea le adora si le prefera inaintea oricarei alte specialitati!!!   Chifle sau felii de paine, unt, maioneza, mustar si alte sosuri de salate, muraturi, legume si salate foarte multe, branzeturi si fructe.   Toata lumea va aprecia evenimentul.  Esential este sa fie feliate toate, usor de asamblat un sandwich :chef:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ziua Nationala al Ungariei mancam specialitate maghiara dar impartim cu vecini bolnavi si batrani care nu pot prepara mancare si comanda mereu ca-s multe posibilitati, dar nu este ca si ce gatesc eu.     Abia au grija si de caini, sint cu ei demult, unu din vecini a fost politai, ingrijeau sotia si copiii.   Unul din caini al altui vecin are proteza la un picior, sotul afla aceste informatii ca eu nu ma opresc sa le intreb ce mai fac, nici nu stiu cine unde stau, dar el cum se ocupa cu irigarea gradinei si se plimba pe jos mai mult ca mine, cunoaste la o mila patrata pe toata lumea.   

Acum prepar si salata de castraveti si voi fi gata de curand, deja totul este portionat.   Fructe sint la desert: pepene cu miez rosu, altu cu miez verzui Honey Dew melon, si cu miez galben, cantaloupe, piersici albe, mango, pere, ciresi negre, afine.   

Parca este interzis gratarul cu carbuni sa nu arda ceva, dar pe vremea asta nu se stie cand vine ploaia, nu se gateste afara!

Viata Lunga Ungaria!!!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×