Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Meniuri Speciale de Party

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cele mai multe vad ca sunt pe baza de peste si fructe de mare.

 

Toate acele tari latine prefera fructele de mare si pestii ca au locuri destule de pescuit.

Carnea de vita sau de alte animale mari la ei este alta traditie si obicei, mai mult vacarii, gaucho, cow boy sudamericani maninca departe de lume acele bucati de friptura de vita care sint renumite la gust si totusi nu prea le place. Fasolea neagra mai este pe farfuriile lor indiferent de ocazie!!! Iar fructele din padurile virgine al Amazonului la fel sint foarte cautate ca sint nepoluate inca si nu altoite si au gustul original.

Avem un magazin cu asemenea produse dar rapid se goleste dupa ce vine marfa noua, ca lumea asteapta in usa sa prinda ceva pana se uda pe rafturi ca-si pierd din valoare prin udare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca mai tine sezonul de Carnaval si saptamana asta, cea mai mare trecere au mancarurile care se pot lua cu mana si plimba cu ele prin parcuri, sali de distractie tip saloon, strazi special amenajate, etc, unde nu trebuie respectat eticheta de masa. Tineretul se misca, danseaza dar are nevoie si de mancare sa functioneze si sa bea si bere sa stinga setea. Cele mai populare sint in americi cele mexicane, taco, buritto si orice se poate impacheta sa nu cada nimic afara si sosurile incluse sint usor de consumat oriunde.

Chipsurile iar au luat avant cu sau fara sosuri de branza topita si ardei iute dar si pizzele mai simple si mai mici desigur individuale sint foarte populare pe ringul de dans!!!

unde ajung si cu rucsacul pe spate si tot ce mai au in posesiune. Mai apar si carnati in diferite invelisuri de coca de paine sau mamaliga si prajite in ulei, sau in sud la New Orleans caltabosii Boudain se vinde fiert pe bat ca specialitate, contine mai mult orez.

Street Parties a devenit o forma de distractie avansata pentru tineret fara mari pretentii doar de observat ceva deosbit de preferinta de absorbit totul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cinci alimente seducatoare pentru Ziua Indragostitilor

 

 

Postat de culinar

culinar.ro

 

Vrei sa pregatesti ceva special pentru cina de Sfantul Valentin? Iti doresti sa iti seduci partenerul cu ajutorul unei mese delicioase? Afla ce alimente nu ar trebui sa-ti lipseasca din meniul de Ziua Indragostitilor.

 

Ti-ai facut planuri ca de Sfantul Valentin sa pregatesti o cina la lumina lumanarilor, ori poate preferi sa iti scoti jumatatea la un restaurant intim? Importanta nu e doar atmosfera, ci si mancarea pe care o veti servi. Expertii nu au demonstrat inca faptul ca anumite alimente contin substante ce pot aprinde pasiunea, dar ne asigura ca forma si gustul unor alimente pot avea efecte afrodisiace. Iata ce alimente ar trebui sa faca parte din meniul de Ziua Indragostitilor:

 

Fructe de mare

 

Stridiile nu sunt doar un cliseu, potrivit expertilor, acestea fiind o sursa excelenta de zinc si proteine slabe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la TV niste idei de party de strada excelente in tarile arabe, un fel de carnaciori

mai mari ca micii de pe gril invelitei intr-o pita bread de al lor si esti bun de dansat samba toata noaptea!!! Asta in Maroc, dar au aratat si din Dubai obiceiuri de a manca noaptea pe strada in niste localuri tipice bunatatile originale care ajung pana la cocoasa camilei de la un desert, pe un platou ceva dulce cu branza si sos de zahar sau de miere

de-mi venea sa atac televizorul!!! Pui prajiti domina planeta in orice colt al lumii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu invitatii la masa curand si ma tot gandesc ce sa ofer la cina. as vrea ceva cu alt specific decat scandinav. romanesc ar fi dragut, ar gusta si altceva. insa eu gatesc mai slab, fara ulei, nu prajesc. aveti ceva idei mai 'sanatoase' dar gustoase?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu invitatii la masa curand si ma tot gandesc ce sa ofer la cina. as vrea ceva cu alt specific decat scandinav. romanesc ar fi dragut, ar gusta si altceva. insa eu gatesc mai slab, fara ulei, nu prajesc. aveti ceva idei mai 'sanatoase' dar gustoase?

 

Sint de varsta ta sau aproape musafirii ca de multe ori si asta e important de stiut, insa eu nu stiu cat sint de populare in Scandinavia pastele italienesti???

Poate una din entre's ar fi pasta pene cu ceva sos si snitele mici din pui, sau aripioare sau cumparate intr-o punga mare si bagate in cuptor.

E primavara si asparagus sa fie acolo neaparat! ... un pic fiert si cu vinaigrette, sau sos Ranch sau maioneza sau doar ulei!

Paine cu usturoi, adica un baguette taiat in lung si uns cu usturoi ras frecat cu unt, un pic de boia pe deasupra si patrunjel foarte fin tocat, in cuptor sa fie crocant si se taie in bucati.

O oala de fasole boabe fierte, poate fi si cu sauce.

O paine cu coaja tare scobita cu atentie si umplut cu spanac cu smantina stil maghiar, se serveste rece ca un deep pentru crudiatati sau chipsuri.

Miezul painii se praface in crutoane pentru salatele de pe platoul mare!

Un mare platou de mici facuti pe gratar langa toate astea si niste bere :good:

 

O mare oala de sarmale ... cu afumatura sau piftie :stars:

 

Cumperi un brisket si-l condimentezi bine, in cuptor pentru 2 ore, cu cartofi evantai!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am 2 sieri la rand musafiri. trebuie sa-i impart pentru ca nu prea au multe in comun unii cu altii. gasca noastra vine sambata la cina si stiu ce sa le dau, dar vineri vin parintii lui, fratele lui..familia. mama lui gateste atat de bine, mereu ma pune in incurcatura cand ii chem la masa. tort am zis ca o sa cumpar si o sa ascund orice urma ca-i cumparat :))

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Framanti de o paine dar il lasi putin mai moale coca, il intinzi si pui un cotlet de porc pe ea si carnati daca vrei si-l rulezi, in cuptor pentru 2 ore, si-l servesti cu salata verde sau muraturi si ce mai vrei.

Este foarte elegant menu ca painea-l decorezi putin inainte sa-l pui in cuptor, cu niste

modele din coca si taieturi fine de cutit si seminte de mac sau susan pe deasupra. Carnea e cruda dar bine condimentata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×