Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Prajitura cu branza ... Patiserie

Postări Recomandate

Invartita moldoveneasca (cu branza)

 

 

Ingrediente

 

Pentru aluat:

 

500g faina

putina sare

1 ceasca de lapte

2 linguri de unt

 

 

Umplutura:

 

500g branza de vaci

6 oua

1 cana de zahar

1 pahar cu stafide

1 lingura zahar vanilat

coaja rasa de lamaie

praf de scortisoara

 

Mod de preparare

 

Faina, laptele, untul si un varf de sare se amesteca si se framanta bine intr-o coca, dupa care se lasa la cald jumatate de ora, timp in care se face umplutura. Toate ingredientele pentru umplutura se amesteca impreuna pana se obtine un amestec omogen.

 

Aluatul se intinde intr-o foaie lunga, cat de lata iese si cat mai subtire. Se unge cu unt topit, se acopera cu un strat de umplutura, se ruleaza si se aseaza in forma de spirala intr-o tava rotunda si adanca unsa cu unt.

 

Se da la cuptorul incins pentru jumatate de ora, se pudreaza cu zahar vanilat si se serveste calda.

 

Mod de servire

 

Invartita moldoveneasca se serveste taiata ca un tort, cu sirop de vanilie sau de fructe alaturi.

 

 

culinar.ro

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama face placinta asta de cand eram mici. dar si aluatu si umplutura le face mult mai simple. importante sunt laptele si vanilia.

pune 4 rulouri din astea in tava, le coace si cand sunt gata, asa fierbinti, toarna peste ele lapte fierbinte cu vanilie. le mai lasa in cuptor vreo 10 min si cand le scoate pe masa semanam foaaaarte tare cu niste godaci flamanzi.... :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place daca are multe, multe stafide ! :yes:

 

Sambata am de gand sa le fac, daca ma simt mai bine si o sa pun un extra pumn de stafide pentru tine ca am acasa si currants sau Corinthian raisins, mult mai marunte ca stafidele

dar tot boabe de struguri de stafide negre sint. Am la decoratii in cutia mea cu bunatati de abia-l mai pot inchide ca mereu cumpar ceva daca vad o noutate sau raritate. Chef sa am sa le prepar!!! dar deja am cumparat si branza si restul ce-mi trabuia ... n-am scuze!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×