Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Intrebari pentru cetateni ... dar si pentru politicieni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astazi la o emisiune TV, socrul guduraului lash si idiot de Ponta, a aparat marsavia de azi a ginerelui sau cam in acest fel, si anume la intrebarea din ce cauza parlamentul nu schimba legile strambe privind numirile in justitie, legi care nu au fost votate de parlament, ci impuse prin asumarea raspunderii.

 

Raspuns: Poi nu ati vazut asta vara ce scandal a iesit cu UE pentru ca am schimbat o lege?

 

Intrebare: Poi daca e asa, la ce dracu mai avem nevoie de un Parlament cu 70% daca parlamentului ii este frica sa faca si sa voteze legi?

 

Doar ca sa-i rasfatam pe parlamentari cu salarii de lux si cu multe privilegi babane castigate prin scumpirea painii celor care sufera de frig si foame din cauza impotentei lor?

 

Chiar nu le e rusine sa vorbeasca asa?

 

O asemenea harababura, atata prostie si atata impotenta si idiotenie ... nu cred ca poti vedea nici macar la "parlamentul" local al triburilor de canibali din Papua Noua Guinee.

 

Ce rusine !

Editat de Sikaryan
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fostul procuror Ponta, la scurt timp dupa ce a intrat in viata politica (cu sprijinul lui Nastase si Ilici) a fost numit "micul Titulescu"!

 

Acum dupa ce si-a dat examenul, si vedem ca s-a dovedit un lash si un parsiv infartit cu basescu si ne-a dovedit ca este tot un PSD-ist la fel ca cei vechi, adica un om de rahat, ... oare nu vi se pare mai nimerit sa fie denumit "marele fisulescu" in loc de micul Titulescu, adica tot un partz al marelui beshinescu?

 

Eu cred ca sarmanul Titulescu s-ar rasuci de necaz in mormant, daca ar stii cu ce jigodie a fost comparat!

 

Chiar atat de putin respect sa avem pentru marile noastre genii incat sa ii comparam cu astfel de ciurucuri murdare?

Editat de soimos1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presedintele Basescu s-a exprimat in repetate randuri ca doreste cat mai repede o Europa Stat Unit si Federal, adica o Europa fara state nationale, idee pe care a repetat-o si la Congresul P.P. European care s-a tinut as-toamna la Bucuresti, idee inganata si de Frau Merkel dar si de Comisarul Baroso, dar si de pastorul Tökes.

 

In acest context si acum in prag de noua reimpartire teritoriala a tarii, romanii din ce cauza se supara pe ungurii care vor o regiune a lor cu o autonomie proprie intr-un viitor spatiu geografic European care nu va apartine Romaniei, dar este un teritoriu pe care si asa-l populeaza majoritar?

 

Oare de ce nu ii deranjeaza pe romani faptul Basescu vrea sa desfinteze Romania, dar vedem ca ii deranjeaza faptul ca ungurii vor o autonomie intr-un spatiu European in care nu va exista nicio tara numita Romania, (pentru ca se pare ca "experimentul romanesc" (de distrugere a Romaniei) care vedem ca are loc chiar sub ochii nostrii, experiment sustinut si de Basescu, Barosso si Merkel, se refera tocmai la desfintarea Romaniei ca prim exemplu prin care se doreste a se da "tonul" si altor tari din UE pentru infintarea Statului Federal European)?

 

Pai daca tot sunteti de acord cu desfintarea Romaniei, atunci ce aveti cu ungurii care isi doresc doar o regiune formata pe criterii etnice si o autonomie ?

 

Nu vi se pare ca o asemenea atitudine antimaghiara ca fiind absurda si fara sens?

Editat de soimos1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu vi se pare ca o asemenea atitudine antimaghiara ca fiind absurda si fara sens?

 

 

Multe mi se par absurde, Soimos, dar pana de curand am crezut ca nu pricep eu pt. ca nu am toate datele problemei. De curand, am inceput sa ma informez pe cate o chestiune punctuala si tot absurda mi s-a parut. Oi fi proasta. Mai studiez problema, mai culeg date si daca descopar ca nu sunt proasta eu, ci de fapt chiar sunt absurde PREA multe, voi vedea ce e de facut.

Pt. cei treziti mai demult, sper ca stiti ca exista http://www.activewatch.ro/ro/acasa/ si, mai ales, http://www.activewatch.ro/ro/implica-te//fii-voluntar-activewatch

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vi se pare ca o asemenea atitudine antimaghiara ca fiind absurda si fara sens?

Toate au un sens, dar nu cel declarat.

Tema Tinutului Secuiesc are rolul sa justifice opozitia le autonomie locala, la descentralizare.

Cum nu pot spune ca se opun descentralizarii afirma ca se opun dezmembrarii statului unitar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate au un sens, dar nu cel declarat.

Tema Tinutului Secuiesc are rolul sa justifice opozitia le autonomie locala, la descentralizare.

Cum nu pot spune ca se opun descentralizarii afirma ca se opun dezmembrarii statului unitar.

Eh ...asta mai are un sens logic!

Dar ce te faci cu regionalizarea ?

Aia nu miroase a descentralizare?

Eu cred ca DA!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat. Regionalizarea paote fi o forma de centralizare.

In loc ca guvernul sa discute cu 41 de consilii judetene, negociaza cu 8 guvernatori regionali.

Daca guvernatorii regionali vor fi inzestrati cu puteri mari in ce priveste adminstrarea fondurilor, si consiliile judetene deposedate de atributii de repartizare a banilor, atunci putere se centralizeaza.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat. Regionalizarea paote fi o forma de centralizare.

Asa poate fim dar nu si in cazul in care regionalizarea are ca scop tocmai descentraliyarea si integrarea in Euroregiuni!

 

Daca guvernatorii regionali vor fi inzestrati cu puteri mari in ce priveste adminstrarea fondurilor, si consiliile judetene deposedate de atributii de repartizare a banilor, atunci putere se centralizeaza.

Se centralizeaza la conducerea regiunilor, dar cum statele nationale se vor desfinta, Euroregiunile vor avea puterea fostului stat!

De exemplu Euroregiunea DKMT (in rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare din ce cauza populatia Romaniei, indiferent daca e vorba de cetateni sau politicieni, NU stiu sa faca deosebirea intre DEMOCRATIE si Democratia Parlamentara?

 

Oare ei nu au invatat din istorie ca DEMOCRATIA se exercita in STRADA si asta incepand cu Democratia din Grecia antica?

 

Ei nu observa in jurul lor ca Democratia Parlamentara este pe toata planeta un sistem care doar mimeaza democratia, un sistem parsiv care in realitate este indreptat impotriva propriului popor, si asta nu numai in Romania, ci in toata lumea.

Parlamentul NU reprezinta poporul ci INTERESELE unui grup de oameni grupati in asa zise partide, de "politicieni" corupti si interesati care cu nerusinare capuseaza si batjocoresc poporul, si vand tara pentru intereseul lor de javre egoiste si egocentriste cu soricul gros !

 

Oare nu vedeti ca aceasta realitate este evidentiata in lume de diferenta intre protestele de strada din Turcia si Brazilia, unde putem observa deosebirea enorma intre modul de abordare a protestelor de catre retrogradul prim ministru al Turciei Recep Erdogan, si modul opus de abordare al Presedintei Braziliei Dilma Rousseff, care arata multa intelegere fata de protestantii care au iesit in strada cu sutele de mii, si apreciaza ca ceea ce se intampla pe strazi este o forma de manifestare a adevaratei democratii?

 

Nu ati observat asta vara la referendum ca nimeni nu v-a bagat in seama, si iata cum ii baga in seama toata planeta pe turcii si pe brazilienii care au iesit pe strazi ca sa se manifeste DEMOCRATIC?

 

Oare cand o sa ajunga si romanii la nivelul de cultura politica sa inteleaga asta, si sa accepte sa se manifeste democratic?

Oare atunci cand va exista o adevarata clasa mijlocie si o patura de intelectuali adevarati?

Pina atunci tineretul studios nu are nimic de zis? Este el multumit de felul in care este condusa tara?

Editat de burebista13
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×