Sari la conținut
Forum Roportal
Leomessi03

Cum pot face o aplicatie .exe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari,

 

In primul rand imi cer scuze daca subiectul deschis de mine,se mai vorbeste in alta parte despre el.Am cautat ceva asemanator si nu am gasit.

 

 

Bun,pe mine ma intereseaza cum as putea sa fac o aplicatie .exe cu instalare sau fara indiferent.Sa cuprinda 2 casute de autontificare,iar datele celui care se conecteaza sa fie trimise pe un mail.

Editat de Paul Brahtl
Eliminat bold.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Sunt nou pe acest forum,ma gandesc ca poate aici voi primi raspunsurile de care am nevoie.Am cautat peste tot cum as putea sa creez o aplicatie in Visual Basic si nu am gasit nimic care sa ma ajute.

Pe mine ma intereseaza sa fac o fereastra de tip Log In,(asta cat de cat am reusit sa o fac,din tutoriale).Dar partea mai grea,vreau ca atunci cand cineva se logheaza datele lui sa fie trimise pe un mail sau intr-un document la mine in calculator.Iar asta nu am reusit sa gasesc.

Folosesc Visual Basic 2008.Pnetru cine vrea sa ma ajute va id-ul meu de messenger. leomessi03 . Multumesc. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles foarte multe lucruri,am reusit sa fac aplicatia in sine,dar doar daca trec un user si o parola,daca scriu altceva inafara de ce am trecut eu,nu merge.mi-ar fii de folos daca mi-ar arata cineva cum as putea sa introduc si smtp,ce coduri trebuie sa scriu in ea.Nu se pricepe chiar nimeni la asa ceva??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei chiar mura in gura, uite:

 

in header treci

 

Imports System.Net.Mail

 

 

apoi pentru trimitere email folosesti codul

 

Dim smtpServer As New SmtpClient()

Dim mail As New MailMessage()

smtpServer.Credentials = New Net.NetworkCredential("adresa_ta@gmail.com", "parola_ta")

'using gmail

smtpServer.Port = 587

smtpServer.Host = "smtp.gmail.com"

smtpServer.EnableSsl = True

mail = New MailMessage()

mail.From = New MailAddress("adresa_ta@gmail.com")

mail.To.Add("adresa@unde.trimiti")

mail.Subject = "Test"

mail.Body = "tst"

smtpServer.Send(mail)

MsgBox("Mail Sent Succesfull!")

 

evident, va trebui ca in cod sa modifici corespunzator contului tau de email si mesajului ce vrei sa il trimiti.

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Verifica daca ai pus bine adresa ta de gmail si parola. Eu am facut proba cu doua conturi de gmail si la ambele a functionat perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Verifica daca ai pus bine adresa ta de gmail si parola. Eu am facut proba cu doua conturi de gmail si la ambele a functionat perfect.

 

 

Am pus adresa mea de gmail,dar imi trimite decat ce e scris in mail.body = "tst" iar ce scriu la user si pass nu imi apare.Am omis sa fac ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Am facut un executabil in vb 6.0 si pe w 7 32 de bitio ruleaza fara probleme. In schimb in w7 64 biti imi cere msstdfmt dll. file. Am incercat sa instalez dll-ul respectiv si in continuare imi cere acelasi lucru. Paradoxal pentru mine este faptul ca o alta aplicatie realizata tot in vb 6.0 se deschide fara probleme in w7 pe 64 biti?

Am gresit eu pe undeva? trebuie sa bifez in reference ceva inainte sa definitivez aplicatia?

va rog sa ma ajutati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pune dll-ul respectiv si in folderul unde se afla executabilul si undeva prin folderul windows/system... (nu stiu exact numele)

 

daca nu functioneaza incearca sa compilezi si pe w7 x64

 

alte aplicatii care nu au nevoie de acel dll pot rula...

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×