Sari la conținut
Forum Roportal
Greenro

Am schimbat sursa si nu mai merge

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

Astazi eram acasa la parintii prietenei si din vorba in vorba s-a ajuns la faptul ca li se aprinde greu calculatorul. M-au rugat sa ii ajut, in principiu sa ma uit asa la el poate vad ceva. M-am dus si am apasat butonul de power, sursa a scos un zgomot si s-a stins, apoi iar, pana s-a aprins. L-am inchis, am deconectat toate firele, l-am desfacut, i-am scos sursa, am pus alta mai puternica (prima era de 300W, asta de 380) si l-am aprins. Pana aici toate bune si frumoase, dar cand sa apara windows xp logo screen s-a restartat. Aparea 2 secunde logo-ul si bara aia pe unde trec linii albastre si se restarta. L-am desfacut din nou si am pus alta sursa, tot de 300W si s-a comportat la fel. Am pus din nou sursa veche si, ca sa vezi, nici atunci nu a mers, facea exact la fel si anume se reseta la 2 secunde dupa ce aparea logo screen. Am scos ramii, i-am pus la loc, am verificat daca sunt toate firele conectate de la sursa (2 pe placa de baza, 1 la hard si 1 la dvd) si erau, am verificat si alte cabluri si totul pare in regula. Eu o sa incerc in zile urmatoare sa iau cate o piesa de la el sa o pun in alt calculator sa vad daca merge, dar pana atunci ma gandeam ca poate aveti voi o parere sau o idee in legatura cu asta. Orice raspuns este binevenit:D Ma simt foarte naspa ca i-am stricat calculatorul omului (cel putin pentru o seara), dar chiar nu ma asteptam sa se intample asta... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deja era pe butuci. n-ai nici o vina. bine, ei te considera pe tine vinovat

 

incepe cu ramul sa testezi(pune o placuta pe rand sau alta care stii ca e buna), apoi hardul.. poti sa folosesti si softuri memtest86 de pe ubcd sau hiren's boot

 

oricum astea iti vor lua timp.

 

sa intri in bios si sa te uiti si la temperatura daca e ok

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×