Sari la conținut
Forum Roportal
Lucian112

Caine sau catea ( incepator mioritic )

Postări Recomandate

Nu stiu daca am publicat topicul unde trebuia dar sper sa imi raspunda si mie cineva.Vreau sa imi achizitionez un ciobanesc mioritic si nu stiu ce sa imi iau (Un caine(mascul) sau o catea(femela)...Locuiesc la casa si doresc sa fie rau pentru paza...

 

Doresc sa imi spuna si mie cineva ce sa aleg pentru a fii mai rau pentru a latra si el sa nu fie puturos... Un caine sau o catea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi achizitionez un ciobanesc mioritic si nu stiu ce sa imi iau (Un caine(mascul) sau o catea(femela)... Locuiesc la casa si doresc sa fie rau pentru paza ...

 

N-am caine doar 3 pisici, insa ... sint convinsa ca indiferent ce caine ti-ai lua, tot va deveni ca stapanul ca-l imita precum si pisicile. Daca n-ai turme, de ce-ti trebuie ciobanesc??? n-as gasi idee buna sa-ti cumperi un caine care a trait liber in munti si-l pui in curte la Bucuresti, s-ar simti inchis in puscarie, ar fi o tortura pentru pentru animal sa n-aibe acces la loc de alergat. Au mai facut si altii si cainele a murit de suparare ca nici sa latre n-a avut voie, ca sint legi in orase americane ce au voie sa faca si cainii!!! Considera si asta cand decizi sa-ti alegi rasa, dar si pe vecinii tai cu latratul ca nu pe toata lumea incanta ideea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am caine doar 3 pisici, insa ... sint convinsa ca indiferent ce caine ti-ai lua, tot va deveni ca stapanul ca-l imita precum si pisicile. Daca n-ai turme, de ce-ti trebuie ciobanesc??? n-as gasi idee buna sa-ti cumperi un caine care a trait liber in munti si-l pui in curte la Bucuresti, s-ar simti inchis in puscarie, ar fi o tortura pentru pentru animal sa n-aibe acces la loc de alergat. Au mai facut si altii si cainele a murit de suparare ca nici sa latre n-a avut voie, ca sint legi in orase americane ce au voie sa faca si cainii!!! Considera si asta cand decizi sa-ti alegi rasa, dar si pe vecinii tai cu latratul ca nu pe toata lumea incanta ideea.

 

Daca ar fii asa cum zici tu .....( Hai sa imi iau ciobanesc german)-Aaa stai asa ca si ala e pentru Politie si la mine in curte nu e Politia:))....hai sa imi iau (caucazian, bucovina, mioritic) Da stai asa ca astia sunt pentru Oi eu n-am oi...cel mai bun de paza ( Pichinezu ala da e pentru curte).

Editat de Lucian112

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fii asa cum zici tu.

 

 

Din partea mea poti sati cumperi si Chiwawa din Mexico, Husky din Siberia sau din Alaska doar sa-i creezi conditia de locuit de unde provine, asta voiam sa-ti spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Repet:

 

Nu stiu daca am publicat topicul unde trebuia dar sper sa imi raspunda si mie cineva.Vreau sa imi achizitionez un ciobanesc mioritic si nu stiu ce sa imi iau (Un caine(mascul) sau o catea(femela)...Locuiesc la casa si doresc sa fie rau pentru paza...

 

Doresc sa imi spuna si mie cineva ce sa aleg pentru a fii mai rau pentru a latra si el sa nu fie puturos... Un caine sau o catea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(Un caine (mascul) sau o catea(femela)...si doresc sa fie rau ...

 

 

Iti mai spun pe asta ... un vecin si-a luat caini rai sa-l pazeazca de politie ca s-a bagat cu activitati ilegale, s-a cam amertit si a cazut iar cainii l-au mancat. Vecinii au inceput cu reclamele la Primarie ca e galagie si asa s-a aflat ce s-a intimplat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti mai spun pe asta ... un vecin si-a luat caini rai sa-l pazeazca de politie ca s-a bagat cu activitati ilegale, s-a cam amertit si a cazut iar cainii l-au mancat. Vecinii au inceput cu reclamele la Primarie ca e galagie si asa s-a aflat ce s-a intimplat.

 

Da...sunt si chestii de genu.Dar la curte iti spun eu ca orice trebuie sa aiba un caine sa faca si el " Ham Ham " de doua ori cand e cineva la poarta serios...eu acum am " Sporicar " dala mic...Si isi face treaba baiatu dar lumea intra in curte direct in casa cand vede ca e cat bocancu lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar la curte trebuie sa aiba un caine sa faca si el " Ham Ham "

 

Va trebui sa pui si semnul pe poarta cainele musca!!! sau nu este obligator. Altfel daca le sare cainele in fatza, esti responsabil de sanatatea ranitilor. Zic numai ce vad si aud despre cei care au caini pe aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Repet:

 

Nu stiu daca am publicat topicul unde trebuia dar sper sa imi raspunda si mie cineva.Vreau sa imi achizitionez un ciobanesc mioritic si nu stiu ce sa imi iau (Un caine(mascul) sau o catea(femela)...Locuiesc la casa si doresc sa fie rau pentru paza...

 

Doresc sa imi spuna si mie cineva ce sa aleg pentru a fii mai rau pentru a latra si el sa nu fie puturos... Un caine sau o catea ?

Un mioritic e prea mare, te gândeşti la asta din cauza Teckel-ului pe care-l ai acum.

 

Dacă va fi un câine rău, mai trebuie să-l mai şi poţi controla, iar pentru asta e uneori nevoie şi de forţă fizică. Sau crezi că îi arăţi titlul de proprietate, să înţeleagă că aia e curtea ta şi asta va fi suficient ca pe tine să te asculte? :spiteful: Trebuie să te poţi impune în faţa unui câine, să-i fie clar că tu eşti şeful, nu el, iar pentru asta trebuie să te respecte. Ceea ce e mai dificil de obţinut cu câini mari, dacă tu eşti în stadiul în care ai nevoie de o părere dacă să fie mascul sau femelă. Sper să nu te superi, dar trebuie să discutăm foarte deschis. Imaginează-ţi că discutăm despre un prieten de-al tău care vrea câine, nu despre tine.

 

Eşti convins că poţi face uz de forţă fizică având un mioritic? Chiar şi dacă poţi, vezi poate mai sunt şi femei şi copii, în curtea aia. Separat de asta şi totuşi legat: eşti convins că un mioritic e destul de agresiv pentru ce vrei tu?

 

Până la a alege între mascul şi femelă, mai ai câteva întrebări pe care va trebui să ţi le pui. Vrei câine pentru pază şi apărare sau doar câine de pază?

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×