Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Pot fi oamenii educati altfel decat prin frica ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cunosti vreo societate care are un asemenea regim ?

Selectia naturala s-ar putea sa nu-ti placa.

De ce sa nu-mi placa? Oficial, nu exista nicaieri un astfel de regim.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat peste asta intamplator.

 

"Dr. Ross Campbell sustine ca educaţia prin iubire este oarecum asemanatoare cu pietrele de temelie ale unei case. Trebuie sa existe toate cele patru pietre pentru a suporta greutatea vietii ce urmeaza a fi cladita pe baza lor. Aceste pietre de temelie sunt:

- Satisfacerea nevoilor emotionale si de iubire ale copilului;

- Asigurarea unei pregatiri pline de iubire, dar si formarea unei discipline la copil;

- Asigurarea unei protectii fizice si emotionale a copilului;

- Explicarea si exemplificarea controlului maniei.

Multi copii nu se simt niciodata cu adevarat iubiti si se izoleaza de parintii lor. Copiii se tem de mania parintilor si acest lucru ii impiedica sa vorbeasca deschis despre ceea ce simt. Astfel putem explica de ce copiii nostri trec prin diverse crize personale in perioada adolescentei. Emotiile copiilor sunt extrem de delicate. Daca un copil percepe lumea ca fiind ostila, apare anxietatea, care ii va afecta relatiile cu ceilalti si-l va face vulnerabil la toate influentele negative ale vietii.

Copiii invata de-a lungul mai multor ani sa comunice verbal, de aceea parintii trebuie sa le comunice iubirea, mai ales pe cai emotionale si comportamentale. Ceea ce-l determina pe copilul mic sa se simta iubit se bazeaza, mai degraba, pe ceea ce facem, decat pe ceea ce spunem. Este insuficient sa-i spunem copilului ca-l iubim; pentru ca afectiunea noastra sa ajunga la el, trebuie sa o manifestam clar si practic. Solutia ideala ar fi sa folosim intotdeauna ambele cai. Atunci cand vorbele sunt confirmate de fapte, copilul va capata energia necesara pentru a se dezvolta armonios din toate punctele de vedere.

Disciplina si gandirea corecta

Disciplina si invatarea anumitor reguli corecte de viata sunt si ele extrem de importante pentru dezvoltarea armonioasa a copilului. Insa disciplina nu este sinonima cu pedeapsa. Atunci cand copilul se simte iubit, se va identifica cu parintii sai si le va accepta sfaturile fara impotrivire. Este necesar ca parintii sa impartaseasca copiilor sistemul lor de gandire, nu doar concluziile si parerile. Este esential ca parintii sa-si invete copiii cum sa gandeasca. Astfel, cand isi exprima parerile, e bine sa le explice de ce gandesc asa sau pe ce isi bazeaza concluziile. Elementele unei gandiri clare se pot forma inca de la varste fragede. Copiii trebuie sa inteleaga ca privilegiile depind de un comportament responsabil, iar ideea de protectie si aceea de a-i lasa pe cont propriu, merg foarte bine impreuna. Secretul bucuriei educatiei este dat de darul de a convinge, de a se adresa inimii, nu numai mintii."

 

Ross Campbell e psihiatru.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Dr. Ross Campbell sustine ca educaţia prin iubire este oarecum asemanatoare cu pietrele de temelie ale unei case. Trebuie sa existe toate cele patru pietre pentru a suporta greutatea vietii ce urmeaza a fi cladita pe baza lor.

... ...

Secretul bucuriei educatiei este dat de darul de a convinge, de a se adresa inimii, nu numai mintii."

 

Ross Campbell e psihiatru.

E util de ştiut. După exprimări, aş fi jurat că e popă :lol2: :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Educarea inseamna altceva decat impunerea unei conduite ?

 

Pai, tu ca fiinta educata, ce poti raspunde la chestia asta? Educatia ta a constat numai din impunerea unei conduite?

 

Am dat peste asta intamplator.

 

"Dr. Ross Campbell sustine ca educaţia prin iubire este oarecum asemanatoare cu pietrele de temelie ale unei case.

 

In linii mari este foarte corect.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intoxicare - adevar plasat intre minciuni.

 

Mi-am manifestat adeziunea vizavi de acea afirmatie ca educatia prin iubire ar fi oarecum asemanatoare cu pietrele de temelie ale unei case.

N-am inteles de ce consideri ca-i intoxicare; dar , sigur, e parerea ta...

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×