Sari la conținut
Forum Roportal
Claudiat1C

Mamici de gemeni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

m-am gandit ca ar trebui sa existe un subiect de discutii in care sa ne dam sfaturi si sa ne ajutam intre noi in ceea ce priveste "meseria" (daca pot spune asa)destul de greoaie , si anume aceea de a fi mama de gemeni.... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit ca ar trebui sa existe un subiect de discutii in care sa ne dam sfaturi si sa ne ajutam intre noi in ceea ce priveste "meseria" (daca pot spune asa)destul de greoaie , si anume aceea de a fi mama de gemeni.... :crazy:

 

 

In caz ca nu mai sint gemenii deja babies, poate vei considera oricare mamica. Rolul de mama n-a fost niciodata usoara, chiar daca au crescut copiii in adulti, pentru o mama sint doar niste babies. Am crescut 2 (singles) copiii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prezent..

decat ca nu stiu ce tre sa zic :crazy:

 

Ai mei au 10 ani si 5 luni, nu sunt identici, nu au legatura aia speciala dintre gemeni.. Sunt total diferiti, au temperamente, personalitati, gusturi diferite in toate domeniile.. Sunt mereu in competitie (aici ma refer si la gelozia dintre frati, desi au crescut impreuna), se cearta foarte mult..

Editat de Amarena
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prezent..

decat ca nu stiu ce tre sa zic :crazy:

 

Ai mei au 10 ani si 5 luni, nu sunt identici, nu au legatura aia speciala dintre gemeni.. Sunt total diferiti, au temperamente, personalitati, gusturi diferite in toate domeniile.. Sunt mereu in competitie (aici ma refer si la gelozia dintre frati, desi au crescut impreuna), se cearta foarte mult..

 

buna ziua! amarena! pot sa zic ca ma regasesc in tot ceea ce ai descris tu mai devreme! nici ai mei nu sunt identici ... nici in ceea ce priveste fizicul si nici caracterele! doar ca ai mei au abia 1 an si 3 luni si tot asa... e o competitie continua.... orice are unul vrea si celalalt si invers... sincer ,nu stiu cum sa i impac... la varsta asta nici nu prea te inteleg foarte bine.... plus ca unul din ei lasa mai mult de la el, si de asta mi e teama sa nu stranga frustrari si sa explodeze mai tarziu... :stars:

 

 

 

referitor la gelozia dintre frati si competitie...am tot auzit , ca pentru a evita lucrurile astea, ar trebui dati la scoli diferite sau aceeasi scoala, dar clase diferite... tu cum ai facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:scare: eu i-am dat la aceeasi scoala mereu si o singura data au fost in clase diferite, ca sa poata asimila mai repede limba. Nu-ti zic cat de greu mi-a fost sa fac temele cu fiecare in parte. Mi se pare dificil sa mearga la scoli diferite, ar trebui mereu sa depinzi de alta persoana, n*o sa poti sa fii in doua locuri in acelasi timp. Pana la urma, competitia asta, eu nu o vad ca pe ceva rau. Mai nasol o sa fie cand o sa inceapa sa-si ia unul altuia fetele. :o: La noi s-a intamplat deja asta si a avut de "suferit", culmea, cel care e mai introvertit.

Nu-ti face probleme, dupa 3-4 ani o sa poti sa observi ca devin alti copii. Cel neastamparat se mai cuminteste si invers. Se produc schimbari incontinuu si trebuie sa te adaptezi rapid, altfel ai incurcat-o. :haha:

Spre exemplu, unul din ai mei mintea de stingea, de pe la 6 ani a inceput si l-a tinut vreo doi ani si ceva. Le-am explicat ca nu le merge, le-am demonstrat ca le descopar mereu trasnaile si el a inteles ca e mai bine pentru el sa nu minta. Si acum nu mai minte si e ok. In schimb, de cateva luni, a inceput celalalt sa minta, sa se ascunda cu tot felul de lucruri. Daca il intreb ceva mai intim, imi intoarce vorba "nu e treaba ta si nu e treaba nimanui".

Cu lasatul de la el o sa se mai schimbe lucrurile, si la noi este unul care o face pe seful si unul care executa. Dar cand se revolta, iese urat. :lol:

Editat de Amarena
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:scare: eu i-am dat la aceeasi scoala mereu si o singura data au fost in clase diferite, ca sa poata asimila mai repede limba. Nu-ti zic cat de greu mi-a fost sa fac temele cu fiecare in parte. Mi se pare dificil sa mearga la scoli diferite, ar trebui mereu sa depinzi de alta persoana, n*o sa poti sa fii in doua locuri in acelasi timp. Pana la urma, competitia asta, eu nu o vad ca pe ceva rau. Mai nasol o sa fie cand o sa inceapa sa-si ia unul altuia fetele. :o: La noi s-a intamplat deja asta si a avut de "suferit", culmea, cel care e mai introvertit.

Nu-ti face probleme, dupa 3-4 ani o sa poti sa observi ca devin alti copii. Cel neastamparat se mai cuminteste si invers. Se produc schimbari incontinuu si trebuie sa te adaptezi rapid, altfel ai incurcat-o. :haha:

Spre exemplu, unul din ai mei mintea de stingea, de pe la 6 ani a inceput si l-a tinut vreo doi ani si ceva. Le-am explicat ca nu le merge, le-am demonstrat ca le descopar mereu trasnaile si el a inteles ca e mai bine pentru el sa nu minta. Si acum nu mai minte si e ok. In schimb, de cateva luni, a inceput celalalt sa minta, sa se ascunda cu tot felul de lucruri. Daca il intreb ceva mai intim, imi intoarce vorba "nu e treaba ta si nu e treaba nimanui".

Cu lasatul de la el o sa se mai schimbe lucrurile, si la noi este unul care o face pe seful si unul care executa. Dar cand se revolta, iese urat. :lol:

 

ma regasesc in tot ceea ce spui! la noi e greu deocamdata...nici pana la varsta asta nu au inceput sa doarma toata noaptea....tot dau vina pe dentitie... dar cateodata se pare ca sunt si alintati... plang noaptea si se opresc doar daca ii iau in brate... nu stiu ce sa le mai fac... nu putem sa plecam in nici un concediu cu ei... ca ne intoarcem mai obositi decat am plecat... am incercat sa mergem la mare asta vara si a fost groaznic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, alea nu se pot numi concedii. Cat au fost mici, nu am plecat nicaieri cu ei, i-am lasat intr-o vara 4 zile la mama, dar a fost egal cu 0 :crazy: mi-ar mai fi trebuit vreo 40, sa ma odihnesc putin.

Sunteti inca in perioada noptilor nedormite.. Asta e, o sa doarma mai bine dupa varsta de doi ani. Sanatosi sa fie.

Despre luatul in brate.. ce sa zic.. eu nu ii luam noaptea, le dadeam un biberon cu ceai si adormeau la loc. I-ai invatat prost, se pare.

Organizeaza-le programul ziua in asa fel incat sa lasi cateva ore inainte de culcare seara, scoate-i afara, dupa ce ies la aer, dorm mai bine. Si asigura-te ca nu ii deranjeaza nimic, cald, frig, pampers plin, foame, sete..

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu putem sa plecam in nici un concediu cu ei... ca ne intoarcem mai obositi decat am plecat... am incercat sa mergem la mare asta vara si a fost groaznic...

 

Eu nici n-as fi incercat asa ceva!!! Ai mei erau mult mai mari cand am riscat vacanta si a fost ca acasa, doar ca se intimpla totul in alta parte!!!

 

inainte de culcare seara, scoate-i afara, dupa ce ies la aer, dorm mai bine. Si asigura-te ca nu ii deranjeaza nimic, cald, frig, pampers plin, foame, sete..

 

Eu la faceam o baita calda cand erau asa mici si un biberon cu ceva bun ... dormeau dus!!!

 

Tatal meu avea o sora gemena, nu semanau deloc la nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×