Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Somn polifazic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A incercat cineva vreun program de somn polifazic ? ma refer la cel putin 3 etape de somn pe zi. cel cu 2 faze cred ca e ok pt toata lumea.

 

Care sunt efectele pe termen lung ? poate dauna in vreun fel ?

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

somnul polifazic, adica "iepuresc", este cel mai sanatos medicament pentru creier si reflexe.

 

am sa caut site-urile cu studiile respective si am sa le pun. pentru cine poate, eu le recomand....calduros.

 

intr-un studiu din asta, un doctor japonez spunea ca, daca suntem la birou, e suficient sa adormim doar 2-5 minute si creierul se revigoreaza instantaneu. cand lucram cate 13 ore pe zi, am testat treaba asta si e reala.

Editat de DidaJames

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit opinii si pro si contra. uite aici(spre sfarsit) http://lucid-dreaming-guide.com/why-is-ubermans-sleep-schedule-dangerous/

 

5 minute mi se pare exagerat. de fapt orice repriza de somn mai scurta de 30 min mi se pare exagerata. n-ai cum in acest timp. nu cred ca intri in REM - de fapt asta conteaza

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

5 minute mi se pare exagerat. de fapt orice repriza de somn mai scurta de 30 min mi se pare exagerata. n-ai cum in acest timp. nu cred ca intri in REM - de fapt asta conteaza

 

Daca tu nu te vezi in situatie, nu exista asa ceva ... o alta forma al intrebarii Daca sint prosti romanii??? Eu dorm si 2 minute si mi-e prea de ajuns!!! Daca nu ti se pare credibil o treaba, automatic e inexistent???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit opinii si pro si contra. uite aici(spre sfarsit) http://lucid-dreaming-guide.com/why-is-ubermans-sleep-schedule-dangerous/

 

5 minute mi se pare exagerat. de fapt orice repriza de somn mai scurta de 30 min mi se pare exagerata. n-ai cum in acest timp. nu cred ca intri in REM - de fapt asta conteaza

 

e problema ta ce ti se pare exagerat si ce nu. eu ti-am spus ca am aplicat treaba cu somnul polifazic si functioneaza perfect.

 

cum a spus si d-na Olga...daca la tine nu merge, nu inseamna ca nu exista sau ca nu-i bun.

 

daca activitatile tale zilnice iti permit, incearcareprize de la 30 de minute in sus. si vezi cum te simti si cum functionezi....dupa. dar asta o poti observa intr-o perioada mai lunga si obligatoriu in comparatie cu altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×