Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

De ce ne pierdem memoria pe măsură ce

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

noi sa nu murim proaste.

Eu cred că ar trebui să te intereseze cum trăieşti, nu cum mori :P

Dar fiecare cu standardele lui :o:

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie neapărat cezariană, poţi şi să nu ai copii deloc.

Asta consider eu, e una dintre condiţiile esenţiale ale unei vieţi fericite: lipsa copiilor, adică a grijilor şi necazurilor. :yes:

 

Celelalte două condiţii sunt prezenţa sănătăţii, şi a banilor. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta consider eu, e una dintre condiţiile esenţiale ale unei vieţi fericite: lipsa copiilor, adică a grijilor şi necazurilor. :yes:

 

 

Asta din punctul tau de vedere :hi:

Eu una am regrete ca m-am oprit doar la un singur copil .Nu pot nici sa-mi imaginez viata fara fetita mea .

Eu sunt sigura ca Harald nu a vrut sa spuna ca TOATE mamele care nasc natural devin senile ,asta poate sa fie o cauza.

 

Cunosc o femeie , 81 ani , fost contabil , fara nici o nastere ( copil infiat ) care are alzheimer.

Aaaa , fara diabet , nu fumatoare ...etc.

cazuri si cazuri , nici un organism nu este la fel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc o femeie , 81 ani , fost contabil , fara nici o nastere ( copil infiat ) care are alzheimer.

Aaaa , fara diabet , nu fumatoare ...etc.

cazuri si cazuri , nici un organism nu este la fel

De întâmplat, se poate întâmpla oricui. Dar pe de altă parte, n-ai de unde să ştii câtă cafea a băut respectiva, dacă a făcut sex măcar o dată pe săptămână sau dacă "se păstra curată", dacă ţinea toate posturile sau dacă era vegetariană din convingere ş.a.m.d.

 

Nu trebuie neapărat să ai diabet ca să te tâmpeşti la bătrâneţe, dar dacă ai ajută, într-adevăr :o:

Există figura aceea tipică de femeie obeză căreia i se citeşte pe faţă prostia, încrâncenarea şi atitudinea sfidătoare: "am să mănânc cât vreau eu, nu-mi pasă ce zice lumea". Interesant e că practic aceeaşi figură se poate întâlni şi în RO şi în UK, ca dovadă că gândurile ajung să se poată citi pe faţa omului fără nicio legătură cu limba vorbită :P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

1.stau bine cu greutatea

2. si 3 .nu fac excese alimentare de nici un fel , mananc variat , inclusiv carne - de regula gatesc acasa

4.beau cafea

5 mananc ciocolata - nu excesiv

6.punctat

7.nu am vreme de TV - maxim 15 min / zi - somnifer :))

8. nasterea - aici nu mai intrunesc conditiile :roll:

 

si lucratul cu cifrele ma ingrijoreaza , foarte multi contabili , economisti sunt diagnosticati la varste inaintate cu dementa , alzheimer

 

Pana una alta stau bine :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de greutate

nu mereu tine de cat mananca o persoana , in cele mai multe cazuri sunt dereglari ale tiroidei .

Mor de ciuda cand vad ca unele femei se arunca direct in diverse diete

In cazul in care mananci ca un om normal dar iei in greutate cat zece ,trebuie sa te gandesti mai intai ca ai o problema de sanatate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta consider eu, e una dintre condiţiile esenţiale ale unei vieţi fericite: lipsa copiilor, adică a grijilor şi necazurilor.

 

offtopic - Lupin, nu are legatura ce zici tu cu topicul.

Dar ideea asta ti s-a cristalizat relativ recent, ca pana acum ii dadeai numai cu aia cu partenerul care trebuie sa aiba aceleasi ganduri ca tine. Sa stii ca am inteles, toti.. nu tre sa repeti pe toate topicele ca nu tre sa facem copii. Cine vrea sa faca, face, indiferent de cat propovaduiesti tu fericirea prin lipsa copiilor. Sunt mai multi oameni nefericiti ca nu au copii, decat invers.

 

Eu am nascut prin cezariana si tot mi-am bulit memoria. Pardon, tot mi s-au deteriorat capacitatea de memorare, atentia si concentrarea. Datorita stresului si oboselii extreme si prelungite... si cine stie caror alti factori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uk este pe locul trei in lume ca rata a obezitatii.

tre sa aiba o memorie foarte proasta fomeile astea.

Canada pe ce loc este ? sora mea considera ca sunt printre primele locuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×